НЕЗАБОРАВ ДЕТИЊСТВУ И СРБИМА У СЛАВОНИЈИ: Поводом 20 година од смрти Слободана Милеуснића, објављена његова једина збирка приповедака

Драгана Матовић

13. 06. 2025. у 18:14

КАО историчар уметности, музеолог и управник Музеја СПЦ, др СлободанМилеуснић (1947-2005) оставио је дубок траг у очувању и тумачењу српскекултурне баштине.

НЕЗАБОРАВ ДЕТИЊСТВУ И СРБИМА У СЛАВОНИЈИ: Поводом 20 година од смрти Слободана Милеуснића, објављена његова једина збирка приповедака

Прометеј

Његова монографска дела: "Српски манастири одХиландара до Либертвила", "Средњовековни манастири Србије", "Водич крозманастире у Србији", "Духовни геноцид" о порушеним, оштећеним иобесвећеним српским светињама у грађанском рату 1991-1995. као и токомНАТО агресије и многа друге, сведоче о његовој дубокој посвећеностиистраживању и документовању српског духовног наслеђа. Поводом 20 годинаод Милеуснићеве смрти издавачка кућа "Прометеј" објавила је његовуједину збирку приповедака "Приче из славонског краја", коју је написаопред крај живота. У њој се осврће на детињство и младост у родном селуГовеђе Поље, у Западној Славонији.

- Пет прича и једна недовршена која је имала потенцијал можда и најбоље међу њима, све је што је др Слободан Милеуснић, врсни музеолог и истраживач црквене баштине, највише из родне Славоније, српских цркава у Хрватској, оставио у литерарном смислу иза себе - наводи проф. др Славица Гароња, књижевник и књижевни историчар. - Неке приче су настале на велике православне празнике, а све у првој половини 2005. Порив да их напише вишеструко је симболичан. Пред неумитном спознајом о овоземаљском одласку и без много времена пред собом, у пребирању оствареног, у писцу се јавио онај најдубљи, не више научни, већ литерарни нерв, концентрисан и саткан од оних првих, и зато најчистијих, непатворених сећања на детињство и основно школовање, проведено у родном селу у Западној Славонији, којем је, на неки начин, у том свођењу рачуна, осетио да је остао дужан.

Био је свестан да нема много времена пред собом. Зато су, каже Гароња, приче настајале "стихијски", мада готово неосетно прелазе у другу, творећи тиме мини-торзо неког романа:

- Приче плене топлином и непосредношћу, оних исконских, првих доживљаја и душевних сензација, у којима је захватио тек понешто из тог живота, са јасном свешћу да пише о свом народу који од 1991. до 1995. у том крају више не постоји.

Прометеј

Слободан Милеуснић

Написао више од 570 књига

 

СЛОБОДАН Милеуснић је био управник Штампарије СПЦ, уредник "Православља", а од 1990. и управник Музеја СПЦ. Био је члан многих одбора, међу којима и оних за уређење Храма Светог Саве и обнову Хиландара. Написао је више од 570 књига, чланака, рецензија, предговора, поговора, фељтона... Ту грађу успео је да пронађе Миленко Заилац и на 40 страна објавио Милеуснићеву библиографију, уз докторску дисертацију "Пожешка митрополија".

- Текстове је штампао у енциклопедијским издањима, научним и стручним зборницима и часописима, разноврсним публикацијама институција СПЦ, водичима, каталозима, дневној штампи. Осим на српском, радови су му објављивани на руском, енглеском, грчком, румунском, француском, немачком, италијанском - каже Заилац.

"Плава шклица", "Утопљеник" и "Шудлање" говоре о детињству. "Плава шклоца" прича о једном необичаном ножићу дрвених корица, које за дечака има вредност вишу од обичне, материјалне, јер их је сам створио и обојио чудесно плавом бојом. У причи су описане и оскудне поратне, педесете године прошлог века, скромни инвентар сеоске школе и значај књиге у тадашњој свести ђака, али и највише духовне вредности.

Прометеј

 

У "Утопљенику" је описао немио случај купања у виру који је могао да се заврши трагично. Дао је у причи драгоцен опис летњих дечачких игара у славонском селу. "Шудлање" (или "славонски голф"), је сетно сећање, на заборављену дечачку игру из раних педесетих година 20. века. "Уклети млин" је приповетка о пропасти јед(и)не мађарске породице у Милеуснићевом родном селу, док "Гојко" говори о сину моћног и богатог газде у селу који се пропио и потрошио цело богатство.

Антрага, огљанка, фертун...

 

ПРИЧЕ су написане завичајним језиком и специфичном лексиком славонских Срба. Многи од нас не знају да се у Славонији каже антрага за високу коровску траву, брина за тло ивице реке, често обрасло грмљем и жилама, да је гањак полуотворени ходник испред куће, гањцати - газити, дрот - жица, огљанка - просторија која служи као остава, сепет - плетена четвртаста кошара са једном ручком, тишлер - столар занатлија, фертун - прегача, кецеља, заштитни део одеће...

- Можда и најбоља прича "Баба Јага (Јагода)", остала је нажалост, недовршена - каже Гароња. - Започињући је као портрет омиљене баке из детињства, са описом карактеристичне женске славонске ношње из даруварског краја, у коју је бака била обучена, Милеуснић можда најшире захвата простор свог родног краја: кроз скициране односе унутар породичног живота, али и историјског периода Другог светског рата, те страдања од усташа, када управо његова бака Јагода (од милоште Јага), израста у прави симбол Велике Мајке, која чува огњиште и осакаћену породицу, свима помаже, саветује жене у селу, па их и порађа. Можемо само да жалимо што смо остали ускраћени за једну аутентичну прозу о српском народу славонских простора.

Прометеј

 

Милеуснић је оставио датуме када је приче написао: "Плаву шклоцу" написао је о Божићу 2005, "Уклети млин" о Васкрсу, док је последња датирана прича "Шудлање" о Светом Пантелејмону. У животној трци са временом, претпоставља се да је недовршену причу почео да пише у јесен 2005, али, нажалост, није стигао да је доврши, преминуо је 22. новембра те године.

- Милеуснић нам је даровао непатворену прозу о Западној Славонији, које у нашој литератури има мало - каже Гароња. - Тим је значај ове књиге већи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну

"ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ" Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну

СРПСКА радикална странка (СРС) подсећа надлежне да је остало још 48 сати до испуњења рока који су дали полицији да ослободи центар Земуна од блокадера који блокадама обележавају границе Независне државе Хрватске.

07. 07. 2025. у 16:38

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

ТО ЈЕ СРАМОТА ЗА НАШУ ЗЕМЉУ Оштра порука из Словеније поводом Томпсоновог концерта: Усташе су мучиле и клале

"ТО ЈЕ СРАМОТА ЗА НАШУ ЗЕМЉУ" Оштра порука из Словеније поводом Томпсоновог концерта: "Усташе су мучиле и клале"

СЛОВЕНАЧКА странка Левица оштро је критиковала присуство Јанеза Јанше на концерту хрватског певача Марка Перковића Томпсона, који велича усташтво, поруком да је то срамота за Словенију.

07. 07. 2025. у 20:35

Коментари (0)

Solaxy скочио 127% за 24 сата након што је обезбедио MEXC и више CEX листирања