МОРСКА СВИЛА ОД ПАЛАСТУРЕ: Јединствена, златна тканина дар неугледне, данас угрожене шкољке (ФОТО)
НЕКАДА је шкољка паластура била незаобилазни сувенир, данас је ретка, угрожена врста, а скоро сасвим је заборављен њен "дар" и начин израде скупоцене, "златне" морске свиле
Шкољка паластура, све до осамдесетих година прошлог века била је незаобилазни сувенир који је подсећао на летовања на јадранској обали. Лепезаста, храпава спољна страна била би очишћена, а фина унутрашња осликана, обавезно уз поруку: поздрав са Јадрана. Упркос тој популарности ни тада а ни данас о паластури се не зна много, а скоро сасвим заборављена је вештина ткања морске свиле од кончића којима се паластура везује за морско дно.
Оно што је у описима ове шкољке уобичајено јесте да је она највећа медитеранска шкољка латинског назива Пинна нобилис. Светло смеђе је боје, прекривена алгама и сунђерима, али је унутрашњост нежна, делимично прекривена седефом. Шкољка рађа бисер, неправилног облика и жућкасте боје, али природни. Осим ове, скоро сасвим је заборављена прича о морској свили, јединственој, скупоценој,финој тканини прављеној од дугачких протеинских нити-кончића које испушта паластура да би се њима причврстила за морско дно.
Ове нити су јаке и снажне а супстанцу од којих настају и која у додиру са морском водом формира нит лучи жлезда паластуре. Ти кончићи могу бити дуги до шест, седам центиметара, а да би настала морска свима они се суше и упредају. После обраде лимуновим соком добијају златну боју која се никада не испира. Ово је ткање кажу финије од свиле коју познајемо, лагано и веома топло. Морска свила производила се у области Медитерана све до почетка двадесетог века.
Према подацима који су доступни на Интернету, о морској свили је последњи, на италијанској обали Јадрана, писао Федерико де Ћесио, а на Сицилији живи жена која зна тајну овог невероватног ткања. За свет је љубоморно чува, а преноси својој млађој ћерки и у малом музеју представља предмете ткане од морске свиле, за коју кажу да је толико лагана да пар женских рукавица може стати у орахову љуску.
Први запис о морској свили налази се у једном грчком тексту а наводе се и подаци да је дуго, све до времена Млетака порез могао бити плаћен уместо новцем платном од морске свиле...
У Бококоторском заливу насеобине паластуре проредили су одавно прекомеран излов, загађеност мора, мењање обалног руба, претерана градња, па је ова шкољка минулих деценија постала једна од најугруженијих врста на Јадрану. Као неким чудом, протеклих неколико година паластура се поново настањује у водама залива. Прво ново насеље примећено је код рта Света Недеља у Каменарима, потом у Доњој Ластви, а сада их има и на другим локацијама. Провирују из поља морске траве посејдоније у већим групама, на само неколико метара од обале, и на метар дубине, па их је, када је море мирно, могуће видети и са копна.
Премда је повратак паластуре добра вест, треба бити опрезан, саветују стручњаци јер се неретко у природи дешава да неке врсте, када су угрожене, реагују прекомерним размножавањем, не би ли тако осигурале опстанак. Паластура је на Јадрану у време некадашње Југославије била заштићена. Строжа заштита прописана је и у Европској унији. Тако је забележено да је 2012. године када је почело вађење брода „Коста Конкордиа“ око 200 шкољки премештено на другу локацију да би их заштитили од стреса и инжињеријских захвата.
Препоручујемо
ШАФРАЊИКА УКРАС СУБОТИЧКЕ ПЕШЧАРЕ: Ретки цвет расте само у Србији и Мађарској
17. 11. 2022. у 16:40
ИМА РАСПОН КРИЛА ОД 25 ЦЕНТИМЕТАРА: Највећи мољац на свету пронађен и у Вашингтону
18. 08. 2022. у 22:42
ЗНАТЕ ЛИ КО ЈЕ БИНТУРОНГ? Има га и у Београду, мирише на кокице, а пева (ВИДЕО)
05. 07. 2022. у 21:17
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)