ЈОШ РАДИ КАО ПРВОГ ДАНА: Хидроелектрана "Сићево" струју непрекидно производи од 1931. године (ФОТО)
ХИДРОЕЛЕКТРАНИ "Сићево" у истоименом селу код Ниша, недавном одлуком Владе Србије додељен је статус споменика културе. У Сићевачкој клисури, на реци Нишави, једна је од најстаријих ХЕ у Србији. Одолева времену и предано ради готово читав век.
Изграђена на рачун концесије која је стигла у Ниш за ратну одштету после Првог светског рата, значајно је придоносила индустријском развоју града. И данас су у функцији све првобитне машине, које су стале само када су рађени ремонти.
Радови су започели маја 1921. по пројекту аустријског "Сименс Шукерта" који је из Беча у Ниш послао инжењера Деклера да сними терен. Потом је предузимач Милан Миљковић из Зајечара био задужен за изградњу. Опрема је стигла кроз ратне репарације, а ХЕ "Сићево" је 1931. пуштена у рад.
- Елетрана "Сићево" се убраја у тзв. мини хидроелектране, због свог малог капацитета инсталисане снаге, мање од 10 мегавата. Брана, доводни канал и машинска хала чине целину која је сада заштићена одлуком Владе. У подножју села Сићево, налази се брана ХЕ дуга око 50 метара. Чине је три бетонска стуба и два затварача, који се налазе између тих стубова дужине по 19 метара. Она усмерава воду која каналом дугим око 2.000 метара долази до саме ХЕ - објашњава грађевински инжењер Небојша Босанац, из Завода за заштиту споменика културе у Нишу.
Импозантни објекат машинске хале зидан је у стилу неокласицизма и одликују га интересантан завршетак атике, у облику зубаца, јединствен на овим просторима. Зато данас има велики историјски значај. Осим архитектонске и историјске вредности, карактеришу га и јединствена техничка решења.
- У оваквим објектима машински погон је можда најрепрезентативнији јер су машине у њему, оригиналне и још су у функцији. У самој мини електрани, димензије 30 са 15 метара, налазе се три агрегата од којих су два са хоризонталном, а један са вертикалном осовином кретања - каже Босанац.
Електрана "Сићево" сада годишње производи око 4.000.000 киловат-часова што је довољно за снабдевање мањег насеља у Нишу. Некада је, међутим, била од изузетне важности за развој града и осветљење насеља.
- У том тренутку "Сићево" је било друга електрана у Нишу, после "Свете Петке" из 1908, али је доприносила индустријском развоју Ниша и осветљавању домаћинстава, али је важна и данас - наглашава наш саговорник.
Иначе, прва хидроелектрана у Нишу позната као "Вила са Нишаве", пуштена је у рад септембра 1908. или 13 година после оне на Нијагари, прве на планети. Саграђена двадесетак километара источно од Ниша била је четврта у тадашњој Србији. Пре ње пуштене су у рад хидроелектричне централе на реци Градац код Ваљева 9. маја 1900. и хидроелектрана са Теслиним системом трофазних струја под градом на Ђетињи у Ужицу, која је почела да ради 2. августа исте године, док је централа "Вучје", пуштена у рад с пролећа 1903.
НАЈПРЕ ЗАСИЈАЛО КОД ПОПОВИЋА
У НИШУ, први породични објекат који је прикључен на струју била је кућа модног кројача Михајла Поповића, код кога су чести гости били председник тадашње српске владе Љуба Давидовић и угледни нишки учитељ Тодор Миловановић, председник нишке општине, народни посланик и учесник ратова за ослобођење од Турака, као и многи други успешни и угледни житељи Ниша.
Ниш је електрично осветљење први пут добио пре 115 година. У центру града и на главном градском тргу Краља Милана, прва сијалица засветлела је у истом тренутку када је принц Ђорђе Карађорђевић, син краља Петра Првог, свечано пустио у рад први трансформатор ХЕ "Света Петка". Прве сијалице у центру Ниша, где је било познатих кафана, занатских радњи и дућана, замениле су уличне фењере на петролеј. Догађају је присуствовало више хиљада Нишлија који су дошли да виде до тада чудо невиђено: "како светли лампа на струју".
Препоручујемо
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)