ПЕРСИДА ЈЕ БИЛА УНУКА ЈЕДНОГ, А МАЈКА ТРИ ЈУНАКА: Тужна судбина наследника Станоја Главаша, дали животе за Србију (ФОТО)
СТАНОЈЕ Главаш (1763-1815), јунак Првог српског устанка мучки је убијен на Сретење 1815.године. Иза њега су остали ожалошћени потомци, али је најтужнију судбину доживела његова унука, Персида Радојковић-Главашевић.

Foto:Wikipedia,FB U Vremenu starog Kruševca
Последње дане живота провела је на периферији Крушевца, у оронулој, трошној кући. Сва три сина изгубила је у ослободилачким ратовима.Најстарији Милан је учествовао у одбрани Београда, ту се удавио у Дунаву. Миливоје је подлегао рањавању код Крупња. Љубомир је умро од тифуса 1916.године на острву Видо.
-Мој деда Милосав,брат Станоја Главаша, био је обор-кнез у селу Бивољу, где је и мој отац живео-посведочила фебруара 1930.године несрећна Персида Радојковић-Главашевић.-Ја сам унука Станоја Главаша, који је ипак имао заслуга за ову земљу. Имала сам три сина,који су на позив Краља сви отишли у рат. Знали су они за подвиге свога претка Станоја. Знали су да је Главаш жртвовао свој живот за отаџбину, бранећи је од Турака. Знали су за његову храброст и угледали су се на њега. Били су они храбри,као што је и Станоје био. Отишли су,али се нису вратили.
Србија се ослободила, али је Персида живела као у ропству, од само 40 динара инвалиднине, коју је месечно добијала на име погибије сва три сина. И тај податак је последњи забележен о унуци Станоја Главаша. Судбина самог јунака, далеко је познатија.
ЈУНАШТВО Станоја Главаша описано је у усменој поезији. Позната је и драма Ђуре Јакшића(1832-1878)посвећена јунаку Главашу, написана у духу српског роментизма и на таласу националног заноса.
ПЕСМЕ
Јунаштво Станоја Главаша описано је у усменој поезији. Позната је и драма Ђуре Јакшића(1832-1878)посвећена јунаку Главашу, написана у духу српског роментизма и на таласу националног заноса.
-Станоје Стаматовић,познатији као Станоје Главаш био је војвода у Смедеревској нахији и један од најистакнутијих старешина устанка-подсећа Милан Д.Стојановић,истраживач крушевачке историје.- Био је предвиђен за вођу Првог српског устанка 1804.године, али је на његов предлог изабран Карђорђе Петровић.
Херојство је показао у опсади Београда, Боју на Делиграду, ослобођењу Топличког округа. Недалеко од Крушевца, где је завршила његова унука, борио се у Варваринској бици, од 18.до 21.септембра 1810.године.

Foto.S.Babović,arhiv M.Stojadinović
-Главаш се посебно истакао у тој борби, као и Узун Мирко Апостоловић,Јован Курсула и Хајдук Вељко-предочава за “Новости” историчар Горан Васић.-Устаницима је овом победом враћено самопоуздање и вера у коначно ослобођење од Турака.
Ту слободу, на жалост, није дочекао. Турци су га искасапили на 15.фебруара,по старом календару, пет година након битке код Варваринског поља. Главу су му одсекли и окачили на ченгеле испред Стамбол капије. Касније је враћена и сахрањена са телом у порти Цркве Светог Архангела Гаврила у Баничини, код Смедеревске Паланке. Али приче о Главашу наставиле су да живе. Све до смрти, причала их је Персида Радојковић-Главашевић, унука једног и мајка три јунака.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

НЕКИ ИХ СМАТРАЈУ "РУЖНИМ И ПРЕВАЗИЂЕНИМ": Која имена су Срби давали деци у време турске владавине?
МНОГА стара, архаична имена се данас враћају у моду. Ипак, када зађемо даље у прошлост и нашу историју, можемо да пронађемо многа која делују врло необично и несвакидашње за српско подручје, а опет инспиративно за будуће родитеље који желе да буду оригинални када су имена за децу у питању.
04. 04. 2025. у 16:40
Коментари (0)