МУКЕ АНДРЕЈА (10) ИЗ ПАРАЋИНА, ОБОЛЕЛОГ ОД АУТИЗМА: За лечење дечака хитно потребно 18.000 евра

Зорана Рашић
Зорана Рашић

21. 01. 2025. у 20:00

МАДА званично похађа трећи разред основне школе, Андреј Петковић (10), из Параћина, проговори тек понеку реч. Реченице не саставља, не пише, вршњацима не прилази, а у школи издржи тек један час уз асистенцију своје мајке Јелене. Он је дете оболело од аутизма за који медицина још нема лека, али његова породица, пуна љубави, бори се и не одустаје од њега.

МУКЕ АНДРЕЈА (10) ИЗ ПАРАЋИНА, ОБОЛЕЛОГ ОД АУТИЗМА: За лечење дечака хитно потребно 18.000 евра

Фото: З. Рашић

Могућност за побољшање психо-моторног развоја сина-јединца, његових говорних и социјалних вештина, по савету лекара, мајка Јелена види у  третману матичним ћелијама који се у свету све више препоручује аутистичној деци. За три терапије у циклусу у једној приватној клиници у Београду потребно је око 18.000 евра, односно близу 2,2 милиона динара. Ове третмане РФЗО не финансира, па је помоћ хуманих људи једина шанса да породица дође до тог новца.

Андреј је рођен после нормалне трудноће и порођаја који је започет индукцијом, а окончан царским резом. Да ће имати овај тежак развојни проблем нико није ни слутио до дечакове треће године живота. Проходао је, као и већина беба, са годину дана, али проговорио није ни после друге године живота. Тек доста касније мајчино срце почело је да брине.

- Једно време причао је „мама“, „тата“, али говор је наједном утихнуо. Потпуни мук. Водили смо га на редовне контроле, нико од лекара није уочио проблем. Кад је напунио три, постало нам је алармантно. Педијатар нас је послао у Завод за психофизиолошке поремећаје и говорну патологију „Др Цветко Брајовић“, али је Андреју дијагноза аутизма постављена тек две године касније у Институту за ментално здравље у Палмотићевој. Тада је већ имао шест година. Лежали смо на одељењу пет дана и коначно смо сазнали од чега нам јединац болује. Пре тога је имао дијагнозу развојне дисфазије – прича, за „Новости“, дечакова мајка.

СМС И РАЧУНИ ЗА УПЛАТЕ

ОНИ који желе да помогну Андрејево лечење могу да пошаљу СМС са текстом 249 и пошаљу на број 2407 или да новац уплате на динарски рачун 160-6000002052776-57 или девизни: 160-6000002053026-83, IBAN:RS35160600000205302683, SWIFT/BIC:DBDBRSBG. 

Све до прошле године дечак је, уз шестомесечне контроле, живео „закључан“ у свом свету. Врло мало пажње је обраћао на присутне. Чак ни погледом није комуницирао. Онда је ушао у прерани пубертет и проблем је постао још већи. Одједном је постао хиперактиван, у фази је кад добија нападе агресије и беса. Понекад вришти, баца ствари, удара родитеље... Иде на шестомесечне контроле, а од лекова једино добија таблете за смирење и повремено за спавање, кад наступи фаза проблема са сном.

- Нема лека, то је све што су нам до сада лекари говорили. Али, савремена медицина у овим случајевима почела је да примењује третмане матичним ћелијама. Многи родитељи аутистичне деце радили су те третмане у иностранству и било је великог побољшања у више случајева. Ми смо у децембру ишли на преглед у једну клинику у Београду где се такође раде такви третмани. Ефекат је  већи, рекли су нам, што је дете млађе. Због тога би требало да што пре одемо на ту терапију, где циклус садржи три третмана сопственим матичним ћелијама детета које су узимају из његове бутне кости – са надом нам објашњава дечакова мајка.

Због тога што о Андреју треба бринути 24 сата дневно, Јелена није запослена. Дечаков отац је ватрогасац, па је највећи део терета те бриге на мајци.

НАДЗОР МУ ПОТРЕБАН 24 ЧАСА

АНДРЕЈ разуме шта му родитељи кажу, а послуша их како кад. Воли да плива и шета, игра се аутићима и гледа цртане филмове које сам уме да пронађе на "Јутјубу", на мобилном телефону. Пажња и надзор потребни су му 24 часа јер се од галаме и буке који допру до њега много узнемири. Другу децу опонаша, али не покушава да се са њима игра и дружи.

- Друштво у целини, нажалост, нема много разумевања за породице са аутистичном децом, па се и ми некако осећамо одбаченим и остајемо без пријатеља - са тугом прича дечакова мајка Јелена Петковић. 

Породица се нада да му терапија матичним ћелијама поправи квалитет живота, омогући говорни напредак и повећа самосталност. Али - неопходна им је помоћ да сакупе средства.

  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру