ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу
АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?
Знају то само он и његове храбре колеге из Специјалистичког тима за заштиту од неексплодираних убојних средстава (НУС) Одељења за заштиту од експлозивних остатака рата (ЕОР) Сектора за ванредне ситуације МУП, којима је вођа.
Остали могу само да нагађају док их обузима страх и од помисли на опасности од такве грдосије обузима, и да му се диве уз неизмерну захвалност за све спасене животе. Јер нису то грашке зноја на лицу глумца у каквом акционом филму, него живот и тренутак када се може остати без њега.
ПРЕЦИЗНА ЗАДУЖЕЊА ЗА ТИМ
УКУПНО за целу територију, Србија има 13 припадника који се баве овим послом, распоређују се у двочлане или по потреби у вишечлане тимове. Конкретно на овом задатку био је ангажован четворочлани тим и свако у њему је знао која су му задужења и шта треба да ради у сваком тренутку - каже Михаило Маринковић.
Нисмо могли да га не упитамо о том дану кад је цела Србија стрепела. Потпуно миран, он одговара:
- Није ми први пут. Учествовао сам 2011, у уклањању исте овакве бомбе у Крагујевцу и 2013. у акцији уклањања и уништавања немачке авио-бомбе од 1.000 килограма заостале из Другог светског рата која је пронађена на Дорћолу у Београду. Сам прилазак бомби није толико опасан, али стрепња и страх су неизоставни, јер предстоје процене стања и њена неутрализација.
А баш размишљање о трену када јој се одузима убилачка моћ код "лаика" изазива језу. Тај секунд кад наступи "она или ја", могућност само једног погрешног, кобног корака, призову ли у мисли деминера породицу, ближње?
- О последицама се увек размишља, јер се не ради само о животу једног човека него и о свим члановима тима, али и средини где се ради. Породица разуме мој посао и наравно да размишљам о њима, али када сам на оваквим активностима покушавам да останем максимално концентрисан на посао. Немам никакав посебан ритуал пре почетка оваквих акција јер нисам сујеверан, али поштујем процедуру и максимално сам посвећен послу да бих себи у припремним радњама и процени стања бомбе припремио терен тако да идем у потпуно познату ситуацију. Одређен ризик морам да прихватим јер радим на таквом послу - каже Маринковић.
После припремних радњи, открива нам, бомба је потпуно откопана, откривена и што је најважније идентификована да би се дошло до техничких података о њој и комбинацији упаљача којима може бити наоружана.
- Прегледом тела бомбе утврђено је да има електрични упаљач, као и да ју је могуће подићи и утоварити на камион, ради транспорта и уништавања на безбедној локацији. Али, опасност увек постоји и ми нашим поступцима ризик смањујемо на минимум. Неке радње нисам могао сам да урадим и морао је комплетан тим заједно да ради. Осим мене, била су ту још тројица припадника Специјалистичког тима НУС, колега из Управе за цивилну заштиту и управљање ризиком СВС МУП којој и ја припадам, и двојица колега из Управе за ванредне ситуације у Нишу - каже Маринковић.
Објашњава нам и да је његовом приласку бомби претходила велика акција која је имала више од 230 учесника, од чега 144 припадника МУП из Сектора за ванредне ситуације као носиоца активности, Дирекције полиције, ПУ Ниш, СИКТ и СЛ МУП, Одељења за медије и комуникације Кабинета министра, али и службе Града Ниша.
- Пре почетка акције, обављена је и припрема евакуације и грађана и материјалних добара из зоне опасности. Реч је о око 1.300 људи, од чега се 1.280 само евакуисало, а за 20 грађана била је потребна наша асистенција. Обављено је и медицинско, противпожарно и физичко обезбеђење места проналаска авио-бомбе. Нишлије из насеља "Стеван Синђелић", из зоне опасности, показали су изузетну сарадљивост, па је све као и њихов повратак протекло без икаквх проблема - каже нам.
НЕПРЕКИДНО СЕ УСАВРШАВА
МИХАИЛО је завршио Војнотехничку академију, специјалност муниција и минско-експлозивна средства. Током вишедеценијске каријере похађао је низ курсева из ове области: основни и тим лидер курс за деминирање, за откривање и уништавање неексплодираних убојних средстава, тим лидер за уништавање НУС/ЕОР, основни противдиверзиони, безбедност у раду са експлозивним материјама...
Ни трунке проблема није било ни док је деминирао бомбу у Нишу. За њега то је само један од више од 700 пута колико је бомби "угасио" и био ангажован на уклањању и уништавању НУС у МУП РС:
- И укупно на више од 1.000 акција, јер сам исте послове обављао и у Војсци Србије од 2000. до 2009. године - каже нам.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)