ОТКРИЋЕ НА ВРШАЧКИМ ПЛАНИНАМА: Пронађена стена која подсећа на чувену Маурску главу у Шпанији (ФОТО)
28. 12. 2023. у 18:43
ПОЗНАТО је да се у стенама на Вршачким планинама крије више од двадесет људских и животињских ликова, који се могу уочити када се посматрају са одређене дистанце, под одређеним углом и у одређено доба дана.
Повезане вести

УГРОЖЕНА ВРШАЧКА ШАРКА: Већ две године нису виђени младунци једине отровне змије на тлу Војводине
ОД десет врста змија, које настањују Србију, на Вршачким планинама живи пет. Међу њима је и једина отровница у Војводини - шарка. Њена популација је, међутим, последњих година драстично опала, због нестанка станишта и изражених климатских промена, па научници апелују да се не уништавају локалитети на којима оне обитавају.
05. 05. 2025. у 13:32

ТОЧКОВИ ГА ГАЗЕ 173 ГОДИНЕ: Камени мост у Вршцу, који и даље служи за друмски превоз, сматра се најстаријим у Србији
ЗА мали камени мост са полукружним сводом, који прелази преко потока Месић на углу улица Патријарха Рајачића и Краљевића Марка у Вршцу, кажу да је најстарији мост у Србији који се и даље свакодневно користи за друмски саобраћај. Поједини извори тврде да он датира још из 18. века, док постоје и они који сматрају да је саграђен тек 1852, те да има „свега“ 173 године. Али, чак и у том случају, ова титула му се, према нашим истраживањима, не може оспорити.
30. 03. 2025. у 22:54

ПРВИ ТЕЛЕВИЗОР У ВРШЦУ – У КАФАНИ: Због слабог сигнала ТВ пријемник морао да буде измештен на Вршачки брег
КРАЈЕМ лета 1958. године, недуго након што је у студију на Старом сајмишту у Београду почело емитовање експерименталног телевизијског програма, Вршац је добио свој први ТВ пријемник.
18. 03. 2025. у 07:00

У ПОТРАЗИ ЗА КОЊСКИМ СКЕЛЕТОМ: Наставна средства за Пољопривредну школу „Вршац“ некада је израђивао немачки логораш
НЕМАЦ Георг Фаигле, који је после Другог светског рата као голобради војник Хитлерове армаде годинама био заточен у логору за ратне заробљенике у Вршцу, остао је у посебном сећању запосленима у Пољопривредној школи „Вршац“, за коју је он као логораш израђивао разна учила.
11. 03. 2025. у 11:22

САМО ТРИ ШКОЛЕ НОСЕ СТЕРИЈИНО ИМЕ: Знаменити Србин оставио дубок траг у просвети, али је остао упамћен као драмски писац
О ЈОВАНУ Стерији Поповићу најчешће се говори као о оцу српске драме и комедиографу, чија се дела и данас, два века касније, изводе и цене.
07. 02. 2025. у 06:30
Најновије из рубрике

СОЛУНЦИ СУ НАСЕЉА ДИГЛИ ГОЛИМ РУКАМА: Бачка Топола не заборавља муку и велики труд добровољаца из Првог светског рата
ПРЕ нешто више од века, тик по завршетку Великог рата и аграрне реформе краља Александра, на територији Бачке Тополе, тада малене мађарске вароши на самом северу новоосноване Краљевине Југославије, солунски добровољци, махом са динарског крша, почели су да формирају насеља.
12. 05. 2025. у 15:47

ГЕЛЕР МИ ЈЕ ИЗВАЂЕН, АЛИ ОЖИЉАК НОСИМ У ДУШИ: Велимир Стојановић о дану када су касетне бомбе НАТО сејале смрт у његовом граду
ЋЕРКА и ја смо тога дана били у соби, кућа је била стара, из турског доба. Две касетне бомбе пале су на кров, пробиле таван...
11. 05. 2025. у 19:53

"ВИКИЛИКС" ЗАЧЕТ У МАСАКРУ У ОХАЈУ : Студенте који су протестовали против вијетнамског рата немилосрдно стрељала Национална гарда
МАЛО је познато да је чувени сајт "Викиликс" у ствари настао као последица државног злочина без казне у САД, почињеног пре 55 година, када је 4. маја 1970. строј припадника Националне гарде Охаја хладнокрвно испалио пушчани плотун на студенте Универзитета Кент. Четворо мртвих и деветоро рањених девојака и младића епилог је демонстрација против рата у Вијетнаму, а како је саопштила администрације Ричарда Никсона, тадашњег председника САД, "морали су да буду устрељени јер су први гађали војнике камењем".
11. 05. 2025. у 13:46

ДА ЛИ СУ ЛЕКА ИЛИ СРБИЈА БИЛИ МЕТА НА БРИОНИМА: Реиздање забележака Александра и Славке Ранковић осветљава детаље о прислушкивању Тита
СМЕНА Александра Леке Ранковића наБрионском пленуму 1966. године један је од најдраматичнијих политичкихломова у историји социјалистичке Југославије. Оптужен је за наводноприслушкивање Јосипа Броза и других руководилаца, да се, заверенички ипучистички, борио за власт и место Титовог наследника. Није му билодозвољено да се брани. Тај догађај сматра се једном од историјскихпрекретница, недовољно расветљеном до данашњих дана, која је у великојмери одредила ток југословенског 20. века.
11. 05. 2025. у 13:38

АРХЕОЛОЗИ ОД УНИШТЕЊА САЧУВАЛИ ПРАВО БОГАТСТВО: Презентовани налази из римске некрополе и насеља у Малој Копашници код Лесковца
Римска некропола и насеље у Малој Копашници је археолошки локалитет који је умногоме специфичан и важан онима који се баве истраживањима, рестаурацијом, конзервацијом, музеолошком обрадом и презентацијом резултата обимног и дуготрајног рада којим је од уништења сачувано културно наслеђе из периода од краја 2. до средине 4. века.
10. 05. 2025. у 15:20
Коментари (0)