НОВЕ ТВРДЊЕ О ПОРЕКЛУ КОРОНЕ: Истраживање треба прошитити са Кине на југоисточну Азију

23. 03. 2021. у 09:56

НАУЧНИЦИ који покушавају да утврде порекло вируса који изазива Ковид-19 и трагају за начинима како да спрече следећу пандемију, кажу да има све више доказа који указују да би истрагу требало проширити изван Кине на југоисточну Азију.

НОВЕ ТВРДЊЕ О ПОРЕКЛУ КОРОНЕ: Истраживање треба прошитити са Кине на југоисточну Азију

Фото: Депоситпхотос

Вирусолози у недавној мисији у Вухану, које је Светска здравствена организација (СЗО) послала да испитају порекло Ковида 19, сматрају да би у следећој фази истраживања Југоисточна Азија требало да се дода у области од интереса, а њихов савет је да се прате слепи мишеви, познати као резервоари облика из породице корона вируса.

Научници су већ идентификовали више од 100 облика корона вируса повезаних са САРС-ом широм Кине, каже Питер Дажак, један од вирусолога, учесника мисије у Кини.

- Међутим, нисмо обавили довољно истраживања у Мјанмару, Лаосу и Вијетнаму, да бисмо заиста могли да кажемо да их нема чак и више у тим земљама - каже Дажак.

Према његовим речима, када на мапи обележите где живе слепи мишеви који преносе ове вирусе, онда почнете да примећујете да у тим земљама на јужној кинеској граници има још више врста слепих мишева, и вероватно више врста вируса.

- Дакле, постоји могућност да је вирус у ствари настао у покрајини Јунан, али моја најбоља процена је да морамо да испитамо Мјанмар, Лаос, Вијетнам, па чак и даље јужније - целокупан регион Југоисточне Азије као потенцијално жариште - рекао је он.

Почетком прошле године научници из Кине и Аустралије пријавили су да су открили вирусе који су више од 90 одсто идентични САРС-ЦоВ-2 у малајским панголинима који би могли да буду потенцијални преносник, јер их људи лове због њихових крљушти и меса.

Неколико месеци касније, научници су открили претке вируса САРС-ЦоВ-2 у слепим мишевима потковичарима, који су прикупљени у Камбоџи и замрзнути више од деценију раније, а у својим извештајима, навели су да откриће "наговештава да вируси у сродству са САРС-ЦоВ-2 живе на много већој георгафској површини него што се претходно мислило и да Југоисточна Азија представља кључну област коју треба размотрити.

У фебруару, научници на Тајланду такође су пронашли вирусе који су веома слични САРС-ЦоВ-2 у колонији слепих мишева недалеко од Бангкока, као и антитела ефикасна против самог вируса САРС-ЦоВ-2 у прокријумчареном панголину, којег су заплениле тајландске власти на југу земље, у близини границе с Малезијом.

Како би се додатно приближили оригиналном извору вируса САРС-ЦоВ-2, ловци на вирус траже геном који му је још сличнији него 96 одсто колико је то облик из Јунана од прошле године, а тим који је пронашао рођака САРС-ЦоВ-2 на Тајланду наводи да је тај регион можда “вероватније жариште таквих вируса” него Кина.

Праћењем трага вируса САРС-ЦоВ-2, научници се надају да открију друге вирусе код животиња и пут којим би највероватније могли да изазову наредну пандемију, што би им помогло да то спрече.

- Када чујете гласине о терористичком нападу, не чекате да се напад догоди, него кренете у акцију да осујетите мрежу и да је уништите. То је оно што ми морамо да урадимо с пандемијама - рекао је Дажак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази