ГОТОВО заборављени Стари Влах, историјску и географску област на југозападу Србије, земљаци отимају од заборава. Група Нововарошана, окупљена око Истраживачко-издавачког центра "Стари Влах" у Београду, после штампања пет књига за две године, покренула је часопис да разгрће ватру на огњиштима немањићке државе, да чува дух и историју и осветљава путеве будућности.
КЊИГА најстарија коју Срби ређе зову Библијом, а радије Светим писмом, биће још драгоценија свакој српској породици ако се међу корице уметне додатак од петнаест страница на које ће се бележити сви најважнији породични датуми и догађаји. На тај начин,с колена на колено, још приљежније ће се "књига над књигама" преносити и чувати, а потомци, ма где да су, неће заборавити ко су и одакле су.
У малим шумадијским селима рађани су велики људи који су својом вером, жртвом, трудом и делом учинили Србију слободном, а Шумадију "пијемонтом српства". Један од њих је и епископ ужичко-крушевачки (жички) Вићентије Красојевић (1824-1882).
Национална метеоролошка служба САД је 1953. ураганима почела да даје женска имена усвајајући истоветан обичај поморских метеоролога. Званично је то објашњено обичајем да се бродовима дају женски називи, али је неко уочио да су они олује крстили баш именима својих супруга
ПОДИЖЕМ чашу вина ову, за срећу, здравље и годину нову. Наздравићу својим пићем црвеним да година што нам долази буде лепа и да роди више, са зрацима Сунцем обасјаним - Не превише, ни мало - кад затреба сељаку нек` падају кише.
Коментари (0)