ЖИВИМО У НЕМАЧКОЈ, А СРЦЕ НАМ ЈЕ У СРБИЈИ: "Новости" са нашим сународницима у Минхену на прослави Дана српског јединства
НИ киша ни велико невреме нису спречили Србе из разних крајева Немачке да се у недељу окупе у дворишту Генералног конзулата у Минхену не само да прославе Дан српског јединства, слободе и националне заставе, већ и да обнове везе са коренима и сународницима. Био је то дан кад су се спојили успеси и снови, прошлост и садашњост, али највише - људи. Они који су некада из Србије кренули са коферима пуним наде, данас су успешни лекари, предузетници, инжењери, уметници...
Атмосфера је подсећала на породично окупљање. Присутни су били Срби који своје животе граде у Немачкој, али не заборављају одакле потичу. Прослава српског националног празника за њих је била прилика да, макар за тренутак, забораве на свакодневне обавезе и врате се мислима у отаџбину, породицу, детињство. И, није било важно колико година живе у Немачкој, колико су успешни, јер сви су тог дана били само Срби, окупљени око заједничког осећања, сећања и националног поноса.
- Има нешто у оваквим догађајима што не може да замени ни најуспешнија каријера - каже нам Драгана Петровић, фармацеут која пет година живи у Минхену. - Немачка пружа добре могућности али нигде није као код куће. Кад овде видим наше људе, осетим понос. Важно је да се држимо заједно.
Снага је у нашем јединству
ДОГАЂАЈУ у српском конзулату присуствовао је и Ђорђе Милићевић (на слици), министар без портфеља задужен за дијаспору.
- Србија је увек била јака колико је јединствена. И данас када смо изложени великим искушењима и изазовима најважније је јединство. Наши сународници сагледавају колико је Србија економски јака и стабилна, одлучна и храбра да води независну и суверену политику. Наше јединство и снага су култура, језик, историја, ћирилица, идентитет и традиција. А, носиоци снаге и јединства су млади - рекао је Милићевић.
Драган Урошевић од 1974. живи у Минхену. Многи га памте као једног од кључних људи који је окупљао Србе у дијаспори. Био је председник Културног центра Југославије у Баварској, па онда председник Заједнице Југословена у овој немачкој покрајини. А, једно време био је председник огранка Привредне коморе Србије за Баварску.
- Раније је било много лакше Србима кад дођу у Немачку него данас - прича Урошевић. - Немамо исти статус као људи који долазе из ЕУ, јер је нашим радницима потребна гомила дозвола. Стручњаци и занатлије се траже, али има много фирми у којима наше раднике третирају као да су трећа класа. А, некада су Срби овде важили за најбоље и најмарљивије. Зато су наши људи почели да се враћају у Србију. Неколико мојих познаника је тамо пронашло чак и боље плаћене послове. Млади треба да остану у Србији.
У допунској школи 1.000 ђака
У НЕМАЧКОЈ живи око 800.000 српских држављана, а само у Баварској око 100.000.
- Добро сарађујемо са баварским властима и са нашим људима који живе овде. Пре три године у српској допунској школи у Минхену било је само 120 ученика, а сада их је око 1.000! Закони и немачко министарство просвете сарађују са званичним Београдом, учионице су бесплатне, а уџбенике обезбеђује ресорно министарство из Србије. Све је више Немаца и Срба који долазе у конзулат, а потом одлазе у Србију и тамо отварају предузећа - каже Божидар Вучуровић, генерални конзул Србије у Минхену.
Урошевић има успешну фирму у Минхену. Запошљава око 70 људи, међу којима је највише Срба.
- Упркос годинама проведеним у Минхену, два-три пута годишење одлазим у Србију - каже. - Срце ми је тамо. Колико год да сам овде изградио живот, Београд је мој дом.
На прослави у конзулату били су и представници друге и треће генерације Срба у Немачкој. Иако су се родили и одрасли у другој држави, осећају дубоку повезаност са српским коренима.
- Одрасла сам овде, али волим Србију - каже нам студент Маја (21). - Родитељи су на мене пренели љубав према српској култури и традицији. Србија је за мене симбол мог идентитета и мојих корена. Волим динамичне градове као што је Београд. Уживам у српској храни, музици, природи. Радујем се свакој посети Србији.
Међу гостима је била и Јасмина Јепуровић Рос, из Аугзбурга, која је конзулату поклонила слику Храма Светог Саве, дело шпанске уметнице Дите Дерабло.
- Излагала је у Лувру, Ватикану, Паризу, а велики је љубитељ српске културе, нашег народа и традиције. Када је сазнала да долазим на ову прославу, рекла ми је да ће и поред свих обавеза да наслика Храм Светог Саве. Срећна сам што је то учинила, а и што сам овде.
Препоручујемо
И БЕРБОКОВА ПУЦА ОД МУКЕ - ЗАБРИНУТА ЗБОГ СВЕСРПСКОГ САБОРА: "Запад то неће прихватити"
12. 06. 2024. у 10:36
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)