ОСВЕТЉАВАО ПУТЕВЕ СВОМ НАРОДУ: Пре 110 година у Кућанцима, у Славонији, рођен патријарх Павле

Драгана Матовић

11. 09. 2024. у 12:27

ЧУВАЈМО се нељуди, али се још више чувајмо да и ми не постанемо нељуди; Није важно ко одакле потиче, него у шта израсте; Проћи ће све, али душа, образ и оно што је добро остаје заувек; Не бранимо се од туђег зла злом у себи; И себи и другима кажем: мене може да понижава ко год хоће, али да ме понизи може само један човек, а то сам ја. Кад то зна, човек има стабилност; Будимо људи.

ОСВЕТЉАВАО ПУТЕВЕ СВОМ НАРОДУ: Пре 110 година у Кућанцима, у Славонији, рођен патријарх Павле

Патријарх Павле / Архвиа

Ове речи патријарха Павла (1914-2009) одзвањају и данас као светионик хришћанске етике, али и као опомена. Омиљени поглавар СПЦ, рођен на данашњи дан, пре 110 година у Кућанцима, постао је симбол скромности, духовности и истинске посвећености. Животни пут био му је испуњен искушењима. Човек који ће постати духовни отац српског народа, остао је без оца још у колевци. Детињство без родитеља га је повезало са Црквом и вером.

Новости

 

- Целога живота потуцао се од немила до недрага, без своје куће и кућишта, живећи више небом него хлебом - каже протођакон др Љубомир Ранковић. - Што је говорио, то је и творио. Умањен телом, био је горостас духом. Својим светим животом био је светло у тами. Осветљавао је путеве своме народу кроз густе тмине и помрачине, био светиљка која се не меће под суд него на свећњак, да светли свима који су у кући. Опомињао је, дозивао речју и животом себе и друге, чином и положајем био је први, а живео је као последњи. Целим својим животом био је учитељ смирења.

Фото Б. Субашић

 

Литургија у манастиру Раковица

 

ГОДИШЊИЦА рођења патријарха Павла, 110, биће обележена скромно: у манастиру Раковица данас ће бити служена литургија.

- Манастир је постао место ходочашћа православних верника - каже отац Михаило. - Долазе и свештенство и народ. Нико не прође поред гроба патријарха Павла а да се не помоли. Овде се налази и његова спомен-соба, где се налазе његови лични предмети: кофери, обућарски алат, библиотеке - ђачка, студентска, монашка, као и многобројни поклони које је као патријарх добио током посета сестринским црквама.

Гојко Стојчевић, како је било световно име патријарха Павла, завршио је нижу гимназију у Тузли. Становао је код стрица у десеточланој сиромашној породици. У школи је био склон "предметима где не мора да меморише, као што су математика и физика", седео је у клупи са муслиманом и Хрватом. Иако је из веронауке имао двојку, утицај родбине је превагнуо и његов избор за наставак школовања био је богословија. Завршио је шесторазредну богословију у Сарајеву којом је управљао митрополит Петар (Зимоњић). Био је запажен као добар појац.

Богословски факултет у Београду уписао је 1936, а ава Јустин Поповић предавао му је догматику. На Медицинском факултету је стигао до друге године, Богословију је завршио. На почетку Другог светског рата издржавао се радећи на грађевинама, али, како је био слабог здравља, отишао је у овчарско-кабларски манастир Свете Тројице. Замонашен је у манастиру Благовештења 1948. и добио име Павле. За епископа рашко-призренског устоличен је 1957. У овој епархији градио је нове цркве, обнављао старе и порушене, посвећивао и монашио нове свештенике и монахе. Старао се о Призренској богословији, где је повремено држао и предавања. Као владика рашко-призренски сведочио је у УН пред многим државницима, о страдању српског народа на Косову и Метохији. Писао је извештаје Светом синоду о тешком положају Срба и православне цркве на КиМ. По својој епархији је углавном ишао пешке, од Пећи до Пећке патријаршије, од Приштине до Грачанице.

- Био сам ђак Призренске богословије када сам први пут срео патријарха Павла - каже свештеник Михаило Вукчевић из Манастира Раковица, где патријарх почива. - Често је обилазио Богословију, интернат, служио литургије. Какав је био тад, такав је био и касније. Био је непроменљив. Сећам се да смо увек, на почетку распуста, заједно путовали у Београд возом. Помагао сам му да утоваримо оне његове чувене кофере, а он је мене звао да седнем поред њега. Памтим његову благост.

Фото Б. Субашић

 

Сараспињање са Христом

 

ПАТРИЈАРХ Павле рођен је на празник Усековања главе Светог Јована Крститеља. Родитељи патријарха Павла звали су се Стеван и Ана, као и Светога Саве, првог српског архиепископа и поглавара Српске цркве.

- Овај празник препун симболике, који свети оци називају "мали Велики петак", означио је долазак на свет човека чији ће цео живот бити саздан од "симбола и сигнала", слика и прилика, Божјих поука и порука - каже протођакон Ранковић. - Његов животни пут одвијао се у знаку Усековања и Великог петка, у жртви и подвигу сараспињања са Христом, чији крст је од рођења кроз цео живот истрајно носио, али у знаку васкрсења, победе живота над смрћу, правде над неправдом, добра над злом, врлине над грехом.

За патријарха СПЦ устоличен је почетком децембра 1990.

Виђена је Његова светост у шетњи улицом и како се вози градским превозом, како с раног пролећа бере коприву уз закоровљене зидине Калемегдана и како са занимањем загледа наслове нових књига у књижарама дуж Кнез Михаилове улице. Виђан је на улазу у зграду Скупштине, Владе, Председништва и Белог двора, са белом патријаршком паном на глави, а у ноћним сатима виђали су га у неверици ретки пролазници, како са убогом сиротињом и бескућницима прилази контејнерима тражећи бачене ципеле, старе чизме, кожну торбу или какву другу ислужену и одбачену стварчицу, која може послужити у његовом кућном рукодељу.

- Као патријарх није примао плату. Живео је од своје скромне пензије - каже Ранковић, аутор књиге "Ево човека" коју су објавили "Глас Цркве" и "Новости". - Није био ни шкртац, ни циција. За себе није тражио ништа. Био је чуваран и штедљив. Ноћу је обилазио велику зграду Патријаршије и гасио заборављена светла по ходницима и канцеларијама. Себи је правио и крпио ципеле, шио и ушивао, прао и пеглао одећу, спремао храну. Видео је то цео Београд и сав српски род. Ширила се у народу истина "о свецу који хода". Патријарх се на крају земнога века телесно скућио у манастиру Раковица, а духовно у дому Оца Небескога, и у души и срцу свога народа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕТЕОРОЛОЗИ НАЈАВЉУЈУ КАТАСТРОФУ ЗА ЕВРОПУ: Стиже олујни ћелијски облак који упија кишу - овде могућа чак три метра снега

МЕТЕОРОЛОЗИ НАЈАВЉУЈУ КАТАСТРОФУ ЗА ЕВРОПУ: Стиже олујни ћелијски облак који упија кишу - овде могућа чак три метра снега

У ЧЕТВРТАК се у Србији очекује краткотрајна стабилизација времена. Сутра ће бити претежно сунчано и топло - максимална температура од 26 до 30 °C. По свему судећи, то ће бити последњи летњи дан, а европски метеоролози најављују драстичну промену времена и предвиђају могућу "катастрофу".

11. 09. 2024. у 15:58

ШТА ЈЕ КАМАЛА ХАРИС ПОКУШАЛА ДА САКРИЈЕ ТОКОМ ДЕБАТЕ СА ТРАМПОМ? Психијатар анализирао све - Ово је била Трампова најбоља реченица

ШТА ЈЕ КАМАЛА ХАРИС ПОКУШАЛА ДА САКРИЈЕ ТОКОМ ДЕБАТЕ СА ТРАМПОМ? Психијатар анализирао све - Ово је била Трампова најбоља реченица

НЕШТО мање од два месеца до председничких избора у Сједињеним Америчким државама, бивши амерички председник Доналд Трамп суочио се са актуелном потпредседницом Камалом Харис у дугоочекиваној дебати.

11. 09. 2024. у 15:01

Коментари (0)

ЖИКА ИХ ЈЕ УРАДИО ЗА ПАРЕ: Зашто Соња Савић није глумила у наставку филма Ми нисмо анђели?