СРЂА ТРИФКОВИЋ О ПРИТИСЦИМА НА СРПСКУ: Они који су веровали обећањима америчких дипломата нису добро прошли

Novosti online

04. 10. 2021. у 17:19

ДОЛАЗАК америчких изасланика Габријела Ескобара и Метју Палмера на просторе западног Балкана представља још један покушај бирократског апарата америчког Стејт Департмента, његовог учауреног дела, да трасира своје раније утврђене сценарије исхода и коначних решења за акутну политичку проблематику и кризу у БиХ.

СРЂА ТРИФКОВИЋ О ПРИТИСЦИМА НА СРПСКУ: Они који су веровали обећањима америчких дипломата нису добро прошли

Фото: Илустрација

Каже ово у интервју за “Глас Српске” универзитетски професор др Срђа Трифковић, наводећи како се ради о сценаријима који нису добили “зелено светло” ни од Беле куће, ни Савета за националну безбедност ове земље.

- Реч је о покушају преваре Ексобара и Палмера да својим помпезним трик наступима направе утисак како су у Вашингтону преломљене одређене одлуке, а које се тичу простора бивше Југославије, а пре свега БиХ. Покушавају то приказати као некакву усаглашену политику администрације Џозефа Бајдена, а што није тачно - истакао је Трифковић.

Па зашто онда Палмер и Ескобар то раде?

Као прво, тај двојац рачуна на српску неупућеност и на склоност неких Срба, морбидно фасцинираним сваким америчким бирократом, да прихвати све њихове абере од којих одступања нема. После америчког срамног колапса у Кабулу, америчка дипломатија је у стању расула. И ови “бирократчићи”, попут Палмера и Ескобара, хтели би да на брзину и превару постигну нешто у БиХ, неке конкретне резултате, како би могли парадирати Вашингтоном.

Да ли треба веровати Палмеру када каже да САД неће наметати никаква решења?

Они који су веровали досадашњим обећањима америчких дипломата, било да је реч о Бику који седи или Михајлу Горбачову, нису добро прошли. То је историја показала. Присетимо се и америчког амбасадора Ворена Зимермана који је у марту 1992. отишао у Сарајево да развали Лисабонски споразум, а који је већ тада могао да заустави рат у бившој Југославији. Толико о томе.

Како да се Српска избори с овим новим притисцима, који долазе не само споља, него и изнутра?

Споља непомирљивим негирањем свих наметнутих решења која нису у њеном интересу, јер је сечење Дејтонског мировног споразума на танке парчиће већ довело Републику Српску у незавидан положај. Стога власти Српске требају поново на тапет ставити повратак свих одузетих надлежности па и Војске Републике Српске, јер она није укинута, већ само суспендована. Да закључим, треба у сваком случају инсистирати на изворном Дејтону и не дозволити да неки мистериозни и морбидни дух овог споразума влада, а који је присилно наметнут од стране истих оних који га и сада покушавају ревидирати и прекрајати.

Да ли је у садашњим околностима могућ договор три народа у БиХ?

Апсолутно није могућ никакав договор, јер бошњачко политичко руководство очекује да ће гарнитуре политичких елита у региону и ван њега, подржати њихов концепт грађанске државе. Очекују од неког другог да им донесе ту принудну унитаризацију БиХ, а коју сами не могу спровести. Они још увек нису свесни да је БиХ мртвац који хода и да опстаје само због тога што је поједини међународни ментори још увек одржавају на апаратима и у привидном стању живота.

(Глас Српске)

Запратите Нпортал на Фејсбук страници.

БОНУС ВИДЕО - ПРОЦУРИО СНИМАК СА ЦЕТИЊА: Мило и Чанак хаос на Цетињу организовали уз чивас и пиво

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УСТАШКИ ПИР: Хрвати (опет) згрозили свет, овакав скандал се не памти (ВИДЕО)