ОД ОВОГ КАМЕНА ГРАДИЛА СЕ И БЕЛА КУЋА, АЛИ И НАЈЛЕПШИ МАНАСТИРИ И ЗДАЊА У БЕОГРАДУ: Вековима се експолатише код Крушевца (ФОТО, ВИДЕО)
ВЕРУЈЕ се да је од камена из села Бела Вода код Крушевца изграђена и чувена Бела кућа.

Ринеу Жањују, кинески докторанд, Фото С. Бабовић
И док информација да је у резиденцију свих америчких председника уграђен и славни „беловодски пешчар“ можда није поуздана, једно је извесно: од камена из Беле Воде грађени су неки од најлепших српских манастира и цркава, али и велелепне грађевине у Београду.
Беловодским каменом је после Првог светског рата српско-француска фирма „Батињол“ отпочела изградњу Београда беловодским пешчаром. Тако су изграђена Црква Светог Марка на Ташмајдану, палата Београд, Пошта, Хипотекарна банка, Бранков мост, Француски културни центар.
- „Беличњак“ је уграђен у манастире и цркве моравске школе Дренча, Наупара, Лепенац, Раваница, Лазарица, Љубостиња, Руденица, Манасија, Каленић, Милентија, Велуће, остатке славних градова, утврђења, палата, чесама, порталима, венцима, школама, а због естетике и постојаности пешчар су бирали кнез Лазар, деспот Стефан Лазаревић, Раде Неимар, Радич Поступович, владика Николај Велимировић, патријарх Герман - објашњава нам др Велибор Лазаревић из Беле Боде.
Беловодски пешчар у просеку лежи на дубити од 50 метара.
- Око 400 старих и нових површинских мајданских копова измерено је 1997.године у околини Беле Воде – посведочио је за „Новости“ проф. др Лазаревић. -
Око 1880. године су се сви вијадукти и мостови прве српске пруге од Београда до Ниша градили од нашег пешчара, а између 1919. и 1960. године градило се Поморавље, централна Србија, пола Шумадије са Левчом и Темнићем, па на југу до Блаца и Прокупља. Дела од нашег камена су од Моске и Сент Андреје на северу, до Израела и Васељенске патријаршије на истоку, Крфа и Хиландара на југу и Бирмингема на северу.
Беловодски камен је толико познат да има и посебan музеј у селу, али и манифестацију. Ове недеље почела је 47. Беловодска розета, која окупља клесаре, вајаре, мозаичаре.
Сви они ствараће до суботе у оквиру 27. Вајарске колоније „Беловодски пешчар“ и 12. Мозаичарске колоније „Младен Србиновић“.
Централни догађај манифестације је у суботу, када ће глумцу, сценаристи и редитељу Радошу Бајићу бити уручена награда „Цвет у камену“, која се додељује за изузетан допринос српској култури и уметности. Добитник овог признања био је и књижевник Петар Хандке и то много пре него да добије Нобелову награду.
БОНУС ВИДЕО:

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (2)