"МИСТЕРИЈА" ЗЕМЉОТРЕСА НА СВЕТОЈ ГОРИ: Чудан низ догађаја узбунио сеизмологе, упозорење стигло и монасима
СЕРИЈА земљотреса на полуострву Халкидики, од којих је претходни снаге 3,7 степени забележен јутрос, збунила је научнике. Налет необичне сеизмичке активности са средиштем у мору близу Свете горе ставио је грчке сеизмологе у стање приправности, пише портал Катимерини.

фото: Борис Субашић
Најјачи земљотрес у необичном низу који траје чак 14 месеци погодио је ову област у суботу и износио је 5,3 степена по Рихтеру. Стручњаци кажу да би у будућности то могло да буде и више, до 5,7 степени, али не могу да прецизирају када и да ли ће се то догодити.
Одмах након тог земљотреса сеизмолози су упозорили да би у наредним сатима могло да дође до тог јачег потреса.
- Не постоје правила у сеизмичким низовима. Сваки је хаотичан и непредвидив - рекао је Ефтимис Лекас, шеф грчке Организације за планирање и заштиту од земљотреса, током интервјуа на ОПЕН ТВ.
Још више забрињава то што је расед који узрокује земљотресе под водом и још увек није идентификован.
- Нисмо у могућности да прецизно лоцирамо линију раседа - рекао је Лекас, напомињући да су потреси остали чудно груписани, али у уској зони, што за сада помаже у контроли ризика.

фото: Б. Субашић
Подрхтавање тла траје више од 10 месеци
Катимерини истиче и "мистерију" неправилног хронолошког следа земљотреса. Наиме, сеизмичка активност се распламсала прошлог лета, онда се зауставила, па се наставила у фебруару, а сада се вратила још јача него икада.
Подручје Свете Горе, познато по вековима старим манастирима у којима монаси живе изоловано, представља јединствене изазове. Званичници су упозорили монахе и ходочаснике да се држе подаље од старијих структура и стрмих падина, упозоравајући на штету од земљотреса и растућу опасност од клизишта. Атанасиос Ганас, сеизмолог у Геодинамичком институту, потврдио је да подрхтавање тла траје више од 10 месеци, док је после суботњег земљотреса забележено више од 20 мањих потреса.
- Седам земљотреса магнитуде изнад четири степена Рихтерове скале забележено је у овом низу - рекао је стручњак за Катимерини.
Научни комитет грчке владе се хитно састао након најновијег земљотреса, закључивши да је сеизмички "кластер" и даље ограничен на првобитну зону у близини Каријеса. Саветовали су на опрез, али нису детектовани знаци активације суседног раседа.
Ипак, непредвидивост низа земљотреса тера научнике на додатни опрез.
- Надамо се да је ово био главни земљотрес. Али једноставно не можемо бити сигурни - рекао је Лекас.

Фото: Танјуг
Јача сеизмичка олуја у Медитерану
Халкидики иначе важи за сеизмички мирно полуострво, али је то почело да се мења када су прошле године чак три потреса у низу била јача од четири степена по Рихтеру. Сеизмолози још од прошлог лета пажљиво прате феномен, а према информацијама које преносе грчки медији разлог се крије у активацији раседа на западној обали Свете Горе.
Када се томе придодају снажни потреси на Криту, између Родоса и Турске, али и недавна ерупција вулкана Етне на Сицилији, ствара се слика великог сеизмичког жаришта на Медитерану. Стога не чуди што стручњаци забринуто гледају и ка Везуву, који би такође могао да еруптира.
Како је недавно истакла проф. др Драгана Миловановића у последњих неколико година примећен је повећан број земљотреса и вулканске активности, посебно у региону Турске, Грчке и Италије. Миловановић објашњава да је то последица интензивнијих тектонских кретања у овом подручју, што доводи до ослобађања веће количине енергије и учесталијих сеизмичких активности.

FOTO: Tanjug/AP
- Чињеница је да се последњих година наша планета узнемирила. Много су чешћи земљотреси, а такође вулканска активност. Посебно у том делу Турске према Грчкој, па дошло је чак и до Италије. За сада ми претпостављамо да долази до тектонских кретања која су нешто интензивнија и омогућавају огромно ослобађање енергије и да је то један од разлога зашто су сада покрети, односно земљотреси нешто чешћи - навела је Миловановић и додала да је све то део јединственог геолошког процеса у којем се афричка тектонска плоча подвлачи под европску и гура на север.
Страх од земљотреса тера туристе
Последице земљотреса по туристичку сезону осећају се на острву Санторини, једној од најпознатијих грчких дестинација. Главна улица без много људи и уличице које не врве од посетилаца су неуобичајени призори током летњих месеци у главном граду Санторинија Фири. Ово је прва година након пандемије да Санторини доживљава пад туризма.

Фото: АП
Земљотреси који су ове године погодили острво одвратили су многе међународне посетиоце који сада бирају друге дестинације. Последњих недеља, доласци су у порасту, али су бројке далеко мање од врхунаца из претходних година. Председник Уније хотелијера Санторинија, Антонис Пагони, рекао је да очекује даљи пад туристичког промета и упозорио да ће се ефекти проширити на целу грчку економију.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)