СВЕТ БИ ЗАЋУТАО БЕЗ РУСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ: Професор Марина Шапоњић ниже признања у свету и ствара државне шампионе
ПРОФЕСОР Марина Шапоњић из Нове Вароши предаје руски језик готово четврт века, а пуних 15 година активно промовише језик на коме су писали Пушкин, Достојевски, Ахматова, Јесењин... Добитница је престижне "Пушкинове награде" коју јој је за најбољи есеј 2019. доделила "Московска газета", као и специјалне захвалнице Славистичког друштва. А, Институт за међународну сарадњу и развој у Москви уврстио ју је међу 20 најбољих професора руског језика и књижевности ван говорног подручја Руске Федерације. Уз то ове године су четири њене ученице постали државни шампиони на школским такмичењима из овог предмета.
Марина каже да би свет заћутао без руске књижевности, утихнуо без руске музике, остао без боја без руског сликарства:
- Руски је језик душе. То не може да се схвати док се не чују или прочитају у оригиналу дела светске књижевности писана на овом језику. Тешко ми је да пронађем добру књигу која би задовољила високе захтеве које сам читајући руске класике поставила. Они су сурово искрени, не улепшавају стварност. Њихова ширина и дубина су ме освојиле. Руски је леп језик, за мене најлепши. Без Пушкина не би било романси. Језичко богатство је још импресивније. Њихова љубавна поезија има непреводивих речи. Тешко ми је да објасним значење неке речи, а она прецизно описује стање радости и туге. Нисам митски русофил, већ изузетно поштујем руски језик и културу.
Истовремено, ова цењена професорка води тиху, али одлучну борбу, јер су нововарошки ђаци мање заинтересовани да уче језик највеће словенске земље. Марина то зна, али не посустаје.
- Делује парадоксално, али ово је најбоља и најгора година у Новој Вароши за руски језик - каже Марина. - Најбоља јер су средњошколке Тамара Шапоњић, Софија Вуковић и Аријана Вејсиловић, као и осмакиња Ања Попадић, постале државни шампиони у познавању руског језика, а најгора јер се за учење овог предмета од петог разреда пријавило само 15 ученика и ученица од 65 четвртака колико их има у ОШ "Живко Љујић". И даље ми није јасно зашто је мало деце заинтересовано. Као професор сам разочарана, јер су моји ђаци од 2009. увек међу најбољима на свим такмичењима. Иду на мастер студије у Москву, одлазе на разне специјализације. Неколико њих је завршило грађевински факултет и захваљујући знању руског језика запослило се у успешним руским фирмама. Руси су само у Београду отворили више од 500 фирми.
Да открију лепоту књижевности
УЧЕЊЕ страних језика у школама је, нажалост, исполитизовано. Деца, опчињена брзим технологијама и тренутним задовољствима, често не виде вредност у учењу језика који им се чини тешким. Трудим се да моји ђаци не уче само језик, већ и да открију лепоту књижевности и дубину људске душе.Открива нам професорка и да је још једном руски језик био у кризи у Новој Вароши. Општинско руководство је 2001. покренуло иницијативу да се овај предмет избаци из наставе, уз образложење да је примереније да деца уче енглески зато што се држава окреће ка Западу, просперитету и реформама.
Амбасадор
КАДА сам први пут отишла у Русују била сам подложна стереотипима које сам очекивала. Али, изненадила ме је много чиме. Руси се одушеве кад чују да говорите њихов језик, а још више се обрадују кад чују да сте наставник. Говорили су ми да сам амбасадор њихове културе.
Иако је добила признања у свету, у Новој Вароши су изостала.
- Никад нисам добила признање на нивоу града и општине. Достојевски је рекао: "Ако си дао и очекујеш да ти буде враћено, ниси дао него си продао". Деца су доскоро радо бирала руски за други страни језик, јер сам им утабала пут да иду у разне школе језика у Москви, у језичке кампове, да путују и да се усавршавају. Сваке године кажем да нећу више да се бавим тиме, али не могу без деце. Како да им не помогнем да отпутују у Русију, када ми сами донесу текст конкурса?!
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)