У ПЛАНУ ОБНОВА ЛЕТЊЕГ ДВОРЦА КАРАЂОРЂЕВИЋА: Предвиђена средства у буџету Хан Пијеска

В. Митрић

20. 06. 2021. у 08:13

ЗА некадашњу резиденцију краља Александра Карађорђевића у Хан Пијеску, која је подигнута пре тачно једног века за тог српског и југословенског монарха, а која је изгорела у пожару 2005. године - има наде.

У ПЛАНУ ОБНОВА ЛЕТЊЕГ ДВОРЦА КАРАЂОРЂЕВИЋА: Предвиђена средства у буџету Хан Пијеска

Фото В. Митрић

Начелник Хан Пијеска Слободан Ђурић, указујући шта је нова власт урадила за 100 дана, навео је и да је ребалансом предвидела паре за реконструкцију тог здања у центру града. То је било једно од најомиљенијих места за одмор и разоноду краља Александра и његове породице.

Стотинак километара даље, у Малом Зворнику, краљ Ујединитељ је урадио подземни град за потребе врховне команде и мост и железнички мост између два Зворника.

- Краљ је обожавао да дође у Хан Пијесак и у своју летњу резиденцију, а на путу до ње да посети своје ратне другове различитих вера и нација, од којих је тражио да отворено говоре о тренутном стању у држави - прича протођакон др Љубомир Ранковић. - Краљ је начелнике и друге људе из власти упозорио да се случајно не догоди да некоме од њих, због изговорених речи, падне длака са главе.

Дворац је у Другом светском рату делом оштећен, после рата служио је као резиденција Брозових државних службеника. Води се, кажу у општини Хан Пијесак, као национални споменик Босне и Херцеговине.

Фото В. Митрић

Вила Карађорђевића некад

- Крајем 19. и почетком 20. века у Хан Пијеску боравили су аустроугарски службеници, који су мерили квалитет ваздуха овог подручја - кажу у општини. - Мерењима је установљено да је Хан Пијесак простор са највишом концентрацијом озона у Европи, природна ваздушна бања. Пространства бујне и високе црногоричне шуме и висока концентрација озона погодовали су болесном цару Фрањи Јосифу.

Стручњаци царевине су у то време направили геодетску карту насеља и његове околине и дошли до закључка да је планински амбијент изузетно погодан за развој елитног туризма. Направљене су скице и планови за изградњу монденског насеља за великане. Планирана је изградња летњиковца за цара, али и још 17 врхунских одмаралишта различите величине. Планове Аустроугарске омео је Први светски рат.

- Боравећи у Сарајеву, престолонаследник Александар информисан је о налазима аустроугарских стручњака о атмосферско-климатским потенцијалима ханпјесачког подручја који могу бити искоришћени у здравствене сврхе. Тада је предложено будућем краљу да би за њега и његову породицу било добро да тамо изграде објекте које би повремено користили.

Фото В. Митрић

Одлучено је да у Хан Пијеску до ког је долазила српска војска за време офанзиве у Босни 1914. буде подигнут ловачки замак у којем ће престолонаследник становати за време лова по босанским планинама.

- Градња дворца је почела 1919. године, а саграђен је 24 месеца касније, док је цео комплекс завршен 1924. Саграђена је 1923. и црква којој је кумовао Александар лично. Краљу је додељено и ловиште од 24 хектара. По завршетку, био је веома задовољан. Често је са породицом долазио у Хан Пијесак.

У Априлском рату краљ Петар Други, при повлачењу, боравио је у дворцу. Локација је убрзо била откривена и нападнута од немачке авијације. Карађорђевићи су се спасли бегом кроз скровиште и тунел чији се улаз налази крај дворца. Пут су наставили из Хан Пијеска ка Палама.

Током Другог светског рата, од краја јануара 1942. до јесени 1943. дворац су користили Немци и усташе. Партизанске снаге у јесен 1943. поново ослобађају Хан Пијесак. Тада немачко-усташки авион бомбардује дворац и пошто је био од дрвене грађе, брзо је изгорео.

Фото В. Митрић

Хан Пијесак

После ослобођења одлуком из 1946. здање је обновљено, а назив му је преименован у Титов дворац. Служио је за потребе Савезног планинског добра, а касније Војно-планинског добра под управом гарнизона и команде гарде из Београда. Крајем осамдесетих година објекат је као вила "Босанка" био под управом 7. војне области из Сарајева. Вила је годинама квалитетно одржавана, а већина раритетног и репрезентативног намештаја из времена краља Александра била је сачувана, све до седамдесетих година, када почиње време небриге. После смрти Броза, дворац полако почиње да пропада.

У току Одбрамбено-отаџбинског рата, дворац је користила Војска Републике Српске. Од 2004. године пренет је у власништво општине, али, до сада, нису биле обезбеђене паре за његову обнову, одржавање и рад.

ПРИМАО И МНОГЕ ДРЖАВНИКЕ

КРАЉ Александар је у Хан Пијеску примао амбасадоре, изасланике, долазили су и разни државници.

- Постоје извори по којима је овде потписан и Видовдански устав - наглашавају у општинској управи Хан Пијеска. - Краљ је у резиденцији примио и Кемала Ататурка, турског реформатора, приликом посете Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца. У дворцу је био угошћен и премијер Турске Мустафа Исмет Инени, априла 1937. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АКО ПОБЕДИМ, ПОНИШТИЋУ ТУ ОДЛУКУ! Марин Ле Пен уздрмала Кијев, обећала све мању подршку Украјини

АКО ПОБЕДИМ, ПОНИШТИЋУ ТУ ОДЛУКУ! Марин Ле Пен уздрмала Кијев, обећала све мању подршку Украјини

ДОК Украјина губи територију у рату против Русије, изгледа да ће подршка једном од највећих присталица Кијева ослабити ако крајња десница дође на власт на француским парламентарним изборима у недељу.

05. 07. 2024. у 20:12

СВАКО КО СЕ ТОМЕ ПРОТИВИ ПОДРЖАВА ЗЛО Такер Карлсон: Орбан је једини лидер који покушава да заустави уништење Украјине

"СВАКО КО СЕ ТОМЕ ПРОТИВИ ПОДРЖАВА ЗЛО" Такер Карлсон: Орбан је једини лидер који покушава да заустави уништење Украјине

АМЕРИЧКИ новинар Такер Карлсон оценио је данас да је мађарски премијер Виктор Орбан једини европски лидер који покушава да заустави потпуно уништење Украјине.

06. 07. 2024. у 07:58

Коментари (0)

ЕГЗОТИЧНА ПОНУДА КОЈУ НЕ СМЕТЕ ПРОПУСТИТИ! Одмор из снова, већ од 407евра по особи! Путује се само 2 САТА!