ЊЕГОШЕВУ ШКОЛУ ОТРГЛИ ОД ЗАБОРАВА: У Херцег Новом коначно обновљено здањеу којем се образовао Раде Томов (ФОТО)
УЗ Саборну цркву Вазнесења Господњег - Храм Светог Спаса на Топлој у Херцег Новом, постојала је школа још давне 1769, а радила је цео век, све до 1869. године. Најпознатији њен ученик био је млади Раде Томов, потоњи српски владика црногорски и брдски, поглавар Старе Црне Горе и Брда, књижевник и филозоф - Петар Други Петровић Његош...

Фото: Срђан Марловић
И коначно је та школа коју је похађао отета од заборава: у лепо уређеном простору чија је санација завршена у оквиру јубилеја 300 година "Топаљске комунитади", отворен је Меморијално-музејски комплекс "Његошева школа".
- Стара школа, у оквиру комплекса "Топаљске комунитади", у којој је од 1825. до 1827. године основно образовање стекао Петар Други Петровић Његош, више од 120 година била је потпуно запуштена - каже архитекта-конзерватор Срђан Марловић. - Свест о постојању историјски изузетно важне школе била је, нажалост, у потпуности замрла, а објекат је служио као помоћни или као остава и складиште. Поводом прославе 300 година "Топаљске комунитади" отпочели су рестаураторски радови на фасади, потом отвори замењени столаријом изведеном према изворним решењима, унутрашњост је у потпуности санирана од утицаја влаге, а ентеријер је доживео потпуну реконструкцију. Рестаурирано је изворно огњиште и дрвена таваница са каменим конзолама. Део аутентичних артефаката и намештаја који се налазио на осам различитих локација на простору Црне Горе, Србије и Босне и Херцеговине пронађен је и рестауриран.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!

Фото: В. Вујновић
Савремен израз у овом камерном простору, по речима нашег саговорника, остварен је концептом расвете, обликовањем конзолне витрине дужине 3,6 метара намењене излагању драгоцености, а сачувани су, између осталог, Његошев буквар и артефакти који су тада коришћени у образовању. Једна зона је делимично интерактивна и у њој посетиоци могу да доживе искуство седања у дрвеним скамијама.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Његошева школа данас живи и има одличну посету, а причи се додаје податак да је комплекс у коме је школа рубни део чудесног уског круга од свега 500 метара у једној улици у коме се налазе и Кућа нобеловца Иве Андрића и зграда у којој је стан имао Стеван Раичковић, а нешто ниже, уз обалу, стајала је и кућа писца Михајла Лалића.

Фото: В. Вујновић
Историја каже да је школу на Топлој организовао јеромонах Јосиф (Троповић), у скромној калуђерској ћелији, по одобрењу тадашњох аустроугарских власти. Похађало ју је из целе Боке од двадесетак до шездесетак ученика. Учили су чаславац, псалтир, рачуницу, црквено појање и италијански језик. Ту су се образовали углавном будући свештеници и калуђери, ређе трговци и поморски капетани.

Фото: Срђан Марловић
"Раде Томов је тек на Топлој, код јеромонаха Троповића, стигао до првог и јединог, како-тако, регуларног свог учитеља", записала је Исидора Секулић. "Образовање, и васпитање младог Рада поверено је Троповићу јер се јако ценио друштвени и културни углед средине у којој је живео и деловао. Раде је у школи на Топлој учио од средине 1825. до краја 1826. године."
"ОШТРОУМАН, ГОЈАН И ЛИЈЕПО ОЂЕВЕН"
ИАКО нема много писаних историјских трагова о самом Његошевом школовању на Топлој, зна се да је са њим учио и сестрић његовог учитеља јеромонаха Јосифа (Троповића) - Петар Достанић. Он је касније постао учитељ школе на Топлој, а о Његошу је писао:
"Био је висок, оштрих плећа и гoјан" и "лијепо ођевен...", "био је оштроуман и памтљив, због чега га је учитељ и највише волио".
О том периоду, нажалост, нема много података.
Према писању др. Михаила Вукчевића, од школе и учења на Његоша је више и благотворније утицала сама херцегновска средина и живот у њој, раскошна природа и доживљаји.
"У Новоме и на Приморју гледао је он море и затоне, крилате једрењаке који долазе и одлазе, упознао је палме и агаве, видео доста богатства и начина живота који се израдио под Млечићима, слушао песму и музику по нотама, дивио се гиздавим капетанима", записала је још Исидора Секулић.

Фото: В. Вујновић
Вероватно због тог вишка "слободног времена" отац Јосиф послао је поруку Петру Првом "да је његов синовац научио доста за једног калуђера, а да остало може научити и на Цетињу". Нови је Његошу ипак остао инспирација, отуд похвала у "Горском вијенцу":
"Нови Граде, сједиш накрај мора, и валове бројиш низ пучину како старац на камен сједећи, што набраје своје бројанице..."

БУКТИ РАТ НА УЛИЦАМА ЕВРОПСКОГ ГРАДА: Нападнута возила са децом, одјекују пуцњи и сузавац (ВИДЕО)
ОКО 100 маскираних нападача који су махали металним шипкама и Молотовљевим коктелима напали су аутомобиле на ауто-путу и сукобили се са полицијом у централном француском граду Лиможу.
20. 07. 2025. у 10:03

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)