ПРЕ 83 ГОДИНЕБИО ПРВИ ПРОБОЈ ЛОГОРАША У ПОРОБЉЕНОЈ ЕВРОПИ: Слободе се домогло 105 заточеника из казамат на Црвеном крсту у Нишу (ФОТО)
ТИШИНА која обавија некадашњи концентрациони логор "Црвени крст", данас Меморијални комплекс "12. фебруар" у Нишу делује готово нестварно. На том месту, где су зидови упили последње вапаје невиних, одиграла се једна од најсмелијих епизода отпора у Другом светском рату.
Навршиле су се 83 године од пробоја логораша, првог забележеног из неког нацистичког логора у читавој покореној Европи, током Другог светског рата. На такав подвиг нико се пре тога није се усудио. Чак 147 логораша осуђених по суровој немачкој наредби - сто Срба за једног убијеног Немца, тог 12. фебруара, одлучило је да судбину узму у своје руке.
Знајући да их чека стрељање, искористили су непажњу стражара и решили су да беже преко бодљикаве жице, у ледену ноћ, свесни да их она може одвести или у слободу или у сигурну смрт.
Њих 105 успело је да побегне. Био је то догађај који је снажно одјекнуо широм поробљене Европе.
Логор је оформљен у септембру 1941, а расформиран 14. септембра 1944. У њему је мучено и утамничено, према проценама, око 30.000 мушкараца, жена, деце, "обичних" грађана, родољуба, Срба, Јевреја и Рома. Били су заточени, мучени, а многи и погубљени. Упркос свему, међу тим зидовима родила се нада - и побуна.
- Имамо обавезу и свету дужност да чувамо традицију и сећање на хероје који су извршили тај подвиг, али и на све жртве које смо поднели у Другом светском рату - каже Небојша Озимић, виши кустос историчар у Народном музеју у Нишу.
ПАРАСТОС И ВЕНЦИ НА СТРАТИШТУ
СЕЋАЊЕ на пробој логораша обележено је јуче у подне у Меморијалном комплексу "12. фебруар". После парастоса страдалим који је служило свештенство Епархије нишке, венце су положили представници Града Ниша, Војске Србије и удружења ратних војних ветерана.
- Стратишта попут Бубња и логор у "Црвеном крсту" треба да нас стално опомињу на злочине који су почињени над српским народом, родољубима, обичним грађанима, Јеврејима и Ромима у Нишу током Другог светског рата - рекао је Владица Маричић, заменик председника Скупштине Града Ниша.
Међу логорашима који су побегли били су млади пуни снаге, али и исцрпљени, болесни и рањени. Снег који су газили био је дубок готово метар, али их то није спречило да трче ка слободи.
- Из сведочења преживелих било је јасно да када су прелазили преко жице, нико није говорио да су газили снег дубок између 70 центиметара и метар, већ су им углавном у сећању остали крици њихових другова који нису могли да се извуку, који су остали на жицама или су дозивали у помоћ. Наравно, то је за логораше који су побегли и доживели ослобођење, остала дубока траума, јер током самог бекства није било могућности да се помогне другима - објашњава Озимић.
Логор "Црвени крст" данас је место сећања, музеј који годишње посети око 25.000 људи, а пробој логораша остаје симбол храбрости и отпора, сећање на цену слободе коју данас уживамо.
СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат
ГЛУМАЦ и бивши председник Покрета слободних грађана Сергеј Трифуновић коментарисао је продају бизниса Драгана Шолака у Србији.
12. 02. 2025. у 12:02
ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи
ЈАСНА Бошњаковић, певачица и некадашња учесница шоуа „Никад није касно“, преминула је изненада у 48. години, на путу ка болници.
12. 02. 2025. у 16:05
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"
"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."
11. 02. 2025. у 17:12
Коментари (0)