ИСПЛАТИ СЕ БИТИ ПРОФЕСОР У КИНИ: Александар Ђорђевић (37), наставник из Параћина, већ шест година ради у школи у граду Гуангџоу
ДА НЕМА препрека које образовани млади човек не може да савлада у време интернета, када је свет постао "глобално село", живи је доказ Александар Ђорђевић, 37-годишњак из Параћина.

Фото: Приватна архива
Кад је завршио Факултет спорта и физичког васпитања у Нишу, у његовом родном граду посао су на бироу чекала 24 ДИФ-овца. Александар није губио време, па данас већ пуних шест година ради у интернационалној школи у Кини, у граду Гуангџоу са 16 милиона становника. Пре тога, пола године био је на рецепцији хотела у Кореји, а још раније више зима провео је на скијалиштима у Србији у Горској служби спасавања.
- Током лета посла на скијалиштима нема, па не знам ни сам колико сам километара канала у Параћину ископао. Из тог периода памтим као анегдоту да ми је једна бака рекла: Ето, синко, сад копаш канале јер ниси хтео да учиш школу! - прича Александар, присећајући се времена пре него што се запослио у далекој Кини.
А десило се то стицајем околности, када се преко једне апликације учланио у групу за тражење посла у овој земљи. Да је прошао оба круга онлајн селекције у школи за коју је конкурисао сазнао је док је био на Старој планини. Потписао је уговор онлајн и добио само две недеље да нађе себи замену у Горској служби, спакује се и купи авионску карту за Гуанџоу.
- Било који факултет и диплома из Србије су признати у Кини. Кад сам почео да радим, три месеца нисам скидао осмех са лица. Први стан изнајмила ми је школа на осам километара од радног места, а садашњи је ваздушном линијом удаљен 150 метара. Не волим да губим време на превоз, мада вам у Кини аутомобил не треба. Цена једне вожње аутобусом је око 40 динара, а метроом за 120-130 динара можете са крај на крај града.

Фото: Приватна архива
Наш саговорник предаје физичко деци од 7. до 9. разреда у школи са четири хиљаде ђака. Кроз два програма, кинески и интернационални, деца се школују од предшколског узраста до завршетка средње школе. Ђорђевић сад ради у департману за странце и часове држи на енглеском.
- Кина је земља која највише инвестира у образовање, поготову у приватном сектору. Због тога најбоље плате на свету едукатори имају баш у Кини. У мојој школи имам много колега из Америке, Енглеске, Шпаније, Француске, Италије... Систем образовања је другачији, час траје 35 или 40 минута. А што се тиче физичког, часови су блоковски и обухватају не само вежбе, већ и теоријско знање - открива Александар.
Импресивна Јужна Кореја
ИЗ своје занимљиве биографије Ђорђевић издваја боравак у Јужној Кореји, где је радио као рецепционар у хотелу.
- Живот тамо био је прави шок за мене јер сам се први пут срео са источњачком културом. А опет, било је то прелепо искуство. За тих шест месеци створио сам више сећања него за шест година у Кини.
Своју нову пасију, каже, пронашао је за време пандемије короне, кад за време најстрожег "закључавања" у Кини није могао да излази из свог стамбеног кварта, ограђеног бодљикавом жицом. Купио је телескопе и другу опрему, те почео да фотографише звездано небо и свемир. Кинеска полиција два пута га је скидала са крова двадесетоспратнице у којој живи! У Кини је после 21 сат забрањено да се буде на крову, а он је једино ноћу могао да фотографише.
- Питали су ме да ли сам амерички шпијун, а кад сам им рекао да сам из Србије и шта на крову радим, само су ме љубазно померили одатле. Због ригорозних правила за време короне, иначе, да није било астрофотографије, морао бих да плаћам психијатра - кроз смех вели Александар.
И, мада у школи ради девет сати дневно, а једном недељно чак 13 сати, ово није све чиме се овај занимљиви човек бави. Завршио је обуку за инструктора слободног роњења, трчи, планинари, надмеће се у обарању руку... Зарађује довољно да живи комотно. Ипак...
- Мој план је да се за око годину дана спакујем, узмем своје две мачке под мишку и вратим кући. Жеља ми је да наставим да радим у некој школи у Европи. Имам већ понуду из Италије. Или ћу да отворим школу слободног роњења... Што да не, могућности су заиста бесконачне, када се има енергија и воља.
У друштву астронома
ЗБОГ љубави према астрономији и астрофотографији Ђорђевић се учланио у Друштво астронома Кине, учествовао у Женшену на колективној изложби, а у Параћину је средином августа отворио своју прву самосталну поставку под називом "Изнад неба". Осим небеског пејзажа, Месеца и Сунца, обожава да фотографише објекте дубоког свемира - сазвежђа, галаксије, маглине...

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)