ОВАЈ ГРАД СУ РАЗОРИЛИ ПРЕ 610 ГОДИНА, АЛИ ЈЕ ЈЕДНА ЉУБАВНА ПРИЧА ПРЕЖИВЕЛА ВРЕМЕ: Кула сведочи о трагичном догађају (ФОТО)
СРЕДЊЕВЕКОВНИ град Сталаћ код Ћићевца разорио је 1413. године турски султан Муса у свом походу ка Крушевцу.

Фото: С. Б.
Иако је ово стратешко утврђење на огранку Мојсињске планине било насељено тек од 14.века, када је кнез Лазар Хребељановић подигао и Крушевац, прича о Сталаћу је одолела забораву, захваљујући једној преживелој кули, познатој под именом Тодорова и једној народној песми - „Смрт Војводе Пријезде“.
- Сталаћ је имао стратешки значај, усмерен првенствено на контролу и одбрану прилаза српске средњевековне престонице - наводе у Заводу за заштиту споменика Краљево, институцији, која брине о овом споменику од великог значаја. - Први пут се се помиње у раваничкој повељи кнеза Лазара 1377, потом 1395. године у повељи књегиње Милице манастиру Св. Пантелејмону у Светој Гори.
Да је Сталаћ срушио турски султан пре 610 година сазнаје се из списа Константина Филозофа. Како је изгледао годинама раније, успели су да реконструишу стручњаци. Највише, током истраживања од 1971.до 1979.године када су конзервирани затечени и отривени објекти.
- Велики град Сталаћ утврђен је масивним бедемом са ходном стазом, зупцима и стрелницама и монументалном четвороспратном донжон кулом (Тодоровоа кула), која је штитила Мали град, најуже градско језгро, накнадно формирано преграђивањем јужног дела Великог града - износе стручњаци. - Централно место у Малом граду заузима палата са тремом. На супротној страни од палате, уз саме бедеме, размештене су мале зграде, чија је намена била различита. Мали град заштићен је нижим зидом и сувим ровом испред донжон куле. Комуникација између градова одвијала се кроз капију на коју је касније постављена рампа за покретан мост.
Град Сталаћ чува и остатке античког града,као и звоно у црквеној порти са сведочанством да је изливено 1384.године у Милану. Судбина Тодора од Сталаћа и његове Јелице трајно је сачувана у поезији. „Смрт војводе Пријезде“ у стиховима доноси њихову трагичну судбину. Нису се предали Турцима, заједно су скочили у Јужну Мораву.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)