СТВОРИЛИ "ОРУЖЈЕ" ПРОТИВ МИКРОБА: Важним изумом наши научници из Института "Винча" приводе крају светски значајан пројекат
ИНФЕКЦИЈАМА бактеријама и вирусима, које свако од нас може да "покупи" на било ком месту је одзвонило. За то су заслужни млади научници Института за нуклеарне науке "Винча", који су осмислили антибактеријску фолију ефикасну против микроба.
О њиховом пројекту "Фотонско оружје за микробе"(PHOTOGUN4MICROBES), који финансира Фонд за науку у оквиру програма "Идеје" са 473.000 евра, "Новости" су писале пре две године, а овај тим научника је осим антибактеријске маске за мобилне телефоне, направио и антибактеријску кваку, превлаку за тастатуру лаптопа и самолепљиве налепнице које се могу ставити на рукохвате кревета, столице, подове, прекидаче, столове, али и велике површине у хируршким салама за трансплантацију или на интензивним негама, стерилним собама у клиникама за опекотине за пацијенте који су изгубили део коже у пожару, у онколошким клиникама за болеснике који су на радиотерапији и веома су подложни инфекцијама.
У разговору, за "Новости", руководилац пројекта др Биљана Тодоровић Марковић, научни саветник у Институту "Винча", открива да је суштина пројекта да се прекине пренос бактерија са заражених површина на делове тела, а пре свега на руке, нос, очи, преко којих микроби најчешће доспевају у организам. Циљ је развијање свима доступних прозирних антибактеријских фотоактивних фолија, које се активирају дејством видљиве светлости и самостерилишуће су.
- Антибактеријске превлаке (пластике) су ефикасне против осам типова патогених бактерија, од којих су две врсте отпорне на антибиотике - објашњава др Тодоровић Марковић. - Дејство се испољава у року од сата, приликом озрачивања светлошћу снаге три вата. Фотодинамичке антимикробне пластике не садрже ниједан проценат антибиотика, па бактерије не могу развити отпорност на њихов принцип дејства.
МИКРОСКОП АТОМСКЕ СНАГЕ
ТИМ је за истраживање добио капиталну опрему - микроскоп атомске силе, а свих 11 чланова ради у "Винчи", у лабораторији "Гама". Просечна старост научника је тек 40 година, само три члана имају више од 50. У мултидисциплинарној екипи су физичари, електроинжењери, машински инжењери, биолози и хемичари. Два истраживача су приправници, остали доктори наука. До сада су заједно објавили 52 научне публикације са високим индексом цитираности. У току две и по године трајања пројекта објављено је 14 научних радова у престижним међународним часописима. Такође, резултати истраживања на пројекту су презентовани на 15 међународних конференција.
Наша саговорница истиче да је примена ових превлака веома важна, а један од разлога је безбедност државе. Ковид епидемија је показала рањивост земаља када је реч о увозу најпростијих средстава, као што су маске за лице. Антибактеријске фолије са наночестицама су првенствено намењене за постављање у објектима и на предметима који се додирују више од 10 пута дневно. Пре свега, у болницама и домовима за старе.
Фолије које су створили наши научници су потпуно безбедне за животну средину. Не испуштају никакав токсичан агенс, а ниједна компонента пластике није растворна у води, алкохолу или сличним лако доступним растварачима. Антимикробни принцип се заснива на трансформацији атмосферског кисеоника у суперактивни, краткоживећи кисеоник који убија бактерије и вирусе. После кратког времена деловања, он се претвара поново у кисеоник који удишемо.
- Пластике се могу рециклирати. Пријављен је национални патент, у коме смо описали технологију трансформације пластике на пример стиропора са депоније у антимикробне агенсе, који чине саставни део наших полимерних композита - наводи др Тодоровић Марковић. - Тако се може значајно смањити количина пластике на депонијама и трансформисати у антимикробне пластике у различитим формама и димензијама, од маски за мобилне телефоне до комплетне стерилизације ковид-болница.
ПРИЈАВА ЗА МЕЂУАНРОДНИ ПАТЕНТ
НА овогодишњем, 66. Међународном београдском сајму технике, тим пројекта photogun4microbes i lumi4cell (пројекат који је финансирао Фонд за иновациону делатност кроз програме "Доказ концепта и трансфер технологије") као део Института "Винча" је добио посебно признање Сајма технике за "Антибактеријску маску за мобилни телефон". У наредних шест месеци планирано је приказивање резултата на још пет међународних конференција и објављивање још пет радова у међународним часописима. Такође је у плану и подношење пријаве за међународни патент.
Како каже наша саговорница, производ је намењен и за остале просторе где циркулише много људи. Веома је погодан за спречавање инфекција у школама, вртићима, на факултетима и у возилима јавног превоза за облагање шипки и држача које користе путници.
- Кад мало дете пипне сто, током дана од 60 до 70 пута дотакне око - наводи др Тодоровић Марковић. - Тако се најчешће преноси вирус, који може бити на стаклу, дрвету, пластици. Временски се најдуже задржава на пластици. Вирус корона, рецимо, може ту да преживи чак 48 сати. Ако у 47 часу пипнете површину и додирнете нос, очи или усну дупљу, вирус може да се запати. Овим фолијама могу да се импрегнирају подови, прозори, врата, утикачи, кваке, телефони...
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)