"БАШИБОЗУК" УСРЕД АМАНА: У кафићу јорданске престонице копија чувене слике Паје Јовановића

Вукица СТРУГАР

20. 03. 2024. у 13:47

ДОК пред Конаком књегиње Љубице још чекају радознали Београђани да виде жељно ишчекивану слику Паје Јовановића "Одмор башибозука", откупљену крајем прошле године на аукцији у лондонском "Садебију" - у Аману, главном граду Јордана, копија слике "шепури" се већ четрнаест година!

БАШИБОЗУК УСРЕД АМАНА: У кафићу јорданске престонице копија чувене слике Паје Јовановића

Фото: В. С.

Налази се у старом делу града, у "нај фенси" улици Rainbow (Дуга) и кафеу под називом Rest & cafe ("Одмор и кафа"). Откуд тамо већ толико година остаје мистерија, будући да се оригинал до 1994. године налазио у приватној колекцији у Лондону и, колико се зна, никада није јавно излаган.

За разлику од оригинала, уља на дасци чије су димензије без рама 41 пута 32,5 центиметара, у аманској "верзији" копија "Башибозука" је много већа и изразитије правоугаоног облика. Место је нашао у шароликом и занимљивом ентеријеру, испуњеном књигама и димом наргиле, оријенталним намештајем и, без разлике, традиционално обученим гостима. Уз живу свирку на аутентичним инструментима, мушкарци и жене у овом кафићу седе заједно и сасвим опуштено уживају...

- "Башибозук" је с нама од почетка, од првог дана када смо смо се уселили у локал - објашњава власница кафеа Ламија Кхаир.

- Мом супругу се веома допала, претпостављам због мотива. Не знам како и где ју је набавио - додаје љубазно, са жаљењем, наша домаћица.

В.Стругар

И док она позива телефоном мужа да сазна појединости, разгледамо копију урађену на платну и откривамо да су многи детаљи вешто прекопирани, други с нешто мање умећа, а неки су, једноставно, изостали. Али, дилеме нема: реч је о Пајином "Башибозуку".

- Значи, аутор је српски сликар! Баш ми је драго да сазнам порекло оригинала - чује се одушевљен глас Ламијиног супруга с друге стране жице. - Знате, ја сам Јорданац са Кавказа, а купио сам је од сународника из Чеченије. Он се касније одселио у Канаду и, нажалост, не знам одакле му та слика. Жао ми је што га нисам питао. И ја бих волео да знам.

Уз "живу" свирку и оријенталну мелодију чији се звук шири далеко изван зидова кафеа, покушавамо да приведемо разговор крају, док се с друге стране све слабије чује глас:

- Да, знам где је Србија. То је Балкан, наравно. Знам и за прошлост тих крајева под Турцима, зато ме не чуди да је аутор ваш сликар. Како кажете да се зове? Паја Јовановић? Морам то да запамтим...

Фото: В. С.

Јовановићева слика је настала по поруџбини средином 19. века и представља једно од најлепших дела његове оријенталистичке фазе, а других радова са сличним мотивима има још у приватним збиркама широм Енглеске, западне Европе и Америке. Слике из те фазе продавао је преко својих галериста Томаса Валиса и Артура Тита Сина, пре свега у Великој Британији...

Последњи власник "Одмор башибозука" је купио на аукцији 1994. године код "Кристија" и држао ју је у свом луксузном стану у отменој лондонској четврти Белгравија, а на аукцију код "Садебија" дошла је са осталим ексклузивним предметима из његовог апартмана. Иначе, српска јавност је за "Одмор башибозука" сазнала тек из систематског каталога који је поводом 150 година од сликаровог рођења направио музејски саветник Петар Петровић - 2009. године.

Добродошлица

ЉУБАЗНИ Јорданци, чија би туристичка сезона да није рата у Гази била у пуном јеку, на сваком кораку питају нас одакле смо. А кад чују, без разлике, кажу: "Срби, добро дошли у Јордан!" Старији се још сећају некадашње социјалистичке Југославије и пријатељства између маршала Тита и њиховог краља Хусеина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)