РУСИ СУ СПРЕЧИЛИ ПОТПУНУ КАТАСТРОФУ: Јерменски министар проговорио о крају рата у Нагорно-Карабаху
РАТ у Нагорно-Карабаху је на јесен 2020. године обустављен захваљујући напорима стратешког савезника Јеревана – Русије, изјавио је министар иностраних послова Јерменије Ара Ајвазјан.

Фото: Ап Пхото/Дмитриј Ловецки
- Можда се то некоме не свиђа, али то је чињеница. У супротном бисмо имали потпуно другачију ситуацију - рекао је он на састанку сталне парламентарне комисије за спољне односе.
Истовремено, министар је истакао да се не слаже са тим да Јерменија и њена спољна политика зависе од Русије.
- Русија је и даље наш стратешки партнер и ценимо то - додао је.
Говорећи о Организацији договора о колективној безбедности (ОДКБ), Ајвазјан је рекао да она „заузима важно место у архитектури безбедности“ Јерменије, али да се Јереван није обраћао ОДКБ током борбених дејстава у Карабаху.
Такође, министар сматра да су копредседници Минске групе ОЕБС-а подбацили у решавању ситуације око Карабаха.
- Рат је показао неуспех копредседника Минске групе ОЕБС-а. Они су позвани не само да створе повољну атмосферу за решавање проблема преговарачким путем, већ и да искључе војно решење проблема. Почетак рата у Карабаху, 27. сепмбар 2020. године, показао је да су они подбацили у оквиру свог мандата - рекао је Ајвазјан.
Шеф јерменске дипломатије је додао да је Јереван заинтересован за обнављање преговоре са Бакуом у оквиру Минске групе ОЕБС-а.
Минска група ОЕБС-а основана је 1992. године како би се подстакло мирно решавање сукоба око Нагорно-Карабаха. Копредседници групе су Русија, Сједињене Америчке Државе и Француска, а у њу улазе Азербејџан, Јерменија, Белорусија, Немачка, Италија, Шведска, Финска и Турска.
Крајем септембра 2020. године у Нагорно Карабаху су настављена борбена дејства која су била наставак дуготрајног сукоба и довела до жртава међу цивилним становништвом. Стране су неколико пута покушавале да закључе примирје, али је на крају успешан био трипартитни споразум постигнут у ноћи 10. новембра.
Уз посредовање Москве, Азербејџан и Јерменија су се договорили да у потпуности прекину ватру и размене заробљенике и тела погинулих. Јереван је такође предао Бакуу Келбаџарски, Лачински и Агдамски рејон. Осим тога, у региону су стационирани руски мировњаци.
(Спутњик)
Препоручујемо

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)