ЗОРАНОВИ ДВОМЕТАРСКИ БРКОВИ НАЈДУЖИ - ШЕСТИ ПУТ: Све о сабору "Прођох Левач, прођох Шумадију" одржаном у порти манастира Каленић (ФОТО)

Зорица Глигоријевић

03. 09. 2024. у 06:00

УВЕК кад се појавио на Сабору народног стваралаштва "Прођох Левач, прођох Шумадију", Зоран Лазаревић из Ниша није имао премца у такмичењу за најбрк. Тако су његови бркови од равно два метра и на овогодишњем, 54. Сабору традиционално одржаном у порти Манастира Каленић код Рековца, поново били најдужи.

ЗОРАНОВИ ДВОМЕТАРСКИ БРКОВИ НАЈДУЖИ - ШЕСТИ ПУТ: Све о сабору Прођох Левач, прођох Шумадију одржаном у порти манастира Каленић (ФОТО)

Фото:З.Глигоријевић

- Не победим само када не дођем. Ове године сам титулу најбрк освојио шести пут. А, скратио сам их најмање 30 центиметара, јер сам имао једну операцију, па су ми сметали. Пуштаћу их и даље баш да видим колико ће да порасту до наредног сабора. Око њих има посла, али мени није тешко да их сваког трећег дана перем, истежем и намажем гелом. Онда их увијем око ушију. Тако и спавам - каже за "Новости" Зоран Лазаревић, који је вели одувек носио бркове, а почео је да их пушта од 2011. године, када је отишао у пензију.

Али, није то било једино "нај" такмичење украј ове српске светиње, задужбине протовестијара Богдана, угледног велможе деспота Стефана Лазаревића, коју је подигао почетком 15. века. Тражила се и најдужа плетеница, бирала се најлепша саборашица, "мериле" се најбоље здравице...

НАЈБОЉИ ЗДРАВИЧАР СА 10 ЛЕТА

У КОНКУРЕНЦИЈИ "прекаљених" здравичара публику је одушевио десетогодишњи Димитрије Јовановић, из Калудре код Рековца, који је веома срчано казивао прилично дугу здравицу.

- Рецитовао сам у школи, па су ме лане позвали да се надмећем са здравичарима. Пристао сам, јер је казивање здравице велика част. И тада сам био најбољи. Верујем да је то зато што се дуго припремам, потпуно се посветим и опустим када држим здравицу - рекао нам је Димитрије. 

Најдужу плетеницу у категорији девојчица до седам година имала је Драгана Стојановић (4) из Горње Сабанте код Крагујевца, а међу онима до 15 година најдужу од чак 162 центиметара имала је Дарија Јованчевић (13) из Врњачке Бање, док је међу старијима победу однела кика Милене Лукић (35) из Јагодине која је исплетена, дуга невероватних 145 центиметара. 

Четворогодишња Драгана Стојановић казала је да је очекивала да њена плетеница буде најдужа, јер се никада није шишала, а Дарија Јованчевић, која је победила пети пут, и даље ће, тврди, да негује дугу косу, иако јој треба и до десет сати да би је осушила. А, Милена Лукић, власница најдуже плетенице открила нам је:

- Када радим на породичном имању, косу уплетем и увежем, па је прекријем марамом или капом. Косу пуштам већ десет година, колико се и такмичим и колико сам пута и победила. Сваке године је скраћујем по петнаестак центиметара. То сам урадила и ове године, јер сам почела да је газим, с обзиром на то да сам висока 168 центиметара - рекла је за наш лист Милена Лукић.

ДОДЕЉЕНЕ ПОВЕЉЕ И НАГРАДЕ

ПОВЕЉА "Бративоје Марковић", названа по утемељивачу Сабора, додељена је Удружењу грађана "Левач 2021" из Крагујевца, а у категорији појединаца Мирославу Кнежевићу, из Лоћике.

На Сабору су додељене и награде за најлепша дворишта. У појединачној конкуренцији победило је двориште Марије Лукић из Рабеновца, а међу школским двориштима за најлепше је проглашено двориште ОШ "Душан Поповић" у Драгову.

За најлепшу саборашицу проглашена је Неда Разић из Крагујевца. Оцењивана је и лепота мушких и женских народних ношњи, па је најлепшу мушку носио Никола Цветковић, а женску Снежана Ђурић, обоје из Крагујевца. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство