ЛЕПА ВЕСТ ЗА СРБЕ НА БАНИЈИ: Глина ће имати Српски културни центар, обнавља се кућа Летића

Јелена Матијевић

12. 07. 2023. у 12:28

ГЛИНА ће имати Српски културни центар. У овом градићу у Хрватској увелико се обнавља кућа српске породице Летић, која ће бити отворена на пролеће следеће године и постаће место окупљања не само наших сународника из овог места већ и са целе Баније. Смештена је у центру Глине, у близине некадашње Цркве Пресвете Богородице, у којој су усташе августа 1941. починиле један од најмонструознијих покоља Срба током Дргог светског рата.

ЛЕПА ВЕСТ ЗА СРБЕ НА БАНИЈИ: Глина ће имати Српски културни центар, обнавља се кућа Летића

Српско народно вијеће

Осим што су у њему сачувани неки оригинални делови и елементи старе зграде, будући Српски културни центар у Глини, биће вишенаменски простор где ће се одвијати образовни, културни, друштвени и спортски програми Срба са Баније, али и из целе Хрватске. Иницијатива за његово уређење потекла је од Српског националног вијећа (СНВ) које и финансира пројекат кроз свој програм капиталних инвестиција.

Српско народно вијеће

Кућа породице Летић пре почетка радова

- Разматрано је неколико опција за локацију Српског културног центра у Глини. Изабрана је кућа породице Летић управо због значаја који има: налази се у центру Глине у непосредној близини некадашње српске православне цркве Пресвете Богородице која је порушена током глинског погрома над Србима, а и породица Летић уживала је велики углед међу српском заједницом. Илија Летић, убијен 1941, приликом хапшења, и његова породица били су позната трговачка и пекарска фамилија у банијском крају. Свесни свих дешавања и историјског значаја није нам било тешко да се одлучимо. На "чврстим историјским темељима" желимо да наставимо и негујемо рад наше заједнице на овом подручју истовремено га обогаћујући у корак с временом и условима у којима се налазимо - каже за "Новости" Емина Ђурашевић, руководилац Одељења за капиталне пројекте и управљање имовином СНВ.

Српско народно вијеће

Некадашња Црква Пресвете Богородице у Глини

Сећање на глинску цркву

НОВИМ решењем, на улазу у Српски културни центар, постављамо и двоспратни светларник који поприма форму просторног негатива некадашњег звоника српске православне цркве Пресвете Богородице, чиме желимо дати свој обол, допринос, неговању културе сећања - каже наша саговорница. 

Она каже и да су на постојећој, оригиналној кући планиране мање промене које омогућавају да се добије вишенаменски простор који по потреби поприма улогу галерије, сале за окупљања и организовање културних и образовних догађаја, као и канцеларије које ће служити као седиште неких српских институција.

- У анексираном спољашњем делу куће Летића чувамо некадашњу стару, изворну, пекарску пећ за хлеб и дограђујемо својеврсну народну кухињу као и малу спољашњу позорницу за програме који ће се одржавати лети. Ентеријер ће бити уређен тако да се присећамо и знаменитих људи глинског краја - објашњава Ђурашевићева и наглашава да осим што ће бити центар окупљања српске заједнице из Глине и са целог банијског краја, даће и кроз различите програме свој допринос заустављању негативних тенденција, али и успостављању нарушених међуетничких односа са већинским хрватским становништвом.

Српско народно вијеће

Радови увелико трају, а Центар ће бити отворен на пролеће 2024.

На подручју целе Баније, како каже наша саговорница, живи око 12.000 Срба, што је око девет одсто од укупног броја житеља овог краја. У Глини је тај однос нешто другачији, јер петина становништва, њих око 1.500, наши су сународници.

Осијек, Пакрац, Ријека, Задар...

TeКРОЗ програм капиталних инвестиција, за који новац добијамо од Републике Хрватске, изграђени су и обновљени објекти који су средишта за едукативне, културне, друштвене и спортске програме штите и чувају културну баштину, јачају идентитетску припадност, а подстичемо и запосленост. Тренутно имамо 29 таквих објеката, у власништву или сувласништву, у Вуковару, Белом Манастиру, Осијеку, Слатини, Вировитици, Славонском Броду, Пакрацу, Загребу, Двору, Петрињи, Глини, Ријеци, Удбини, Книну, Задру... На некима од пројеката партнер нам је и Српска православна црква - каже Емина Ђурашевић. 

- Због последица рата, старосне доби, исељавања и економских прилика српска заједница на подручју Баније знатно је осиромашена првенствено у смисла броја. Но, то је тренд који није проблем само у нашој заједници - каже Ђурашевићева. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (3)

НАДАЛ ОТКРИО ШОКАНТНУ ВЕСТ: Шпанац болује од неизлечиве болести, а његове речи расплакаће вас