КНИН 28 ГОДИНА ПОСЛЕ "ОЛУЈЕ": Споменик Туђману највећа инвестиција

Јелена Матијевић

05. 08. 2023. у 07:00

КНИН пре почетка грађанског рата и Книн данас - небо су и земља! Последњих 28 година, 4. и 5. августа, у њега se сјате хиљаде бранитеља из свих крајева Хрватске на прославу годишњице "Олује", која због њиховог понашања, из године у годину постаје све бесмисленија. Свих осталих дана сви ми Книњани боримо се за голи живот.

КНИН 28 ГОДИНА ПОСЛЕ ОЛУЈЕ: Споменик Туђману највећа инвестиција

Фото: Игор Маринковић

Овако, живот у граду на Крки оцењују његови житељи староседеоци. Без изузетка - и Срби и Хрвати, док хрватско становништво насељено после злогласне оружане акције на питања о Книну некад и сад - не одговара.

Фото: Танјуг

Спомени Туђману откривен је 2015. године

А у дану кад Хрватска слави највеће етничко чишћење после Другог светског рата, где су припадници народа који су њени војници бесрамно протерали?

- Не може се славити прогон и страдање свог народа. Ни старим Книњанима Хрватима те прославе нису пријатне, а камоли нама. Дође ту свакаква мутљавина, а међу њима и они на чијим рукама има српске крви. Зато ми 5. августа чинимо оно што нам је најпаметније, седимо код куће и не излазимо или ко може оде на село. Већ сутра се враћамо животу и обавезама... - рекао је за "Новости" један стари Книњанин, Србин, не желећи да му име објављујемо у новинама, нарочито не у београдским "да не би био погрешно протумачен".

Фото: З. Јовановић

Једна од главних улица у Книну носи име по злогласној акцији "Олуја"

ЈА, ХРВАТ САМ ВРАТИО КУЋУ

У ШЕТЊИ градом запажамо да је Книн "умивен" и сређен. Обновљене или новоизграђене куће имају лепа дворишта и често хрватске заставе на терасама. На много кућа, старијих, али усељених, на фасадама смо приметили велика латинична слова "ХВ". Упитали смо једног власника шта значе.

- Значе да сам је ја, Хрват, вратио!

- Је ли пре рата то била ваша кућа?

- Није. Дошао сам из околине Босанског Грахова и узео је од четника! 

Грађански рат, а потом и злогласна акција "Олуја", а то је видљиво на сваком кораку, потпуно су променили слику града.

- Ово вам је тужан град српског страдања и хрватске победе која се претворила у економску пропаст - наставља наш саговорник. - Пре рата Книн је био индустријско-пољопривредни центар и важно железничко чвориште. Био је 1987. град са 12.000 запослених, од чега трећина у железничком саобраћају, а око 3.500 у фабрици вијака ТВИК! Данас је на подручју општине свега око 3.000 запослених, највише на државним јаслама.

Захваљујући свом положају на раскрници путева за Далмацију, Лику и Босну, Книн је, подсећа наш саговорник, био једно од најважнијих железничких чворишта не само у Југославији. Од старих индустријских погона данас ради једино поменути ТВИК, који има око 400 запослених, а ни трага више нема од некадашње фабрике текстила, три грађевинска предузећа, погона за прераду житарица и сточне хране...

СТАНОВНИКА ЗА ТРЕЋИНУ МАЊЕ

У ПОСЛЕДЊЕ три деценије број становника у самом граду смањио се готово за трећину. На почетку последње деценије 20. века, у самом граду је живео 12.331 становник, од којих више од 80 одсто Срба. Према последњем попису Книн има 8.317 житеља, при чему је национална структура потпуно другачија: Хрвата је 84,6 одсто, а Срба свега 13,4. 

Инвестиција је, каже, мало, углавном приватна иницијатива, највише у пољопривреду:

- После рата, било је покушаја, 1997, да се Фабрика текстила "Книњанка" оживи, али јој је већ 2000. године стављен катанац - наставља наш саговорник. - Кад се све сабере и подели, три највећа послератна "пројекта" у Книну била су нова католичка црква, највећа у Хрватској, споменик Туђману и Музеј домовинског рата. Држава је у то уложила више од 150.000 евра. Камо среће да је толико уложено у неки погон... Па, има ли ту разлога за било какво славље? 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (7)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота