"ИЗ КРИЗЕ ИЗЛАЗИМО НАЈКАСНИЈЕ У АПРИЛУ": Овако су европски званичници причали прошле године - а данас су многи у највећем проблему

Новости онлајн

11. 03. 2021. у 11:00

УВЕРЕН сам да ћемо из ове кризе изаћи, ако не за два месеца, онда за четири и најкасније за годину дана - изјавио је то у априлу прошле године премијер Пољске Матеус Моравиецки.

ИЗ КРИЗЕ ИЗЛАЗИМО НАЈКАСНИЈЕ У АПРИЛУ: Овако су европски званичници причали прошле године - а данас су многи у највећем проблему

Фото: Пиксабеј

То је само једна од низа тадашњих изјава европских званичника о економском опоравку од корона-кризе. Данас, годину дана после, многе европске земље су у већој кризи него што су биле.

Потпуно супротно свим прогнозама с почетка пандемије, европске привреде сада су све више негативне у својим проценама. Њихови званичници ових дана тврде да ће последице пандемије осећати све до 2025. године. Економисти им такође не споре да ће се Европа економски знатно спорије опорављати од Кине или САД.

Истина је да су прогнозе о опоравку од кризе, у марту и априлу прошле године, засниване на претпоставкама да ће се здравствена криза завршити убрзо, а управо то је оно што се није десило.

Баш у моменту када је већина мислила да је најгоре прошло и да ће вакцинисање довести до побољшања епидемиолошке слике и економије, лоше вести почеле су само да се нижу. Нови сојеви вируса утицали су на додатна закључавања, а она су постала и нови удар на економију.

Шеф владе Пољске је, прошле године у априлу одговарајући на питање новинара о обиму и трајању кризе, истакао да ће из ње изаћи најкасније за годину дана. Опоравку ће, како је казао, допринети и различите мере које Владе усвајају као подршку привреди.

И све то требало је да се деси баш сада, у овом време, али се дешава потпуно супротно. Пољска пријављује највиши биланс заразе на дневном нивоу још од новембра. Чињеница је да здравствена криза итекако траје јер се ова земља суочава са трећим таласом пандемије корона вируса. Влада разматра и поновно увођење строгих мера закључавања у регионима са највећим бројем случајева ковид-19, пре свега на североистоку земље.

Водећи немачки институти за економска истраживања прогнозирали су прошлог априла опоравак немачке економије у 2021. години, уз раст бруто домаћег производа (БДП) од 5,8 одсто. Ипак, реалност не изгледа као да ће потврдити њихова очекивања.

Земља је продужила оштре мере закључавања до 28. марта, са могућностима отварања у зависности од епидемиолошке ситуације.

Институт за истраживање о запослености (ИАБ) је недавно објавио да ће немачка привреда осећати последице пандемије корона вируса најмање до 2025. године, а да ће стопа привредног раста у идућих пет година због коронакризе бити умањена за 0,6 процентних поена.

Најновије истраживање Института за економска истраживања Ифо показало је да је оптимизам у кључној немачкој аутоиндустрији у погледу идућих месеци знатно ојачао у фебруару, након туробног зимског раздобља.

Индекс очекивања производње још је снажније порастао, на 35,3 бода, са минус 0,5 бодова у јануару. Произвођачи аутомобила предвиђају раст извоза, упркос пандемији. Упозоравају, међутим, да ће за реализацију послова бити потребно мање радника, па се могу очекивати откази. Њихове оцене актуелне ситуације су још увек већином негативне, па се одговарајуци Ифов индекс у фебруару задржао у негативном подручју, на минус 2,3 бода.

Крајем марта прошле године су економисти бечког економског института Wифо, као и Међународни институт за примењену системску анализу (ИИАСА) прогнозирали да би у најбољем случају пад БДП-а те земље могао износити од два до 2,5 одсто. Јасно, те анализе рађене су под претпоставком да се здравствена криза заврши убрзо, како су рекли, најкасније до јуна 2020, што се није десило.

Сада, годину дана после почетка пандемије вируса корона, у Аустрији су због ширења заразе затворене целе општине, а широм земље су јаке мере за сузбијање вируса.

У каквом је стању тамошња привреда показује податак да је у прошлој години доживела највећи пад од 1945. године. Према прелиминарним прорачунима Статистичког завода Аустрије, БДП је реално пао за 6,6 одсто. И то је мање од очекиваног пада јер је економски институт Wифо почетком овог фебруара прогнозирао за прошлу годину минус од 7,4 одсто.

Према прогнози Националне банке Аустрије (ОеНБ), тамошња привреда ће достићи преткризни ниво тек крајем 2022. године.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕЧУВЕНО! Ево шта Никола Јокић доживео у Денвер нагетсима (ВИДЕО)