КИНЕСКА СОНДА СЕ ВРАТИЛА НА ЗЕМЉУ: Шта је први пут у историји донето са тамне стране Месеца?

Ј. Матијевић

25. 06. 2024. у 18:00

КИНЕСКА лунарна сонда "Чанг'е-6" (Chang'e-6) вратила се јуче на Земљу, доносећи прве икада прикупљене узорке тла са друге, тамне, стране Месеца. Сонда је слетела у северни кинески регион Унутрашња Монголија, доносећи узорке лунарног тла које је прикупила током овога месеца.

КИНЕСКА СОНДА СЕ ВРАТИЛА НА ЗЕМЉУ: Шта је први пут у историји донето са тамне стране Месеца?

Фото: Танјуг/АП

Без посаде, кинеска сонда лансирана је 3. маја 2024, а слетела је на тамну, удаљенију страну Месеца 2. јуна у 6.23 по пекиншком времену, што до тада није успело ниједној националној свемирској агенцији на свету. Како се очекује, сакупљени узорци могли би да пружи кључне трагове о пореклу и еволуцији Месеца и Сунчевог система. Један од циљева мисије, такође је био и да проучи материје из плашта разбацане око места слетања. То може да да важне информације о унутрашњој структури јединог природног Земљиног сателита.

Фото: Танјуг/АП

Сонда после повратка на Земљу

Тамна страна, која се не може видети са Земље, у неким кључним стварима се разликује од познате "светле". Површински слој је дебљи, старији и више изроварен кратерима. Осим тога, има много мање "марија", тамних базалтних "мора" које је створила лава, него на светлој страни.

Фото: Танјуг/АП

Кинеска сонда на тамној страни Месеца

Иначе, кључна препрека мисији "Чанг'е-6" била је комуникација са летелицом на тамној страни Месеца. Кина користи релејне сателите за преношење сигнала са површине Месеца назад на Земљу, али сателит Киекиао-2 (Qуеqiао-2), лансиран у марту ове године, подржава мисије широм Месеца. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум