РИМСКИ ЦАРЕВИ ИЗ СРБИЈЕ ОСВАЈАЈУ РИМ: Велика изложба у срцу некадашњег "светског царства" (ФОТО)
РИМСКИ цареви из Србије, њих 18 на броју биће с почастима дочекани у Кући сената (Curia Iulia) на Форуму, у срцу античког Рима, где ће боравити од 16. маја до 14. јула ове године.
Ово "гостовање" биста 18 римских царева, монументалне макете Виминацијума, престонице провинције Горње Мезије, тродимензионалних модела антрополошких типова људи који су у њој живели, копија накита и ретко виђених царских предмета из италијанских депоа организовано је захваљујући римском Археолошком парку Колосеум и београдском Археолошком институту.
Они су ових дана потписали важан уговор о реализацији изложбе пројекта "Путевима римских императора" под именом Journey to the past - Itinerarium Romanum Serbiae - Viminacium у епицентру античког "светског царства".
- Ова изложба на Римском форуму, у срцу античке римске државе је коначно признање за 18 римских царева рођених на простору данашње Србије који су спасли империју у њеном најтежем периоду - каже проф. др Миомир Кораћ, идејни творац и иницијатор пројекта и изложбе.
- Римска изложба биће изузетна јер ће само због ње неки предмети везани за цареве са простора Србије, понајвише за Константина Великог, бити извучени из депоа и изложени од стране Археолошког парка Колосеум. Та симбиоза ће показати колико су биле јаке споне између центра царства и провинције и колико је у 3. и 4. веку простор данашње Србије био значајан за целокупну римску државу.
Путујућа изложба пројекта "Путевима римских императора" Археолошког института и Археолошког парка Виминацијум у протеклих 13 година је доживела успех у 21 граду на четири континента, због чега је позвана и у сам Рим.
- Организација изложбе и њена поставка у простор Римског форума, за истраживаче Археолошког института, а нарочито археологе представља част, понос, али и велику обавезу - каже др Кораћ.
- Сматрали смо да представљање римског наслеђа превазилази границе Србије, а интересовање које је изазвао овај пројекат учврстило нас је у том уверењу. Институције Србије су препознале да ова изложба нашу земљу промовише широм света у најбољем светлу, па су Министарство културе и Министарство спољних послова постали њени главни покровитељи.
Успешна сарадња између Археолошког института и Археолошког парка Колосеум започела је 2019. ангажовањем др Франческе Болдригини и др Јелене Анђелковић Грашар, а као следећи корак се најављује гостовање Археолошког парка Колосеум у Виминацијуму. Поред изложбе у Риму ће бити организован и научни форум истраживача Археолошког института и истраживача Колосеума о значају наслеђа римских царева са територије Србије. Форум и изложбу ће отворити др Алфонсина Русо, директорка Археолошког парка Колосеум, др Снежана Голубовић, директорка Археолошког института и др Миомир Кораћ.
СТИГЛИ НА ЧЕТИРИ КОНТИНЕНТА
ИЗЛОЖБА "Путевима римских царева обишла је четири континента. У Европи је приказана у Лондону, Будимпешти (два пута), Ла Валети и Прагу. У Северној Америци била је у Њујорку и Вашингтону по два пута, по једном у Бостону, Чикагу, Сан Франциску и Лос Анђелесу, а у Јужној у Монтевидеу, Буенос Ајресу, Асунсиону, Бразилији, Сантјаго де Чилеу, Лими, Ла Пазу и Санта Крузу. У Африци је приказана Мароку и Танџиру.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (2)