СИГНАЛ ИЗ ВАШИНГТОНА КЉУЧАН: У писму чланица ЕУ очигледна жеља да Русија и Кина буду истиснуте са Балкана

13. 03. 2021. у 15:31

ПИСМО које је девет чланица ЕУ упутило шефу дипломатије ЕУ Жозепу Борељу, у коме од Брисела траже покретање стратешке расправе о земљама Западног Балкана и њиховим перспективама, мотивисан је сигналом из Вашингтона, чиме ЕУ показује свој вазални однос према прекоокеанском партнеру.

СИГНАЛ ИЗ ВАШИНГТОНА КЉУЧАН: У писму чланица ЕУ очигледна жеља да Русија и Кина буду истиснуте са Балкана

Фото Depositphotos

У свему и даље лежи страх од утицаја Русије и Кине у региону.

Писмо су 5. марта Борељу послали шефови дипломатија Аустрије, Хрватске, Чешке, Немачке, Грчке, Ирске, Румуније, Словачке и Словеније. У њему се тражи проактивнија политика према региону у светлу новоуспостављених односа са администрацијом америчког председника Џозефа Бајдена, у чему политиколог Слободан Јанковић из Института за међународну политику и привреду види чињеницу да је Брисел, како каже, верни вазал Вашингтона.

Сигнал из Вашингтона кључан

Управо је сигнал из Вашингтона био мотив за упућивање једног оваквог писма, верује Јанковић.

 - У писму се јасно и напомиње да је Вашингтон променио политику и да ће Брисел сарађивати са Вашингтоном по питању Балкана; а и иначе се помиње став Урсуле фон дер Лајен да је ЕУ спремна да сарађује са Вашингтоном у свим подручјима које Вашингтон дефинисао као приоритетна. Па се помињу Балкан, Белорусија, Украјина, Русија и Кина - наводи Јанковић.

Друга занимљивост из писма је тврдња шефова дипломатија девет земаља ЕУ да Балкан не би требало само да се посматра кроз призму проширења, већ и кроз оптику спољне политике.

 - То је још једна назнака која указује да се овде неће причати само о проширењу, него да ће ЕУ настојати да коначно постигне неки успех на спољнополитичком плану. Једини успех који она има на том плану је на нашем подручју. Хоћу да кажем да ће сваку могућност да успори или заустави сарадњу са Русијом или Кином, или неким трећим земљама  које нису чланице ЕУ и које не спадају у западни блок, Брисел представити као свој велики успех - сматра политиколог.

Лутања ЕУ у приступу Балкану

Професор Факултета политичких наука Драган Ђукановић као основни мотив да девет чланица упути писмо европском шефу дипломатије са захтевом за проактивнијим наступом на Балкану види унутрашња лутања у самој Унији у погледу политике према региону.

 - Очигледно је да досадашњи ангажман није оставио пожељан утисак и ефекат. Због тога мислим да је фокус ових девет држава, предоминантно средњеевропских, и стављен на Западни Балкан - сматра он.

Према Ђукановићевим речима, страх од руског и кинеског утицаја није ништа необично и то се помиње у разним документима ЕУ, која себе жели да види као доминантног актера на Западном Балкану. Друго је питање колико се Брисел труди да тако буде, каже професор и додаје да ће се приступ Уније према Западном Балкану тешко променити.

Били смо сведоци сличних иницијатива у прошлости које нису дале никакве резултате; можда ће, наводи Ђукановић, нешто бити промењено у приступу Босни и Херцеговини, али у односу према читавом региону, он не очекује битније промене.

 - Верујемо да је крајње време за стратешки поглед на Западни Балкан - написали су шефови дипломатија Аустрије, Хрватске, Чешке, Немачке, Грчке, Ирске, Румуније, Словачке и Словеније у писму Борељу од 5. марта.

Наводећи скорашњу историју успона и падова у односима између држава Западног Балкана и ЕУ у блиској прошлости, они истичу да недостатак конкретног напретка иде на руку западноевропским земљама, посебно Француској, чије је јавно мњење постало скептично према проширењу ЕУ.

Истовремено упозоравају на то да су други актери спремни да се умешају у послове балканских држава на штету ЕУ и као пример истичу кинеску "дипломатију маски и вакцина".

 - Као ЕУ, на регион треба да гледамо не само у светлу проширења, већ и спољне политике - истакли су министри и додали да Унија треба да размотри како да одговори на унутрашња дешавања и већи ангажман трећих актера.

Министри спољних послова ЕУ такође су навели да се САД под председником Џозефом Бајденом спремају да се поново ангажују у региону и указали да рад са Вашингтоном као кључним партнером Брисела захтева заједнички став.

За време претходне, Трампове администрације, тзв. Косово и Србија су се договорили о споразуму за нормализацију економских односа без значајног учешћа ЕУ.

Званичници у Бриселу сада се надају да ће трансатлантско "ресетовање" такође помоћи оживљавању дијалога Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, што је предуслов за њихово напредовање на путу ка Унији.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

МА, КАКВА НБА ЛИГА, ХОЋУ ДА ИГРАМ У СРБИЈИ! Звезда Русије изненадила многе