АМЕТОВ НЕОБИЧАН ПОДВИГ КОЈИ СЕ НЕ ЗАБОРАВЉА: У Лесковцу обележена годишњица Кумановске битке
Крај споменика Амету Аметовићу, на лесковачком Светоилијском гробљу, положени су венци чиме је одата почаст овом човеку који је умногоме утицао на исход војевања и велику победу српске војске код Куманова.

Фото приватна архива
Ова битка водила се 23. и 24. октобра 1912. године, а Амет Аметовић је својом досетљивошћу и музичким умећем „одсвирао“ крај турској владавини на централном Балкану.
Током тешких борби успео је да верно репродукује турски трубни сигнал за повлачење и унео велику пометњу у непријатељским редовима. Свирао је толико гласно да се његова труба чула све до српских положаја којима је убрзо, вративши се међу саборце, „наредио“ - Јуриш!

Фото приватна архива
Овај сигнални трубач је необичним потезом показао да је труба била оружје вредније од топова у арсеналу српске војске, а за свој подвиг награђен је Карађорђевом звездом са златним мачевима. Амет је на своје одликовање био толико поносан да га није скидао са ревера до краја живота.
Овом лесковачком Рому, мухамеданске вере, није било лако да убеди претпостављене у ефекете које ће постићи својим планом, поред осталог, и због сумње да жели да пребегне Турцима. Упорношћу је успео да добије сагласаност да се неопажено увуче у непријатељске редове, преобучен у униформу погинулог турског војника испод које је сакрио своју трубу, а све што се после дешавало испунило је странице славних и историјских победа српске војске.
Амет је цео свој живот провео у родном Лесковцу где је, за своје заслуге, од лесковачке општине добио посао чувара пијаце. Одликовање на његовим грудима сачувало му је живот током Другог светског рата, у децембру 1941. године, када се нашао у групи за стрељање, али је немачки официр међу страдалницима, током рације лесковачких Рома, Срба и Јевреја, оставио његова два сина. Смрт деце сломила је славног јунака, али му никада није убила понос на подвиг који је направио. Умро је у деведесетој години живота, а на споменику је с поносом наведено да је носилац Карађорђеве звезде.
Дом културе Рома у Лесковцу је установио грешку у имену и презимену овог јунака Кумановске битке. Многи мисле да се он звао Ахмед Адемовић. Међутим, у међувремену је пронађен његов гроб са правим именом и презименом. Оно је и на списку носилаца ордена на који је Амет био толико поносан.
УРЕЂЕН ГРОБ
У сусрет годишњици Кумановске битке лесковачки „Комуналац“ је уредио гробно место великог јунака где су данас представници Дома културе Рома, локалне самоуправе, Народног музеја и организација цивилног друштва положили венце и цвеће. Најављена је и иницијатива да Амет добије улицу у граду у коме се родио и провео цео свој живот.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)