ЗА пет година међународног мира, уништено је више цркава него за пет стотина година турског ропства, да би тај процес достигао своју кулминацију у три дана 17-19. марта, записано је у ванредном броју листа "Свети кнез Лазар" који је издавала Епархија Рашко-призренска.
- Ту није реч ни о неделима мале групе екстремиста који су и до сада уништавали наше храмове (115 на броју пре 17. марта) и убијали наш народ. Овде су у питању десетине хиљада (око 60.000) Албанаца који су предвођени бившим ветеранима ОВК пустошили Косовом и Метохијом све што носи знак крста, српства и цивилизације. То нису били демонстранти, јер су многи, по сведочанству КФОР-а, били наоружани аутоматским оружјем, гранатама, тромблонима и Молотовљевим коктелима. Треба рећи да мете напада нису били само Срби, наше светиње и куће, већ и војници КФОР-а и полицајци УНМИК-а, који су ту и тамо покушавали да заштите српске енклаве. Према подацима УНМИК- а повређено је 117 УНМИК полицајаца, 63 војника КФОР-а, спаљено је или оштећено преко 150 возила УН и полиције. Према још јавно непотврђеним извештајима, поред повређених, има и погинулих припадника међународних снага, међу којима су и двојица полицајаца убијених непосредно након мартовских догађаја у албански чистом делу Косова - известила је Епархије Рашко- призренска.
О томе су сведочили и војници из чешке јединице КФОР, који су се пред албанском наоружаном руљом забрикадирали у Цркви светог Андреја у Подујеву која је уништена 18. марта. Њен источни део , звоник и зид око цркве су разорени експлозивом. Чешки официр је дубоко шокиран за „Прашке новости” потврдио да су његови војници "морали да напусте храм, који је уништен заједно са гробљем" и да су Албанци "ископавали посмртне остатке Срба са гробља и разбацивали кости свуда унаоколо".
Монаси Епархије су са терена и извора међународних снага сакупљали информације и слали их у Београд: "У извештајима КФОР-а и УНМИК-а о догађајима 17. марта у Урошевцу пише "три ручне гранате бачене на цркву, подметнут пожар први пут, најмање 19 војника КФОР-а и УНМИК полицајаца рањени у одбрани цркве, разорено градско гробље".
ХРВАТСКИ и југословенски позоришни и филмски глумац и режисер Звонимир Рогоз доживео је дубоку старост. Последњу улогу одиграо је као стогодишњак у серији "Глембајеви" далеке 1988. године, у којој је и преминуо.
Одлука Новака Ђоковића да за новог тренера ангажује Ендија Марија још увек одзванја, а сада је због тога осетио потребу да се огласи и бивша најбоља британска тенисерка, Лаура Робсон.
Јанис Тима, чувени кошаркашки репрезентативац Летоније, пронађен је мртав у једном хостелу у Москви, а Русија и Летонија, поред саме узнемирујуће вести да је он скончао - недуго затим су могли да погледају и видео-снимак како је у болници завршила и његова досадашња жена, чувена певачица Ана Седокова.
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
НА годишњој Конференцији Удружења "Милутин Миланковић" у Београду додељене су захвалнице сарадницима који су допринели популаризацији лика и дела једног од највећих великана српске и светске науке.
КО пали штале на обронцима Копаоника? Питање које постављају мештани села Батоте код Бруса, где је за само неколико месеци пламен прогутао помоћне објекте у чак четири домаћинства - још је без одговора. Пожари су оставили за собом велику материјалну штету, а настрадале су и животиње. Мештани су уверени да ватру неко подмеће, али не знају ко и зашто то ради.
О НИКОЛАЈУ Владимировичу Станкјевичу (1813-1840) у Србији се врло мало зна, иако је овај значајан руски мислилац, песник и просветитељ био српског порекла. Живео је свега 27 година, али је имао велики утицај на руску књижевност и филозофску мисао. Тридесетих година 19. века Станкјевич је организовао кружок у коме су били и Висарион Белински, Алексеј Кољцов, Тимофеј Грановски, Иван Тургењев, Михаил Бакуњин, Константин Асаков, а касније Лав Толстој и Фјодор Михаилович Достојевски.
СЛАВА храма Светог цара Уроша у центру Урошевца, којој је у недељу, присуствовало око 200 верника из различитих крајева Србије, остаће упамћена и по догађају који је спојио двоје младих. Двадесетчетворогодишњи Милош Црњански после литургије, запросио је своју годину дана млађу изабраницу Љиљану Ковјанић, уз благослов свештеника Трајка Влајковића, пароха урошевачког.
Коментари (2)