И "ГОСПОЂА МИНИСТАРКА" КРИЈЕ СЕ У СМЕДЕРЕВУ? Захваљујући оцу који је банкротирао, Београђанин нушић 1870. године постао Смедеревац

Јелена Илић

22. 04. 2025. у 16:18

КОД мога рођења није само датум био споран, већ и само место. Једни су биографи бележили Београд као место мога рођења, а други Смедерево.

И ГОСПОЂА МИНИСТАРКА КРИЈЕ СЕ У СМЕДЕРЕВУ? Захваљујући оцу који је банкротирао, Београђанин нушић 1870. године постао Смедеревац

Фото Н. Живановић

Целу забуну у том погледу начинило је то што ме се оба поменута града одричу и ниједан не признаје да сам се у њему родио, већ ме потура ономе другоме.

Овако је писао у својој аутобиографији велики Бранислав Нушић кога, на крају, ипак својатају и Београд и Смедерево.

Осим код места рођења нашег највећег комедиографа, сумње је било и око датума, а смушеношћу бабице на његовом рођењу, чак и око пола, чиме је у аутобиографији забављао читаоце. Извесно је, ипак, да је рођен у Београду, 20. октобра 1864. као Алкибијадес Нуша од оца Георгијаса Ђорђа Нуше и мајке Љубице, док је Смедеревац постао шест година касније, 1870.

- Кад сам ја требао да се родим, отац банкротира па покупи сву своју банкарску имовину - у коју сам и ја спадао - и пређе у Смедерево да живи - говорио је о свом пресељењу из места рођења у Смедерево где је породица Нушић живела у такозваном дунавском делу вароши. У Смедереву је завршио четворогодишњу "школу код Горње ваге", и прва два разреда гимназије, тада "реалчице".

"Новост у Смедереву"

НУШИћ је у Смедереву написао неке од првих песама. У листу "Голуб" 1880. објавио је песме "Сунчев зрак" и "Мали Јоца", а две године касније у листу "Ћоса" објавио је песму "Новост у Смедереву", насталу поводом усвајања Закона о установљењу чувара за јавну безбедност.

Смедеревски хроничар Никола Тасић записао је да је прва љубав Бранислава Нушића била извесна Персида, ћерка његовог професора рачуна, о чему је у својим књигама писао и др Леонтије Павловић. Они наводе и да је први сусрет Нушића са позориштем био баш у Смедереву, са дружином Михаила Симића која је наступала у кафани "Зелени венац", а костимирала се у кући Нушићевог оца Георгија.

- Када је Димићево позориште отишло из Смедерева, остављајући Георгијасу Нуши кулисе и завесу као залог за позајмљени новац, била је то прилика да млади Нушић са својим друговима организује позориште. Он је по сећању написао комад "Бој на Љубићу", а драматизовао је и неколико комедијица "Риђа брада" - пише проф. др Рашко В. Јовановић у тексту "Многоструки књижевни стваралац" објављеном на сајту Фондације "Нушић".

Још једна занимљивост, чија веродостојност не може да се потврди, јесте сведочење да је

Фестивал и масонска ложа

Смедерево се Нушићу одужило спомеником и позоришним фестивалом "Нушићеви дани" који траје више од четири деценије. Овде је основана чак и масонска ложа која носи Нушићево име.

"Народног посланика" писао већ у Смедереву, где је добио и инспирацију за "Госпођу министарку".

- Професорка Радмила Андрејевић која је 1936. радила у Гимназији Смедерево, сведочила је како је њена свекрва Анастасија говорила да је Нушић мотив за комедију "Госпођа министарка" нашао баш у Смедереву, у старој породици Божановић - каже хроничар Никола Тасић.

Нушић је почетком лета 1883. основао лист "Смедеревски гласник", који је излазио два пута седмично и у којем је био и уредник, и слагач у штампарији и колпортер, а редакција се налазиле у Улици деспота Ђурђа, код пристаништа.

Недалеко одатле, што би се рекло иза ћошка, данас је улица названа по њему, као и кућа у којој је, наводно, провео детињство, како пише на табли на њој. Ипак, и око тога има сумњичавости. Из завода за бригу о споменицима кажу да Нушићева кућа данас заправо не постоји, али како у ближем окружењу није било друге погодније, пала је одлука да то буде баш ова, данас "Пекара код Нушића".

Представе за краљицу

Нушић је гајио добре односе са двором Обреновића па је био и главни уметник летњег краљевског двора у Смедереву. Овде је приређивао књижевне вечери и позоришне представе доводећи најпознатије књижевнике и глумце тог времена како би учинио плезир краљици Драги.

Извесно је, тек, да је живео у улици која сада носи његово име. Па чак и овде, као да се сам комедиограф опет поиграо са нама и довео нас у комичну ситуацију. Његова улица једна од ретких, која има два почетка и два краја, па таксисти морате нагласити на ком крају или почетку да вас чека. Нушићевски, нема шта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.

22. 04. 2025. у 12:01

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЗАПАЊЕНА: Ево шта је Русија управо добила од целе Европе