ПЕРСИДА ЈЕ БИЛА УНУКА ЈЕДНОГ, А МАЈКА ТРИ ЈУНАКА: Тужна судбина наследника Станоја Главаша, дали животе за Србију (ФОТО)
СТАНОЈЕ Главаш (1763-1815), јунак Првог српског устанка мучки је убијен на Сретење 1815.године. Иза њега су остали ожалошћени потомци, али је најтужнију судбину доживела његова унука, Персида Радојковић-Главашевић.
Последње дане живота провела је на периферији Крушевца, у оронулој, трошној кући. Сва три сина изгубила је у ослободилачким ратовима.Најстарији Милан је учествовао у одбрани Београда, ту се удавио у Дунаву. Миливоје је подлегао рањавању код Крупња. Љубомир је умро од тифуса 1916.године на острву Видо.
-Мој деда Милосав,брат Станоја Главаша, био је обор-кнез у селу Бивољу, где је и мој отац живео-посведочила фебруара 1930.године несрећна Персида Радојковић-Главашевић.-Ја сам унука Станоја Главаша, који је ипак имао заслуга за ову земљу. Имала сам три сина,који су на позив Краља сви отишли у рат. Знали су они за подвиге свога претка Станоја. Знали су да је Главаш жртвовао свој живот за отаџбину, бранећи је од Турака. Знали су за његову храброст и угледали су се на њега. Били су они храбри,као што је и Станоје био. Отишли су,али се нису вратили.
Србија се ослободила, али је Персида живела као у ропству, од само 40 динара инвалиднине, коју је месечно добијала на име погибије сва три сина. И тај податак је последњи забележен о унуци Станоја Главаша. Судбина самог јунака, далеко је познатија.
ЈУНАШТВО Станоја Главаша описано је у усменој поезији. Позната је и драма Ђуре Јакшића(1832-1878)посвећена јунаку Главашу, написана у духу српског роментизма и на таласу националног заноса.
ПЕСМЕ
Јунаштво Станоја Главаша описано је у усменој поезији. Позната је и драма Ђуре Јакшића(1832-1878)посвећена јунаку Главашу, написана у духу српског роментизма и на таласу националног заноса.
-Станоје Стаматовић,познатији као Станоје Главаш био је војвода у Смедеревској нахији и један од најистакнутијих старешина устанка-подсећа Милан Д.Стојановић,истраживач крушевачке историје.- Био је предвиђен за вођу Првог српског устанка 1804.године, али је на његов предлог изабран Карђорђе Петровић.
Херојство је показао у опсади Београда, Боју на Делиграду, ослобођењу Топличког округа. Недалеко од Крушевца, где је завршила његова унука, борио се у Варваринској бици, од 18.до 21.септембра 1810.године.
-Главаш се посебно истакао у тој борби, као и Узун Мирко Апостоловић,Јован Курсула и Хајдук Вељко-предочава за “Новости” историчар Горан Васић.-Устаницима је овом победом враћено самопоуздање и вера у коначно ослобођење од Турака.
Ту слободу, на жалост, није дочекао. Турци су га искасапили на 15.фебруара,по старом календару, пет година након битке код Варваринског поља. Главу су му одсекли и окачили на ченгеле испред Стамбол капије. Касније је враћена и сахрањена са телом у порти Цркве Светог Архангела Гаврила у Баничини, код Смедеревске Паланке. Али приче о Главашу наставиле су да живе. Све до смрти, причала их је Персида Радојковић-Главашевић, унука једног и мајка три јунака.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)