ПРАВЕ МУЗЕЈ КОЈИ СЕ - САДИ: Супружници Ивана и Драган Сретеновић, недалеко од Монице, чувају старе и саде нове врсте дрвећа
БУКВЕ су способне да гаје пријатељство, и да се чак узајамно хране. Невероватно су друштвене, али само у односу на своју врсту, док друге биљке "нападају" да би се повукле. Храст је одувек био синоним снаге и узвишености, и физичке и духовне. Прво је међу стаблима постало симбол многих владара, па се најчешће сусреће у хералдици.
Показује нам Ивана Сретеновић дрвеће у необичној шуми. Она и њен супруг Драган одлучили су да у близини њихове породичне куће, у селу Толић подно Маљена, направе музеј који се не гради него - сади. Од комшије су купили 24 ара земље са идејом да ту буде Музеј шуме.
- Када смо шуму раскрчили од трња и корова, пронашли смо тридесетак различитих стабала - каже Драган. - Пожелели смо да испричамо причу о сваком дрвету које смо ту затекли, а посадили смо и неке врсте које расту на другим континентима док смо неколико стабала засадили у част важним породичним догађајима. Када је рођен наш син Димитрије посадили смо пауловнију, која у Кини расте од давнина. Према веровању на Далеком истоку, свака породица би требало да има макар један предмет у кући израђен од овог дрвета јер доноси срећу и благостање. Легенда каже да ће феникс слетети на њено дрво само ако је владар те земље добар и паметан. А, показало се да листови пауловније добро упијају угљен-диоксид, који је главни кривац за такозвани ефекат стаклене баште.
Драган и Ивана нам причају занимљиве приче о дрвећу којих нема на интернету: да се граб помиње као покровитељско дрво у хороскопу Друида, а од давнина му се приписује способност да разбистри свест, повећа концентрацију и побољша памћење. А, бреза, према веровањима, у свом лишћу крије душе мртвих.
- Управо због тога је наши преци нису садили уз саму кућу, већ поред капије - прича Ивана. - Обавезно су поред овог дрвета стављали клупу да би уживали у његовој лепоти и разговарали са њим. Сматрало се да уноси мир у душу. И брест је познато и лековито дрво, за које су везана многа веровања. У Сретеничкој жупи је "самовилско" дрво под којим се не сме седети, ни заспати. Код Шида се спомиње један брест на коме има највише вила. О култном односу према бресту сведоче и имена насеља. Само у централној Србији од 2.850 дендротопонима по бресту носи назив чак 85: Брестовик, Бресник, Брешће, Брестовица...
Застајемо и поред ариша и бора.
- Ариш се користио за градњу и реконструкцију многих грађевина широм света. У изградњи Венеције коришћено је више од 400.000 његових стабала. Дрвени елементи од сибирског ариша красе унутрашњост московског Кремља, као и Зимски дворац у Санкт Петербургу. Упечатљив пример је катедрала Светог Стефана у Бечу, која је потпуно уништена у пожару 1258. и обновљена 1263, при чему су за то углавном коришћене греде од сибирског ариша које су преживеле пожар - каже Драган.
Место и за запостављене врсте
У МУЗЕЈУ шуме налазе се и запостављене врсте дрвећа, које новије генерације, нажалост, мало познају.- Стекао сам утисак да су људи чули за многе од њих, а да не знају како изгледају - каже Драган. - Имамо старо дрво мушмуле, дивљу трешњу и дуд. После обиласка, посетиоци код нас могу да пробају сок од зове, која такође расте у нашој шуми.
Сретеновићи су одрасли у градовима: Ивана у Београду, а Драган у Чачку. Пре шест година, после венчања, одлучили су да се доселе на имање Драгановог деде, смештено четири километра од Мионице. Ивана је дипломирани економиста, а Драган је завршио туризам.
- Наследио сам ово имање када је деда преминуо 2009. - каже Драган. - Да се не би угасило, засадио сам аронију на малој парцели, а сада је гајимо на два и по хектара. Касније сам засадио и шљиве, а када смо Ивана и ја одлучили да се преселимо, реновирали смо стару кућу и обновили све објекте. Могли смо да живимо у граду, али нешто нас је вукло да се преселимо на село. Живот је овде много лепши и изазовнији него у граду. Наша деца расту уз кобилу Добрилу и наше псе и мачке: Љубицу, госпођу Савку, Балерину, Гилета, Прла и Лору.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)