СКУПШТИНА ИЗГЛАСАЛА КРАЉЕВИНУ: На данашњи дан 1882. Кнежевина Србија уздигнута на ниво краљевства
СРБИЈА је на Берлинском конгресу 1878. добила међународно признање каo потпуно независна и самостална државе, а њена Народна Скупштина је 6. марта 1882. донела Закон којим се "Књажество Србија проглашава за Краљевину Србију".
За химну краљевине је проглашена свечана песма кнежевине "Боже правде".
Вест о уздизању Србије на ниво краљевине је у 19. веку сматрана круном процеса "српске револуције", националног и социјалног ослобађања започетог 1804. у Првом српском устанку и имала је изузетан значај и на унутрашњеполитичком и на споанополитичком плану.
Од 7. марта 1882. стране дипломате су почеле да долазе у свечану аудијенцију код првог нововековног српског краља Милана Обреновића, а до 9. марта све европске силе су признале Краљевину Србије у границама које су проширене у српско-турским ратовима 1876-1878. године.
Први је аустроугарски посланик (тадашњи назив за амбасадора) гроф Кевенхилер дошао да "по заповести свог суверена свечано изјави да Аустроугарска царевина признаје узвишење Србије у Краљевину", а за њим су следили немачки, италијански, руски, и енглески посланици.
Да се спремају велике промене у Србији видело се још 1881, годину дана пре уздизања државе на ниво краљевине, када су створене прве српске политичке странке.
Напредњачка странка, коју је предводио Милутин Гарашанин, убрзо је пежоративно названа "дворском" јер се темељила у елити, у слоју виских државних чиновника који су безрезервно подржавали краља Милана. Либерална странка веома утицајног Јована Ристића се залагала за грађанске слободе и парламентаризам, а ослонац је имала у крупној буржоазији и богатим сељацима.
Народна радикална странка Николе Пашића била је популистичка, с базом на селу, а декларативни циљеви су јој били "народно благостање и слобода". Жестоко се борила против ауторитаризма краља Милана кога је оптуживала за "аустрофилство", противила се модернизацији, укључујући изградњу железнице, и залагала се за ослањање државе искључиво на Русију.
После тачно седам година од проглашења Краљевине Србије, краљ Милан је 6. марта 1889. дошао у Саборну цркву са тринаестогодишњим сином Александром и објавио проглас да о повлачњу са трона у корист сина. За старање о Краљевини Србији, до пунолетсва краља Александра Обреновића, одређено је намесништво које су чинили Јован Ристић, генерал Коста Протић и генерал Јован Белимарковић.
Препоручујемо
ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ: Шта повезује првог руског дипломату у Србији и Аду Циганлију?
20. 02. 2023. у 19:16
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)