ШИША ПРАУНУКЕ СВОЈИХ ПРВИХ МУШТЕРИЈА: Живојин Жика Гајић (70), ради пуних 55 година. Учио је од 10 мајстора
ЖИВОЈИН Жика Гајић (70) из Крушевца био је последњи освајач најспрестижније награде међу фризерима социјалистичке Југославије.
Давне 1990, надметао се за титулу "Оскар креативности" у мотелу "Наис" у Нишу. Укрстио је маказе са још 70 врхунских фризера СФРЈ. Пехар и плакету донео је у Крушевац, али се испоставило да је то било и последње такмичење у земљи, која је већ наредне године престала да постоји.
- На срећу, то није био и мој крај, јер сам наставио да шишам, а то чиним и данас у 70. години - каже за "Новости" легендарни Жика. - Драга ми је то успомена, можда ту победу
Од те године, мајстор Жика добио је надимак Оскар, по признању које је освојио. До надимка, као ни до титуле, није се стизало лако. Стари југословенски фризери школовали су се дуго и врло озбиљно.
Годинама су пекли занат, а салона није било на сваком ћошку. Због оштре конкуренције, опстајали су само најбољи.
- Нисам ја изабрао маказе, оне су мене изабрале, већ у првим данима када ме после школе отац одвео код познатог крушевачког фризера мајстор Лукића од кога сам учио две године - присећа се Гајић. - Потом сам отишао на занат у Градски салон. То је било друштвено предузеће, где смо се школовали. Учио сам од 10 мајстора. Сви су били предратни, прави.
То ми је била и велика животна школа. После три године учења кренуо сам на прво такмичење.
Гајић нам кроз осмех прича да се баш и није прославио у том дебитовању. Зато је, чврсто решен да успе у послу у који се заљубио, кренуо пут Београда код једног од најславнијих фризера Југославије, европског вицешампиона Драгана Цветановића.
- Од мајстор Драгана сам учио од 1972. године и тек после, чини ми се пет година, почео да освајам медаље - каже Живојин Гајић. - Учествовао сам на 18 такмичења, освајао прва и друга места, једно пето. Маказе су ме водиле од Скопља, преко Сомбора до Сарајева и Загреба. На сваком такмичењу сам се усавршавао. Учио сам и од колега у Клубу фризера
Југославије, Београда, Ниша, у нашем друштвеном салону, све док га нису продали 2004. године.
После приватизације, Жика је са још двојицом колега отворио радњу, а недавно је прешао у нови простор, где ради сам. У новом салону није усамљен. Код Оскара се до- лази и по нову фризуру, али и по савет, причу, на кафу и сок, на "чашицу" разговора. Ту редовно, "на
фризуру" свраћају про- фесори, научници, аутомеханичари, конобари, шаролик свет који воли да се дружи, па се деси да их прича понесе и забораве да су дошли да се подшишају.
Жика данас шиша и праунучиће својих првих муштерија.
- Као млађи сам радио и сложене женске фризуре, додуше и данас то знам, наравно, од шатирања до локни, фарбања, мини-вала, али највише волим да шишам и мушкарце и жене - открива нам Жика. - Волим и да подучавам млађе колеге. Радио сам и праксу, око шест година са ученицима.
Поносан сам што су постали добри у свом послу и што су и сами касније освајали награде. После 55 година проведених у салону, мајстор Жика Гајић остао је скроман. Млађе саветује да на време одаберу доброг ментора.
- Овај занат се учи док си жив, све време док радиш - прича Жика. - Кад жени не стоји лепо хаљина, неће да је обуче. С косом се тако не може. Главу не можеш да оставиш код куће. Зато је добро подшишана коса основ добре фризуре и шишање заправо открива ко је истински добар фризер. То знају сви који се баве овим занатом.
Троје деце, а фризер је - зет
ЛЕГЕНДАРНИ фризер Жика има два сина и ћерку, али је фризер једино - зет. Данас и он има свој салон и ради са ћерком. Како је Гајићева унука талентована козметичарка, поносни деда се нада да ће због гена наследити и фризерски занат.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)