ПРЕ 83 ГОДИНЕБИО ПРВИ ПРОБОЈ ЛОГОРАША У ПОРОБЉЕНОЈ ЕВРОПИ: Слободе се домогло 105 заточеника из казамат на Црвеном крсту у Нишу (ФОТО)
ТИШИНА која обавија некадашњи концентрациони логор "Црвени крст", данас Меморијални комплекс "12. фебруар" у Нишу делује готово нестварно. На том месту, где су зидови упили последње вапаје невиних, одиграла се једна од најсмелијих епизода отпора у Другом светском рату.

Фото: Ј. Ћосин
Навршиле су се 83 године од пробоја логораша, првог забележеног из неког нацистичког логора у читавој покореној Европи, током Другог светског рата. На такав подвиг нико се пре тога није се усудио. Чак 147 логораша осуђених по суровој немачкој наредби - сто Срба за једног убијеног Немца, тог 12. фебруара, одлучило је да судбину узму у своје руке.
Знајући да их чека стрељање, искористили су непажњу стражара и решили су да беже преко бодљикаве жице, у ледену ноћ, свесни да их она може одвести или у слободу или у сигурну смрт.
Њих 105 успело је да побегне. Био је то догађај који је снажно одјекнуо широм поробљене Европе.

Фото: Ј. Ћосин
Логор је оформљен у септембру 1941, а расформиран 14. септембра 1944. У њему је мучено и утамничено, према проценама, око 30.000 мушкараца, жена, деце, "обичних" грађана, родољуба, Срба, Јевреја и Рома. Били су заточени, мучени, а многи и погубљени. Упркос свему, међу тим зидовима родила се нада - и побуна.
- Имамо обавезу и свету дужност да чувамо традицију и сећање на хероје који су извршили тај подвиг, али и на све жртве које смо поднели у Другом светском рату - каже Небојша Озимић, виши кустос историчар у Народном музеју у Нишу.
ПАРАСТОС И ВЕНЦИ НА СТРАТИШТУ
СЕЋАЊЕ на пробој логораша обележено је јуче у подне у Меморијалном комплексу "12. фебруар". После парастоса страдалим који је служило свештенство Епархије нишке, венце су положили представници Града Ниша, Војске Србије и удружења ратних војних ветерана.
- Стратишта попут Бубња и логор у "Црвеном крсту" треба да нас стално опомињу на злочине који су почињени над српским народом, родољубима, обичним грађанима, Јеврејима и Ромима у Нишу током Другог светског рата - рекао је Владица Маричић, заменик председника Скупштине Града Ниша.
Међу логорашима који су побегли били су млади пуни снаге, али и исцрпљени, болесни и рањени. Снег који су газили био је дубок готово метар, али их то није спречило да трче ка слободи.
- Из сведочења преживелих било је јасно да када су прелазили преко жице, нико није говорио да су газили снег дубок између 70 центиметара и метар, већ су им углавном у сећању остали крици њихових другова који нису могли да се извуку, који су остали на жицама или су дозивали у помоћ. Наравно, то је за логораше који су побегли и доживели ослобођење, остала дубока траума, јер током самог бекства није било могућности да се помогне другима - објашњава Озимић.

Фото: Ј. Ћосин
Логор "Црвени крст" данас је место сећања, музеј који годишње посети око 25.000 људи, а пробој логораша остаје симбол храбрости и отпора, сећање на цену слободе коју данас уживамо.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)