ОДРЖАН СКУП О ЕПИСКОПУ ИРИНЕЈУ (ЋИРИЋУ): Угодник Цркве и историје
ОКРУГЛИ сто под називом "Свети Иринеј Бачки - добри пастир Цркве Божје и непоколебиви исповедник вере Христове", одржан је у свечаној дворани Матице српске у Новом Саду.

Фото: Епархија бачка
У навечерје празника посвећеног управо владици Иринеју (Ћирићу), исповеднику вере, овај научни скуп организовала је Епархија бачка са благословом митрополита бачког др Иринеја (Буловића), а поводом седамдесете годишњице од блаженог престављења Светог владике Иринеја (Ћирића).
Округлом столу присуствовали су митрополити зворничко-тузлански Фотије, крушевачки Давид, тимочки Иларион и нишки Арсеније, епископи ваљевски Исихије, шабачки Јеротеј и мохачки Дамаскин, председник Матице српске професор др Драган Станић, свештенство Епархије бачке, као и многобројни верни народ.
- Свети владика Иринеј је дао озбиљан допринос и правац нашој теологији, којега треба и ми да се држимо. Он је посебно био значајан као пастир Цркве, као архипастир, односно као епископ. Он је један од великих угодника Божјих и нашег времена и наше укупне црквене и народне историје: и као богослов, и као пожртвовани страдалник, и као мисионар. Треба да смо благодарни Богу што је управо наш нараштај благословио и удостојио да ми спроведемо Његову вољу - јер нико не бива свети у Цркви људском вољом него увек вољом Духа светога, вољом Божјом, - да ми будемо словесни органи, сарадници Духа светога у прослављању онога кога је Бог прославио и који је својим животом и делом пре тога Бога прославио - Светога Иринеја, епископа бачког, исповедника православне вере - казао је у закључном излагању на округлом столу митрополит бачки др Иринеј.

Фото: Википедија/ Дело Уроша Предића
Претходно, присутнима се обратио модератор, протођакон Мирослав Николић, који је указао на значај одржавања овог округлог стола:
- Намера нам је била да се, поред многобројних садржаја који су у протеклих десет година претходили свечаном чину канонизације Светог Иринеја Бачког, одржи и један овакав скуп, те да и на овакав начин додатно приближимо широј заједници лик овог угодника Божјег, али и да на примерен начин обележимо седамдесет година од блаженог престављења Светог Иринеја, епископа бачког, исповедника вере.
КАНОНИЗОВАН 2022. ГОДИНЕ
ВЛАДИКА Иринеј Бачки (световно Иван Ћирић), канонизован је на Светом архијерејском сабору СПЦ 2022. Рођен је у Сремским Карловцима 1884. Ту је завршио основну школу, гимназију у Новом Саду, Духовну академију у Москви и Филозофски факултет у Бечу, где је одбранио и докторат филозофије из групе семитских језика. Замонашен је у манастиру Хопово, а 1909. постао је доцент за Стари завет са археологијом и јеврејским језиком. За епископа тимочког изабран је 1919, а од 1921, по својој жељи, прешао је у Бачку епархију. У Другом светском рату, његовим залагањем код мађарских окупационих власти, из логора Шарвар спасено је око 2.800 српске деце и 180 мајки са одојчадима, а у Новом Саду је основана Епархијска дечја болница за лечење малишана који су у овом логору оболели од туберкулозе. Одмах по завршетку рата стављен је у кућни притвор, у коме је држан седамнаест месеци, а после пуштања на слободу претучен је. После дуже болести преминуо је у Новом Саду, 5. априла 1955. године, и сахрањен у крипти Саборне новосадске цркве.
У свом обраћању др Гордана Петковић, музејски саветник у Музеју града Новог Сада, предочила је најзначајније детаље из живота Светог владике Иринеја (Ћирића) и осврнула се на његову епископску службу у Епархији тимочкој, а потом и на његов неуморни пастирски рад и деловање у Епархији бачкој. Посебну пажњу у излагању посветила је мисионарској и добротворној делатности Светог Иринеја у Епархији бачкој током тешког периода за време окупације од 1941. до 1944. године.

Фото: Епархија бачка
Доцента Православног богословског факултета Универзитета у Београду др Данило Михајловић говорио је о богословској делатности Светог Иринеја Бачког, са посебним нагласком на библистику као област којом се Свети Иринеј стручно бавио. Михајловић је представио различите аспекте његовог академског стваралаштва и указао на његов допринос за тадашњу богословску науку, али и за савремено богословље.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)