"ЈОВАЧКУ РУЖИЦУ" СУ ЦУГАЛИ И У НЕМАЧКОЈ: Село надомак Ћуприје било је познато по вину и виноградарима, данас тек петнаестак хектара

Зорица Глигоријевић

01. 09. 2024. у 21:52

У ВРЕМЕ када су "јовачку ружицу" некада пили Немци, Аустријанци, Парижани и мештани Лондона, под виногорјем у Јовцу било је 800 хектара. Данас има тек петнаестак хектара, од којих 12 припада приватној винарији.

ЈОВАЧКУ РУЖИЦУ СУ ЦУГАЛИ И У НЕМАЧКОЈ: Село надомак Ћуприје било је познато по вину и виноградарима, данас тек петнаестак хектара

Јовачки подрум 1929. године, Фото Фејсбук страница Село Јовац

Село Јовац надомак Ћуприје у 19. веку било је једно од најбогатијих предела виновом лозом у Србији. Нажалост, јовачке винограде 1882. године опустошила је епидемија филоксере и пламењаче. Милун Лукић набавио је сорте грожђа отпорне на ове болести, обновио свој виноград и убедио остале мештане да и они занове виногорје. Лукић је 1908. године основао Виноградарско-земљорадничку задругу, трећу у Србији, која је имала 60 чланова. У жељи да им заједнички посао успе, они су задрузи даровали судове и опрему за прераду грожђа. Потом су 1922. године сазидали подрум, задруга је почела да ради, број задругара је растао, а у Јовцу и суседној Дворици површине под виноградима бивале су све веће.

- Јовачки виногради тада су се простирали од Јагодине до Варварина, а свако домаћинство имало је у просеку по два хектара под виноградима, те је под виноградима било чак 800 хектара. По тадашњим истраживањима, сваки становник Србије пио је просечно око 20 литара вина, док је данас тај просек око пет литара. У то време у Јовац су долазили Немци и Аустријанци да купују чувену "јовачку ружицу", а задруга је стоно вино и грожђе извозила у те земље - наводи за "Новости" професорка српског језика и књижевности Јелена Јанковић и додаје да су стари Јагодинци говорили да је ружица толико добра да је могла да "тера воз".

Берба грожђа у Дворици, Фото Фејсбук страница Село Јовац

- Захваљуући виноградима Јовац је пре Другог светског рата био најбогатије село у ћупријској и параћинској општини. Ко није имао виноград, важио је за сиромаха, који није могао да купи гас, одећу и обућу. Виноградарство је почело да замире осамдесетих година прошлог века. Сада ретко ко има виноград. Ни ја га немам од пре две године, а освајао сам медаље за квалитет вина - вели Животије Аћимовић.

Виноградарско-земљорадничка задруга радила је до 1958. године, када је припала фирми "Навип", а вински подрум данас је у власништву приватне фирме.

Јелена Јанковић/ Животије Аћимовић, Фото З. Глигоријевић

Необична реклама

ОШТРОУМНИ мештани смислили су оригинална начин за рекламирање свог вина.

- Лепо обучен мештанин, средњих година и доброг имовинског стања, отишао би у неку од бољих кафана у Крагујевцу, Крушевцу или Београду и наручио богат ручак. Након обеда, од механџије би потражио "јовачку ружицу". Механџија би се нашао у чуду, јер га није имао у понуди. Сутрадан, то би урадио следећи мештанин, наредног дана следећи, и тако данима. Механџије су почеле да се распитују о том јовачком вину и нашли начин да га набаве. Тако се јовачко вино прочуло свуда по Србији, па чак и на самом српском двору - открива за наш лист професорка Јанковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЗВЕЗДА РУСИЈЕ ИЗБАЧЕНА ИЗ АВИОНА У АМЕРИЦИ: Хабиб Нурмагомедов ово није очекивао (ВИДЕО)