ТЕСТИРАЛИ ЛЕК ЗА РАНЕ У СВЕМИРУ: Теодора и Стефан тестирали дејство свог лека за ране у случају кад је тело у бестежинском стању
МЛАДИ Теодора Вићентић и Стефан Илић, истраживачи-сарадници Института за хемију, технологију и металургију Центра за микроелектронске технологије, први су Срби који су учествовали на параболичком лету Европске свемирске агенције и у бестежинском стању радили на свом експерименту.
Они су испитивали својства хидрогела, као облоге за зарастање рана која би се примењивала на повреде током боравка у свемиру. Први резултати су позитивни, а коначни ће бити познати за неколико месеци. Теодора и Стефан су по повратку из "свемира" посетили нашу редакцију и нашим читаоцима открили детаље свог путовања и експеримента.
У разговору за "Новости", објашњавају да се у параболичким летовима симулира бестежинско стање како се неки експеримент не би први пут изводио у космосу, будући да је то много скупо и захтевно. Почетна "станица" им је била у Бордоу, а организатор лета је Агенција "Новеспејс".
- Преко пројеката сарађујемо са Центром за свемирско инжењерство и технологију Универзитета у Бриселу. Они развијају неке експерименте, које желе да испитују у бестежинском стању. Хтели су да нас укључе у тим за параболички лет још прошле године, али није било могуће. Ове године смо били део екипе - каже Стефан.
ОБАВЉЕНО 11 ЕКСПЕРИМЕНАТА
ОСИМ наших, учествовали су млади научници из Швајцарске, САД, Словеније, Велике Британије... Свих 11 експеримената су везани за примену у свемиру. Тако су психолози уз помоћ ВР наочара испитивали да ли се на исти начин процењује удаљеност објеката на земљи или у бестежинском стању. Стоматолози из Љубљане су радили поправку зуба, имали су макету главе и вилице у затвореној комори. Кроз отвор убацују руке, али не смеју да користе киселине, воду. Американци су мерили закривљење кичме у бестежинском стању, јер се космонаути по повратку жале на болове у кичми.
Наводи и да су пре полетања морали су да обаве ЕКГ преглед и анализу крви, јер на тело делује практично двоструко Земљино убрзање (2г). То је велики притисак на све органе, крвне судове и само срце. Пре лета су примили и лек против мучнине.
- Експериментом се испитују механичке особине и биокомпатибилност хидрогелова, мрежа хидрофилних полимера, за могућу примену као облога на ранама, а које помажу зарастање. Током овог лета, узорци хидрогелова са утиснутим фибробластима, ћелијама које играју кључну улогу у зарастању рана, биле су подвргнуте затезном напрезању у условима бестежинског стања и испитивао се њихов одговор на примењену силу истезања. Резултати би требало да помогну у развоју нове класе композитних материјала са побољшаним својствима за превијање рана у свемиру - објашњава Теодора.
Млади научници кажу да се лет састоји из парабола због чега је и добио име. Авион лети нормално, онда крене у параболу и узлеће на горе. У тренутку кад летелица убрзава на тело делује 2г убрзање у трајању од 20 секунди. Потом авион улази у врх параболе и тело је у бестежинском стању.
- Имате осећај да пропадате, лебдите, и то траје 22 секунде - причају наши саговорници. - Покушали су да нам објасне да је као ролеркостер, али ни најмање не личи. Осетите као да свака тачка вашег тела одједном напусти своју позицију и ви само тако постојите у ваздуху. Бестежинско стање се смењује као синусоиде, од 2г до 0г и све тако. Укупно има 30 парабола, односно 60 пута се мења сила која делује на тело, што у једном тренутку постаје стресно за организам.
Теодора и Стефан летели су према Енглеској, изнад океана, а у авиону су били од девет до 13 часова. У летелици је задњи део са нормалним седиштима, док је остали обложен струњачама и не виде се прозори. Пилоти морају бити астронаути који су већ летели у космос.
НЕЋЕ У ИНОСТРАНСТВО
Теодора и Стефан су имали више позива да раде као истраживачи у иниостранству на престижним страним универзитетима.
- Одбили смо те понуде. Нама је у Србији добро, имамо све што нам је потребно за научни рад. Овде су нам и породица, и пријатељи. Било где да одете осећате се као странац. У нашој земљи нам је најбоље- сложни су они
- Током лета смо радили експремент - причају. - Када авион дође на локацију где ће летети, ми дођемо до нашег радног окружења. Све је фиксирано да не би одлетело. То су металне кутије затворене са свих страна у којима је експеримент. Повезане су са рачунаром преко ког смо контролисали шта се дешава унутра. Када делује 2г убрзање, набоље је да лежите и поглед фиксирате у једну тачку. Јер, ако померите, ваше очи виде да сте померили главу за, рецимо 20 степени, а центар за равнотежу који се налази у уху осећа да летите под углом од 47 степени. Тада долази до потпуне конфузије и почиње мучнина. Џојстици који плутају око нас су повезани на компјутер и ми тако контролишемо шта се дешава са експериментом.
Теодора је била задужена за материјал, а Стефан за електронику. Експримент је изузетно сложен, узорци се припремају пред лет и константно су на температури од 36 степени да ћелије не би угинуле. То се мора пратити током целог лета.
Параболички летови се организују од 1989. Агенција "Новеспејс" покрива све трошкове, у авиону су све време присутни обезбеђење и лекар. Лети се на висини од 11 до 12 километара у делу где нема путничких авиона.
БОНУС ВИДЕО
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)