НОВИ РАЗДОР У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Меркел и Макрон разматрају радикалан потез, ове чланице им пркосе
ЕВРОПСКИ лидери у понедељак су се поделили око тога да ли треба да забране извоза вакцина у Велику Британију, што би влади Бориса Џонсона онемогућило да отвори економију до лета.
Радикални потез на столу лидера европских земаља наћи ће се данас током ЕУ видео-самита о епидемиолошким мерама на Старом континенту. Према информацијама добро упућених извора, који су због осетљивости теме желели да остану анонимни, европске бирократе и лидери бесни су због спознаје да АстраЗенека блоку није доставила договорених 120 милиона доза вакцина у првом кварталу, док истовремено поштује све одредбе договора са британском владом.
Као резултат тога, државе чланице својим грађанима су осигурале тек 10,4 дозе вакцина на 100 становника, док је Џонсонова влада Британцима осигурала чак 42,7 доза.
Бриселски извори потврдили су да је ЕУ спремна да блокира испоруку вакцина компаније АстраЗенека које су произведене у холандској фабрици, али то питање изазвало је велики раздор међу лидерима чланица уочи кључног самита у четвртак. Један високи званичник ЕУ описао је интерне разговоре по том питању као "тотални шоу-програм".
Џонсон је покренуо дипломатску офанзиву последњих дана у покушају да укине забрану која би могла да успори британски програм вакцинације. Премијер је послао свог старијег саветника Лорда Листера у Индију на разговоре о деблокади пошиљке од пет милиона доза вакцине АстраЗенека која је одложена прошле недеље по налогу владе Њу Делхија.
Владини извори потврдили су да је Џонсон у недељу одржао приватне разговоре са немачком канцеларком Ангелом Меркел и француским председником Емануелом Макроном у покушају да смањи тензије.
Међутим, неки министри су узнемирени протекционистичком реториком која долази из Брисела и плаше се да ће ЕУ спровести забрану у покушају да одврати пажњу са споре вакцинације на свом тлу.
Један извор је рекао: "То је лудило, али неким политичарима је лакше да се свађају са АстраЗенеком и Британијом, него да се фокусирају на уговоре које нису добили“.
И Француска и Немачка су најавиле да ће подржати чврст став који је усвојила шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен, упркос дипломатској интервенцији Џонсона.
Портпарол Меркелове рекао је да су фабрике у земљама ЕУ извезле 34 милиона доза у 30 земаља, али да оне из Британије и Америке нису испоручиле "готово ништа". Током телефонског позива у недељу рекла је Џонсону да је Фон дер Лајенова била у праву када је разматрала начине за даље ограничење пошиљки.
Француски министар за Европу Клемент Боне, блиски сарадник Макрона, рекао је да Париз такође подржава планове Комисије.
- Ово мора да буде стратегија Европе која се брже креће и брани своје интересе, производи више, спроводи уговоре и контролише извоз - рекао је.
Али, бројне друге чланице ЕУ узнемирене су идејом о блокирању извоза, услед страха да би тај потез могао да нанесе озбиљну међународну штету блоку као пожељном партнеру пословање. Ирски политичар Мајкл Мартин упозорио је да би забрана била "врло ретроградан корак“ који би се показао контрапродуктивним.
- Ово нису ЕУ вакцине. То су вакцине које плаћају друге земље, а које се производе у Европи - рекао је.
Холандија се такође противи забрани извоза, с тим што се холандски премијер Марк Руте залаже за ванредне преговоре између Џонсона, Фон дер Лајенове и АстраЗенекее како би се постигао компромис.
Извори из ЕУ јуче су сугерисали да ће прва акција против Британије вероватно бити блокада извоза АстраЗенекиних вакцина из фабрике "Халик" у Холандији. Холандија предлаже план по којем од британске владе тражи да ослободи неке производне капацитете у фабрици, која тренутно снабдева само Британију, како би правила цепива и за Европу, а заузврат забране извоза не би било.
Виши извор из холандске владе рекао је да Руте жели да избегне сценарио где Брисел приморава своју чланицу да блокира извоз: "Морамо избећи прекретницу у којој извоз у треће земље постаје проблематичан“.
Белгија се такође противи забрани, плашећи се да би та одлука могла да омете ланце снабдевања широм света. У овој земљи се производи и вакцина компаније Фајзер.
Британски извори одбацили су идеју компромиса који би омогућио дељење вакцина произведених у фабрици "Халик". Један извор је рекао да "није било назнака за то". Здравствени извори инсистирали су на томе да се већина британских залиха АстраЗенеке производи у Британији, пише "Дејли мејл".
У међувремену, аналитичка компанија "Ерфинити" упозорава како би мера коју разматра ЕУ резултирала штетом по Британију, али ЕУ не би донела корист. Због проблема у набавци које је пријавило индијско постројење АстраЗенеке, већ сада би се брзина вакцинације могла продужити за две недеље. Ипак, уколико почну да касне и дозе Фајзера и Модерне произведене у Белгији и Немачкој, које у највећим количинама пристижу у Британију, одрасли грађани би своје прве дозе могли да угледају још две недеље касније.
- Увођењем забране би ЕУ, краткорочно гледано, имала нешто више доза за своје потребе, али тиме не би утицала на свој дугорочан план вакцинације, јер би убрзо и сама постала зависна о набавци доза на међународном тржишту. Штета Британији би, са друге стране, била заиста озбиљна, јер би се цели процес вакцинисања, које је до сада на острву текло прилично успешно, у том случају одложио до краја августа - рекао је за "Гардијан" Расмус Беч Хансен, извршни директор "Ерфинитија".
(Блиц.рс)
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)