МОДЕРНИ ГРАД СТАРИХ ЧУДА: Севиља је "престоница" Андалузије, град богате историје и раскошне архитектуре (ФОТО)

Јелена Матијевић

11. 02. 2025. у 11:00

КО није видео Севиљу - није видео чуда! Овако Шпанци говоре, и говоре истину у коју се лако увери сваки намерник у највећим граду Андалузије, четвртом по величини у краљевини на Пиринејском полуострву.

МОДЕРНИ ГРАД СТАРИХ ЧУДА: Севиља је престоница Андалузије, град богате историје и раскошне архитектуре (ФОТО)

Фото: Ј. Матијевић

За трен ока сваког очарају богата и аутентична уметност маварске архитектуре, велелепне, раскошне палате и катедрале, тргови, паркови, баште и фонтане, кориде, ватрени играчи фламенка и звуци гитаре на сваком кораку, приче о Колумбу и Кортезу, али и о Дон Жуану и Кармен, па онда оне о историји дувана...

Башкари се Севиља на широкој реци Гвадалкивир. Легенда каже да ју је основао Херкул док је пловио кроз Гибралтарски мореуз све до Атлантика, а историја да је град под називом Хиспалис основало иберијско племе Турдетанос. Потом је био колонија римске провинције Беатика и из тог времена Севиља данас чува аквадукт, храм у улици Мамолес, стубове Ла Аламеда де Херкулес, као и остатке трга у близини катедрале. Зидове који окружују стари град подигао је Јулије Цезар, али су их Мавари, муслимански владари Иберијског полуострва, дограђивали и уређивали од 712. године па све до 1247.

Фото: Ј. Матијевић

Један од мостова на Шпанском тргу

"Печат" који су оставили видљив је и данас, на сваком кораку овог модерног града старих чуда: мале фонтане у двориштима кућа, цветни мотиви украшавања, зграде Двориште од гипса и Алказар, Ла Ђиралда - монументални звоник катедрале висок 97 метара, највиши објекат у Андалузији. Некада је био минарет којем су, после одласка Мавара, ставили звона. Сада је симбол Севиље. Туристи се могу попети на његов врх који краси статуа саме Ђиралде која поносно гледа на град. Али је она "немирна" жена, јер се због ветра статуа стално мало помера, па ако се торањ обиђе више пута током дана она ће увек гледати у другом смеру. Са земље гледано Ђиралда изгледа мала, али њена реплика иза катедрале показује колико је велика и колики је подухват био њено постављање на врх торња.

КОЛУМБОВИ ГРОБ И БРОД

У СЕВИЉСКОЈ катедрали је гроб Кристофера Колумба, иако ту не почива цело његово тело. По жељи његовог сина направљен је у облику катафалка, тако да Колумбов сандук носе четири фигуре - краљеви Кастиље, Леона, Арагона и Наваре. На откриваоца Америке подсећа и реплика, оригиналне величине, брода Санта Марија, "усидреног" у реци Гвадалкивир, једном од три који је био у експедицији када је 1492. откривен Нови свет. 

Овај монументални торањ, као исхеклан од нафинијих нити, део је катедрале Санта Марија де ла Седе, највеће на свету, како кажу, ако се гледа запремина објекта. Шта год то значило у надметањима за светска "нај", сигурно је да се спрам њене величине и највиши човек осећа као најмање зрно песка. Пратећи њене невероватне линије осликане на небу утисак је да га додирује, па се само запитате каквог су знања и вештина били неимари који су је подизали у 16. веку. Али, чудима ту није крај, јер у овој богомољи са листе светске баштине Унеска је и највећи олтар на свету, направљен од две тоне злата, и чак 80 капела.

Фото: Ј. Матијевић

Метропол Парасол, највећа дрвена инсталација на свету

Тик до катедрале је и Алказар, палата коју су основали маварски краљеви у 10. веку. И данас се сматра једном од најлепших не само у Андалузији, већ у Шпанији. Састоји се од више мањих палата, а њен горњи део служи као краљевска резиденција, најстарија у свету која се и данас користи. Њени прекрасни вртови и одаје маме туристе из целог света, редови за улазак у њу су дуги на десетине метара, а будући да прима само 750 посетилаца дневно важно је да се карта резервише унапред.

Чудесна енергија Севиље најбоље се осети у њеним улицама. Оне су најлепше шарене сличице и стално "зову" да их истражујете. Балкони са разноразним цвећем, продавнице, детаљи на фасадама, живи кафићи пуни разговора на свим језицима света... У неком од њих може се попити кафа по цени од два до два и по евра, чији је "зачин", који не плаћате, мирис поморанџи, јер њихова стабла су на сваком кораку. У самом граду има их више од 30.000, а осим за храну користе се за мармеладу, слаткише, али и за мирисе. Нека ђаконија од поморанџи наћи ће се и у тапасима - малим порцијама различите хране која се служи уз пиће. Изаберите вино, јер Шпанија је чувена и по њима. Цена порције тапаса је од четири до шест евра, а уз чашу вина "заокружите" на 10.

Дух Севиље је непотпун без одласка на фламенко вече. Тај доживљај памти се за цео живот. Док се не види, ништа не може дочарати лепоту, ватру и енергију овог плеса. Ако крену сузе, не заустављајте их...

У овом граду нисте били ако не посетите величанствени Шпански трг. Он показује раскош Севиље испричану у цигли, дрвету, гвожђу и керамичким плочицама. Полукружан, са прекрасним клупама и мостовима. Клупе су поређане по абецеди, а свака од њих представља једну регију Шпаније. За обилазак Шпанског трга треба барем два сата, а одмор се лако пронађе прекопута, у дивном парку Марија Лујза, изграђеном 1929. поводом Светске изложбе.

Фото: Ј. Матијевић

Шпански трг

Шетња поред реке туристе доводи и до Златног торња, некада одбрамбеног, који су подигли Мавари у 13. веку. Има више предања зашто носи ово име. Према једном - Шпанци су у њега ставили све злато које су донели из Јужне Америке, док друго каже да је за његову изградњу коришћен материјал који је на сунцу светлуцао као злато.

Севиља је некада била један од највећих произвођача дувана на свету. Да би заштитиле тај посао, власти су саградиле фабрику налик тврђави. Радници су били мушкарци, али по доласку Наполеона њих отпуштају, а запошљавају жене, јер су њихови прсти били тањи да мотају дуван. Ове жене звали су Las Cigareras, а најпознатија је била Кармен. Данас је на месту фабрике Универзитет Севиље.

СТАДИОН "ЛА БОМБОЊЕРА"

У УЛИЦУ Нервин не иду само мушкарци да посете стадион "Рамон Санчез Пичуан", познат под надимком La Bombonera de Nervin. Капацитет стадиона је 45.500 места, а између осталог прославило га је што репрезетнација Шпаније никада није изгубила ниједну утакмицу коју је играла на њему. Тако тврде у Севиљи...

Међу чудима Севиље не треба заобићи ни платформу Метропол Парасол, модерну дрвену инсталацију и једну од највећих дрвених грађевина на свету. Она је потпуни контраст већини старих севиљских здања, али има своју особеност. Дизајнирана је попут низа кућица на дрвету у облику печурке, по којима може да се хода и ужива у дивном погледу на читав град, али и за то се карта мора резервисати унапред... 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

ЛУКА ДОНЧИЋ ШОКИРАО АМЕРЕ: Ово је урадио једној од најпознатијих Американки! Сви су остали у чуду (а многи не могу да престану да се смеју)