СВЕТСКИ ЕПИДЕМИОЛОЗИ УПОЗОРАВАЈУ: Имунизација мора да се убрза, постојеће вакцине против короне престаће да буду ефикасне за годину дана!

Novosti online

07. 04. 2021. у 22:50

БРОЈНИ светски епидемиолози, вирусолози и специјалисти за заразне болести тврде да свет има рок од годину дана или и мање пре него што вакцине прве генерације против корона вируса постану недовољно ефикасне или не почну да захтевају модификоване верзије, пише "Гардијан".

СВЕТСКИ ЕПИДЕМИОЛОЗИ УПОЗОРАВАЈУ: Имунизација мора да се убрза, постојеће вакцине против короне престаће да буду ефикасне за годину дана!

Фото AП

Научници већ дуго истичу да су потребни глобални напорни за организованију и бржу вакцинацију како би се на задовољавајући начин неутралисала претња у виду ковида-19. Забринутост се јавља услед нових мутација корона вируса које се појављују и шире, а од којих су неке заразније, смртоносније и отпорније на постојеће вакцине.

Неповољну прогнозу која свету даје рок мањи од годину дана подржало је чак две трећине испитаника у истраживању које је спровео савез People’s Vaccine Alliance, а које је укључило 77 научника из 28 земаља. Скоро једна трећина њих рекла је да је временски оквир највероватније девет месеци, можда и мање.

Ниска стопа вакцинације у пуно земља оставља отворену могућност појаве мутација отпорних на вакцине, изјавило је 88 одсто испитаних научника.

- Нове мутације настају свакодневно. Понекад пронађу нишу која их чини "успешнијим" од њихових претходника. Такве варијанте могле би ефикасније да се преносе и да потенцијхално избегну имуни одговор стечен претходним сојевима - истакао је Грег Гонзалвес, ванредни професор епидемиологије на Универзитету Јејл, преноси "Гардијан". - Уколико не вакцинишемо цео свет, остављамо отворен терен за све више и више мутација, које би могле да произведу варијанте које ће бити отпорне на тренутне вакцине и биће им потребне појачане дозе.

Фото: А. Амижић

Тренутне врсте вакцина које су добиле хитна одобрења у различитим деловима света су комбинација старих и нових технологија. Посебно је интересантан мРНА приступ вакцинама, какав користе компаније 'Фајзер' и 'Модерна', а који може релативно брзо (у року од неколико недеља или месеци) да се прилагоди новим варијантама, али проблеми у брзини производње и дистрибуцији представљају камен спотицања.

Но, оно што је кључан проблем јесте да је мало вероватно да ће ове вакцине постати доступне најсиромашнијим земљама, с обзиром да је реч о скупљим вакцинама које имају високе захтеве када је реч о складиштењу.

Фото: ЕПА

У међувремену богате земље попут Велике Британије и САД већ су вакцинисале бар једном дозом више од четвртине своје популације и обезбедиле су стотине милиона залиха. Насупрот томе државе као што су Тајланд и Јужна Африка нису успеле да вакцинишу ни један одсто свог становништва. Такође, неке земље тек треба да добију прве вакцине.
Већина се узда у Ковакс програм, глобалну коалицију за набавку вакцина за сиромашне земље, чији је план да у 2021. достави вакцине за најмање 27 одсто становништва земљама са ниским приходима.

- Ургентност да се популација што пре вакцинише коју видимо у богатим државама, а које намеравају да све одрасле вакцинишу до лета, једноставно није одржива на глобалном нивоу. Уместо тога имамо Ковакс који циља на можда 27 одсто до краја године, али чак и ако дође до тога - ни то није довољно добро - истикао је Мак Лосон, председник савеза People’s Vaccine Alliance. - Где је амбициозни глобални циљ, за који нам наука каже да је неопходан? Мислим да је то кључна ствар, али ми не видимо да за сада постоји такав план. Ограничена вакцинација је прилично опасна.

Фото: ЕПА

(Блиц жена)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!