ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ НЕ ТРЕБА СЕ ПЛАШИТИ: Талентовани мастер инжењер Владимир Сивчев, ради за Мајкрософт - из родне Кикинде (ФОТО)

Рада Шегрт
Рада Шегрт

31. 10. 2024. у 18:30

ВЛАДИМИР Сивчев, мастер софтверски инжењер, ради за највећу светску компанију, а остао је у родној Кикинди.

ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ НЕ ТРЕБА СЕ ПЛАШИТИ: Талентовани мастер инжењер Владимир Сивчев, ради за Мајкрософт - из родне Кикинде (ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

Био је ђак генерације у основној школи, а у средњој најбољи и једини вуковац у свом разреду у Техничкој школи у Кикинди. Од првог се такмичио у математици, електротехници, програмирању, информатици. Његова професорка Јасмина Алмаши оценила је да је већ као средњошколац знањем превазишао професоре и да за 15 година рада није имала бољег ученика. Електротехнички факултет у Београду уписао је без полагања пријемног испита, јер је претходно освојио прво место, са максималним бројем бодова, на државном такмичењу из програмирања.

Млади Владимир Сивчев (28) рано је одлучио да ће студирати софтверски инжењеринг, а све петице, похвале, награде и победе са такмичења потврдио је на студијама, јер је његов дипломски рад 2019. године на ЕТФ био најбољи. Понуде за посао стизале су и пре него што је завршио мастер, већ на трећој години основних студија и то са свих страна света, Швајцарске, Немачке, Јапана, Америке, од „мањих“ до највећих компанија.

Фото: Р. Шегрт

У најлепшој улици

- Иако су биле веоме привлачне, жеља ми је била да, ипак, останем у својој земљи, јер ми је породица најбитнија, као и добри пријатељи. Први значајни пројекат радио сам са једном од највећих компанија из Србије. Препоручио ме је старији колега с факултета, пред којим сам бранио одређене пројекте и радове. Интервјуи су одлично прошли, па је од њих стигла и прва понуда за први званични посао. Међутим, моја жеља је била да завршим факултет, јер сам био на трећој години и инсистирао сам да ми понуде праксу. То је изазвало чуђење, јер сам пристао на мање за исти посао – описује промишљене почетке сада успешни програмер.

Његово знање и дисциплина у раду брзо су прокрчили шири пут. Тренутно ради у највећој светској компанији „Microsoft“, али није отишао из Србије. Пре годину и по чак се из Београда вратио у Кикинду и гради свој „кров над главом“. Миран живот с породицом и пријатељима му одговара, а па пословне састанке у престоницу стиже за два сата. Поље које га интересује је вештачка интелигенција чији раст, како каже, много личи на појаву интернета и web технологија пре 30-ак година, па зато „обичан човек“ не треба нимало да је се плаши. Она се не пројектују да замени човека већ да му помогне.

РАЗЛИЧИТЕ РОЛЕ

- Индустрија разликује научне роле од инжењерских, мада се некада преклапају. Истраживачи и научници често у пољу вештачке интелигенције осмисле концепт и модел, ураде нешто „магично“, док инжењери омогућавају да ти модели буду доступни корисницима за конкретне циљне производе и за широку примену. Наш тим у Србији, препознат као изузетан и способан, ради на пројекту да милионима корисника још више олакшавмо рад са писаним документима – објашњава Владимир Сивчев.

- И интернет је донео доста новог, свежег и нешто што је ушло у наше животе трансформишући нам свакодневницу, али је одређене активности олакшало. Компаније које су тада улагале у технологије данас су озбиљне, велике и успешне корпорације које „владају“ светом у неком аспекту. Нове технолгије настају да поједноставе развој датих система. На пример, развија се апликација која ће очитати рендгенски снимак плућа и дати информацију да ли пацијент има патогену болест и коју. Она неће да замени доктора радиолога, али ће му помоћи да прецизније очита слику и избегне погрешну дијагнозу. Око често не види све, па се зато састаје група лекара да одреди коначну дијагнозу. Уколико бисмо имали алат да нам сугерише и скрене пажњу на потенцијално битне делове слике, смањује се шанса за грешку у дијагностици. Ово је један од многих примера где свет може да се трансформише ка бољем. ВИ доприноси да у великим компанијама већ постоји потреба за одређеним „научницима о подацима“, што је зачетак низа нових улога које ће, вероватно, из овог тренда произаћи – објашњава млади стручњак.

Иако окружење често коментарише само зараду, Сивчев увелико живи по „лекцији“ коју су професори ЕТФ студентима пренели већ на првој години, да се припремају да ће мало спавати. Због временске разлике састанак са колегама из Америке или Индије, на пример, има у два или пет сати ујутро, а некада и у два и у пет. Сећа се да није замишљао да ће на факултету остварити низ успеха, иако су други то прогнозирали. Био је обазрив јер је отишао у велики град, на веома озбиљан факултет, а други студенти са, такође, изузетним претходним успесима и знањима били су директна конкуренција.

- Врло мало вршњака је одабрало да студира у Београду, па сам био „сам“ у новом, много јачем окружењу. Нисам сумњао у себе да нећу дати и више од максимума, као и раније, али је смер био итекако захтеван, рокови изузетно кратки, а то тражи озбиљан приступ и рад. Таленат није лоше имати, али није довољан. Рад, ред и дисциплина су неопходни, поготово уколико неко жели да буде на буџету, јер места је мало, а конкуренција је јака. Учење је битно, али није кључно. Пресудан је рад, јер већ од друге године почињу озбиљни пројекти који захтевају много времена због чега се ноћима кратко спава, јер ујутро бранимо наше производе – описује студентске дане и тврди да ЕТФ квалитетом наставе конкурише колеџима у свету.

ТРИ ТИПА ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ

- Вештачка интелигенција се често пореди са научном фантастиком, па се прича о надмоћним машинама, концептима самосвесних бића и сличним стварима које никако нису предмети данашње науке. По способности, постоје три типа: слаба, јака и супериорна. Човечанство је једва загребало површину слабе, где су у питању једноставни системи који раде један специјализован задатак, а сам покушај било каквог другог катастрофично пропада. Јака је и даље нешто што делује изузетно комплексно и потенцијално немогуће, а супериорна је она о која у науци не постоји као озбиљан концепт већ се појављује само у медијама научне фантастике – упућује нас Сивчев.

- Захтеви и критеријуми нису ниски и расту из године у годину. То важи за све смерове. Као студенти смо се питали зашто струковне студије дају знање за неки посао, а академске не. Али на академским је циљ да нам прошири видике. Можда нећемо знати ни један конкретан посао, али ћемо свашта видети, па се касније лако прилагодити за више различитих послова. Тиме су могућности шире и то ЕТФ, заиста пружа – објашњава Владимир Сивчев, који се од екрана компјутера одмара играјући билијар, пикадо, стони тенис, лети воли да трчи око Кикинде што је трећина маратона, или један и по круг што је полумаратон.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (0)

ОВО СЕ НЕ ВИЂА СВАКИ ДАН! Кристијано Роналдо добио понуду да каријеру настави у Молдавији