КНИН 28 ГОДИНА ПОСЛЕ "ОЛУЈЕ": Споменик Туђману највећа инвестиција
КНИН пре почетка грађанског рата и Книн данас - небо су и земља! Последњих 28 година, 4. и 5. августа, у њега se сјате хиљаде бранитеља из свих крајева Хрватске на прославу годишњице "Олује", која због њиховог понашања, из године у годину постаје све бесмисленија. Свих осталих дана сви ми Книњани боримо се за голи живот.

Фото: Игор Маринковић
Овако, живот у граду на Крки оцењују његови житељи староседеоци. Без изузетка - и Срби и Хрвати, док хрватско становништво насељено после злогласне оружане акције на питања о Книну некад и сад - не одговара.

Фото: Танјуг
А у дану кад Хрватска слави највеће етничко чишћење после Другог светског рата, где су припадници народа који су њени војници бесрамно протерали?
- Не може се славити прогон и страдање свог народа. Ни старим Книњанима Хрватима те прославе нису пријатне, а камоли нама. Дође ту свакаква мутљавина, а међу њима и они на чијим рукама има српске крви. Зато ми 5. августа чинимо оно што нам је најпаметније, седимо код куће и не излазимо или ко може оде на село. Већ сутра се враћамо животу и обавезама... - рекао је за "Новости" један стари Книњанин, Србин, не желећи да му име објављујемо у новинама, нарочито не у београдским "да не би био погрешно протумачен".

Фото: З. Јовановић
ЈА, ХРВАТ САМ ВРАТИО КУЋУ
У ШЕТЊИ градом запажамо да је Книн "умивен" и сређен. Обновљене или новоизграђене куће имају лепа дворишта и често хрватске заставе на терасама. На много кућа, старијих, али усељених, на фасадама смо приметили велика латинична слова "ХВ". Упитали смо једног власника шта значе.
- Значе да сам је ја, Хрват, вратио!
- Је ли пре рата то била ваша кућа?
- Није. Дошао сам из околине Босанског Грахова и узео је од четника!
Грађански рат, а потом и злогласна акција "Олуја", а то је видљиво на сваком кораку, потпуно су променили слику града.
- Ово вам је тужан град српског страдања и хрватске победе која се претворила у економску пропаст - наставља наш саговорник. - Пре рата Книн је био индустријско-пољопривредни центар и важно железничко чвориште. Био је 1987. град са 12.000 запослених, од чега трећина у железничком саобраћају, а око 3.500 у фабрици вијака ТВИК! Данас је на подручју општине свега око 3.000 запослених, највише на државним јаслама.
Захваљујући свом положају на раскрници путева за Далмацију, Лику и Босну, Книн је, подсећа наш саговорник, био једно од најважнијих железничких чворишта не само у Југославији. Од старих индустријских погона данас ради једино поменути ТВИК, који има око 400 запослених, а ни трага више нема од некадашње фабрике текстила, три грађевинска предузећа, погона за прераду житарица и сточне хране...
СТАНОВНИКА ЗА ТРЕЋИНУ МАЊЕ
У ПОСЛЕДЊЕ три деценије број становника у самом граду смањио се готово за трећину. На почетку последње деценије 20. века, у самом граду је живео 12.331 становник, од којих више од 80 одсто Срба. Према последњем попису Книн има 8.317 житеља, при чему је национална структура потпуно другачија: Хрвата је 84,6 одсто, а Срба свега 13,4.
Инвестиција је, каже, мало, углавном приватна иницијатива, највише у пољопривреду:
- После рата, било је покушаја, 1997, да се Фабрика текстила "Книњанка" оживи, али јој је већ 2000. године стављен катанац - наставља наш саговорник. - Кад се све сабере и подели, три највећа послератна "пројекта" у Книну била су нова католичка црква, највећа у Хрватској, споменик Туђману и Музеј домовинског рата. Држава је у то уложила више од 150.000 евра. Камо среће да је толико уложено у неки погон... Па, има ли ту разлога за било какво славље?

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (7)