ДЕДА АВРАМ ИЗЛЕЧИО ДИНАР: Пре три деценије бриљантни економиста др Драгослав Аврамовић је за дан зауставио хиперинфлацију
ХИПЕРИНФЛАЦИЈА од 313.563.558 (313,5 трилиона) одсто на месечном нивоу, односно два одсто у минуту, у јануару 1994. изгледала је грађанима Савезне Републике Југославије као незаустављива пошаст.
А, онда се појавио "супердека" др Драгослав Аврамовић и за дан је савладао "супердинаром" који је пуштен у оптицај пре тачно 30 година.
Нови динар је 24. јануара 1994. вредео као једна немачка марка, а већ следећег јутра ју је прегазио: дилери су узалуд нудили марку за 70 пара, народ "супердинаре" није хтео да продаје!
- Прво јавно признање стигло је од бечког Економског института реченицом "да је једна велика инфлација која је у јануару расла по стопи од два одсто у минуту сломљена једним потезом!". Професор Аврамовић је констатовао суштински проблем: да је неопходно капитално "рестаурирати стабилан и вредан новац, без којег се не може коректно трговати и привређивати!" Он се приближно налазио у позицији у којој је од 1912. до 1914. био српски министар финансија Лаза Пачу, који је водио битку са инфлацијом у ратом исцрпљеној земљи - наводи проф. др Тихомир Ђокановић, научни саветник Европског центра за мир и развој (ЕЦПД) Универзитета за мир Уједињених нација.
Победника хиперинфлације продавци са београдских пијаца и уличних тезги познавали су као деку са зембиљем који их је редовно обилазио и испитивао, а стручњаци Светске банке и институција УН као колегу чије се мишљење уважавало и у највишим круговима. Иако је "деда Аврам" могао мирно да живи у белом свету он није напустио Србију која је од 1991. подсећала на острво опасано непробојном оградом од санкција УН иза којих су стајале Америка и Немачка. Био је део, а у најтежем времену и вођа економског тима државе коју је покушавао да спасе огромним знањем и енергијом, чему су се противили неуки политичари и теоретичарска наклапала, чак и када су се и динар и Србија нашли на рубу пропасти.
- Реалне најамнине, које су падале још од 1991, стрмоглавиле су се у периоду јул-децембар 1993, а у јануару 1994. оне су у просеку пале испод 30 марака. Најтеже су били погођени пензионери, пензије су износиле свега пет марака. Сећам се сцене у радњи у Београду у децембру 1993. Преко ноћи су цене хлеба триплиране и неколико старих људи у реду нису имали новца да га плате. Продавац, шеф радње на углу Балканске и улице Народног фронта, приложио је део разлике и позвао све који то могу да дају прилог. Пензионери су плакали, и цео ред је почео да јеца са њима. Касније сам чуо од продаваца иконица и дрангулија на Калемегдану да је знатан број пензионера (чак и брачни парови) извршио самоубиство скачући са зидина и кула Калемегданске тврђаве у амбис - оставио је потресно сведочење др Аврамовић у изврсној књизи "Реконструкција монетарног система Југославије и победа над инфлацијом 1994."
Он није губио време у теоретисању већ се концентрисао на тражење практичних решења, уверен да се стари динар не може рехабилитовати и да се мора прићи емитовању "новог", везаног за марку из психолошких разлога, јер је она владала тржиштем. С друге стране, применио је решење које је СССР спасло од пропасти.
- Нови динар је једно време функционисао паралелно у промету са старим, јер се проф. Аврамовић сетио да је оваква двојност функционисања двеју валута постојала у првим данима функционисања монетарног система у совјетској Русији, 1920. Аврамовићева изванредна замисао је била и да се нове емисије новог динара не пуштају преко банчиних шалтера већ да се преко пензија директно дају у руке сиромашних слојева који ће их одмах вратити у промет. Уследило је оживљавање унутрашњег тржишта, трговци су почели да износе робу у продавнице, а потрошачи нису трчали да нови динар претворе у девизе. Оно што већина других стручњака није можда схватила, проф. Аврамовић је видео и објективно проценио - закључује проф. др Тихомир Ђокановић.
ТРКА СИРОМАШНИХ МИЛИЈАРДЕРА
ДИНАРСКИ апоени од 500 милиона пуштени у оптицај у децембру 1993. изгубили су 99 одсто вредности за 10 дана, а они од 50 милијарди изгубили су 97 одсто вредности за само седам дана! Сва роба се пазарила на црном тржишту за девизе које нису могле да се купе у банкама већ само од уличних дилера. Када би запослени примили плату у кесама за смеће пуним безвредних милијарди следила би трка до дилера да их замене за неколико немачких марака. Ко није био брз, остајао би без ичега.
А МИ У ЧЕЛНОМ ДРЖАВНОМ КРУГУ...
АКАДЕМИК Аврамовић је оставио сведочанство о стварању нове класе бескрупулозних шпекуланата који су се обогатили на хиперинфлацији и преузимали друштвену моћ:" Уочи нове године 1994, господин Коста Михаиловић, академик и саветник председника Милошевића, хувернер НБС господин Станић и ја нисмо могли у опустелој Кнез Михајловој улици да нађемо ресторан који је сервирао ручак. Коначно смо стигли у ресторан где смо могли да добијемо ручак, али тројица нас нисмо имали довољно динара да платимо. Појавио се још један гост, видео је да имамо тешкоћа да платимо и понудио марке из дебелог буђелара, али ја сам ипак покупио довољно из мојих џепова. А господа Михаиловић, Станић и ја смо били на врху југословенског друштва, у челном државном и интелектуалном кругу".
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)