САМ НАПРАВИО ВАКЦИНУ - ПА ДОБИО КРИВИЧНУ ПРИЈАВУ: Немачки лекар вакцинисао стотине добровољаца - и своју породицу и запослене
ПОЧЕТКОМ априла прошле године недељник Шпигел је учинио познатим лекара и предузетника из Либека, Винфрида Штекера.
Прича је нагласак ставила на генијалност проналазача који је сам у својој лабораторији развио вакцину против короне и већ вакцинисао стотину добровољаца. Вакцина наводно није имала нежељена дејства и њена је делотворност, према серолошким тестовима, чак 97 одсто.
У извештају се наводило да је процес производње једноставан и да би се том вакцином у кратком року могло снабдети цело становништво Немачке.
Сада Шпигел пише да је Штекер од надлежне институције за одобравање вакцина уместо подршке добио – кривичну пријаву. Да ли је Штекер непризнати геније којег газе бирократија и фармацеутски лоби или је неодговорни доктор Франкенштајн?
У стручним круговима је поступак овог лекара наишао на згражавање. Штекер је, према тим приговорима, прескочио низ прописаних корака који гарантују безбедност пацијента.
Зашто није смео да вакцинише добровољце?
Професор медицине и предузетник Штекер није могао да покаже информације о дозволи, протоколу истраживања и претклиничком осигурању. Очито је он директно из лабораторије вакцину однео добровољцима.
Дозвола за употребу лекова је комплексан поступак који захтева доста времена. После лабораторијског истраживања на културама ћелија следе токсиколошки тестови на животињама. Да би се до тога дошло, произвођач мора да испуни низ услова.
Винфрид Штекер тврди да би овако цела Немачка могла да се опскрби вакцинама.
Исто важи и за следећи корак, прву фазу клиничког испитивања на људима, после које следе остале фазе. А генерална претпоставка за свако клиничко испитивање јесте дозвола надлежне институције. У Немачкој је то Институт "Паул Ерлих".
Управо тај институт је надлежном заводу у Килу пријавио самовољно вакцинисање после чега је поднета кривична пријава.
Темељни научни принцип јесте да произвођачи лекова или њихови радници не могу учествовати у испитивању лека, да би се избегла субјективност. То је разлог што проналазач Бајонтек-Фајзерове вакцине Угур Шахин, како је сам рекао у разговору за ДW, није вакцинисан.
Штекер се пак хвалио да је вакцинисао и своју породицу и своје запослене. Када лекар пацијенту да лек који нема дозволу, може да буде оптужен за телесну повреду. Осим тога то крши обавезу лекарског савесног поступања, па би Штекер могао да рачуна и са санкцијама лекарске коморе.
Каква је то вакцина?
Штекер каже да се вакцина базира на "рекомбинованом антигену који се лако и јефтино производи у реторти", слично као код постојећих цепива против хепатитиса А и Б. Осим тога, за разлику од постојећих вакцина, антиген се умножава изван организама у лабораторији "па нема више разлога за страх од неконтролисаног ширења убачених генетских информација у људском организму".
Заиста се вакцине сличне Штекеровој одавно употребљавају против вируса грипа или хуманог папилома вируса (ХПМ). Штекерова вакцина није толико јединствена као што је описује Шпиегел, пошто исте принципе користи једна вакцина фирме Новавакс. Та вакцина се већ налази у процесу добијања дозволе Европског завода за лекове.
Аустријска ветеринарка Петра Фалб је на свом блогу навела низ питања на које Штекер није одговорио. Рецимо, о могућем загађивању вакцине другим вирусима или микроплазмом, односно веома малим бактеријама.
То је, према Фалб, "критична тачка у развоју вакцине" јер такве контаминације касније могу изазвати рак. Осим тога, Штекер пружа недовољне информације о такозваним ађувантима, материјама које се додају вакцини да би јој појачали дејство.
Штекер не може да научно докаже тврдњу да је вакцина коју је створио делотворна у 97 одсто случајева. О томе не постоји ни једно истраживање у неком стручном часопису.
До сада је само спроводио серолошке тестове на основу којих каже да су вакцинисане особе развиле антитела. У оквиру одобрења за коришћење вакцине испитују се и разни други аспекти као што је имуни одговор Т-ћелија.
Исто тако, стварна делотворност зависи од одговора на путање колико се људи из пробне групе заразило после вакцинисања у односу на плацебо групу. То се обично контролише на крају треће фазе развоја вакцине. Штекер очигледно није направио ни први од низа неопходних корака.
(Б92)
Препоручујемо
ОД УЗОРА ДО ПРЕДМЕТА ПОДСМЕХА: Била једном једна Немачка, а онда је дошла корона
13. 03. 2021. у 14:55
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)