РАТ НИЈЕ ОПЦИЈА, НИ "С" ОД САНКЦИЈА: После састанка Ескобара са члановима Председништва БиХ тензије су наизглед спласнуле

ПОСЛЕ прве рунде "медијације" заменика помоћника америчког државног секретара Габријела Ескобара у Сарајеву, представници сва три народа у Босни и Херцеговини постигли су сагласност око само једне тачке - да рата не сме и неће бити.

РАТ НИЈЕ ОПЦИЈА, НИ С ОД САНКЦИЈА: После састанка Ескобара са члановима Председништва БиХ тензије су наизглед спласнуле

Ескобар и Додик на састанку у Сарајеву / Фото Глас Српске

Код свих осталих тема стране су практично остале на истим позицијама: лидери Бошњака и Хрвата тражили су да представници Републике Српске одблокирају рад заједничких институција, док је Милорад Додик, српски члан Председништва БиХ, рекао да не одустаје од враћања надлежности српском ентитету, али ни од одлуке о повлачењу надлежности на нивоу БиХ, за почетак у области војске, пореза и правосуђа.

Ескобар, који је у Сарајево стигао на таласу оштрих претњи санкцијама Додику, нешто другачије је интерпретирао садржину разговора са српским чланом Председништва:

- Имао сам продуктиван разговор са Додиком. Отворена је могућност да се повуку све оне одлуке које се односе на пренос надлежности да бисмо могли да наставимо да радимо на економском развоју. Најважнија ствар о којој смо се договорили са свима је да рата неће бити.

Да рат није опција за решавање било каквих питања у БиХ и да сви процеси треба да буду политички, била је и кључна Додикова порука:

- Најважније је да смо искључили могућност било какве ратне опције у БиХ, за коју нема никаквог реалног основа, већ су то покретали они који би да продубе атмосферу неповерења. Ескобару сам понудио конкретне предлоге. Рекао сам му да сви они коју звецкају оружјем у БиХ треба да буду предмет брзих интервенција. Против таквих треба да се усмере међународне снаге. Нико не сме да употребљава оружје против других. Такође, Српска неће одустати од враћања надлежности у више области.

Додик је најавио и да ће Народна скупштина Српске повући сагласности из области војске, пореза и сагласности дате Високом судском тужилачком већу, а у наредних шест месеци ће Влада припремити и ново законодавство.

- Оружане снаге БиХ не могу да попуне квоте предвиђене за Хрвате и Србе јер људи неће да иду у ту војску, не желимо да уместо њих улазе муслимани - рекао је Додик, и додао да, када је реч о "Дејтону", нема проблема са Ескобаром. - Они то виде у некој другој форми, а ми у форми која је везана за стално отимање од Српске, сталну дестабилизацију РС. Упознао сам Ескобара и са тим да сам једини члан Председништва БиХ који подржава иницијативу "Отворени Балкан", а да су Бошњаци ти који не верују у тај процес и мисле да је реч о некаквој великосрпској иницијативи.

Додик тврди и да с Ескобаром није "проговорио ни једну једину реч о санкцијама", којима је амерички дипломата пред пут у БиХ "махао" непослушним политичарима из РС. Он је указао да се стално прича о некаквом његовом богатству, а да се у америчкој амбасади у Сарајеву примају регионални лидери испред којих стоји предзнак корупције:

- У Сарајеву се сви срећу са људима који имају тај предзнак. Немам ниједну пресуду, нити се иједан поступак води против мене.

Додик је рекао да је у једном тренутку загрлио Ескобара и изнео му предлог:

- Рекао сам му да ако жели можемо његову имовину у Америци да заменимо са мојом ако мисли да ја нешто имам. Он се само насмејао.

Ескобар се у понедељак одвојено састао и са бошњачким и хрватским чланом Председништва БиХ, Шефиком Џаферовићем и Жељком Комшићем који су оптужили српску страну за блокаду институција. Џаферовић је тражио и хитно решавање отворених питања БиХ са суседима, пре свега у вези са границама:

- Одмах са Србијом и Хрватском треба да се финализује процес закључивања уговора о државној граници онако какве су оне биле на дан признавања БиХ.n

ПОВЕЗИВАЊЕ

Џаферовић је пренео да му је Ескобар рекао да је потребно да државе Западног Балкана економски сарађују у оквиру регионалног тржишта, у оквиру Берлинског процеса под окриљем ЕУ".

Комшић је после састанка са Ескобаром рекао да нема промене Дејтонског споразума, односно граница у БиХ, без сагласности САД.

ШМИТ: ИМАМ У ФИОЦИ "БОНСКА ОВЛАШЋЕЊА"

ВИСОКИ представник у БиХ Кристијан Шмит, којег Република Српска не признаје због тога што није именован у Савету безбедности УН, каже да су бонска овлашћења као добар уговор који стоји у фиоци и да мора постојати разумевање да су та овлашћења, у случају изазова, вероватно део решења.

- Имам их у фиоци и као сваки добар уговор, добар уговор остаје у тој фиоци. Ако долазе изазови, мора постојати разумевање да су они вероватно део решења - рекао је Шмит за Радио Би-Би-Си.

Коментаришући изјаву српског члана Председништва Милорада Додика о мирном разлазу БиХ, Шмит каже да тога неће бити:

- Најава члана Председништва Милорада Додика да ће говорити о мирном распаду земље, како је сада почео да најављује, да распусти војску и да има стару војску Републике Српске. Мислим да је ово време да јасно ставимо до знања да се међународна заједница никако не везује, да дођемо у ситуације у које смо управо изашли деведесетих. Нема мирног распуштања - рекао је Шмит.

ВИОЛА ФОН КРАМОН: КОСОВО И РС НИСУ ЗА ПОРЕЂЕЊЕ

НЕ бих поредила Косово и Републику Српску као ентитет у Босни и Херцеговини, нити бих их на било који начин повезивала. То су одвојена питања и ми се БиХ бавимо одвојено од дијалога Србија-Косово.

То је известилац Европског парламента за Косово Виола фон Крамон Таубадел рекла за Ал Џазиру Балканс, коментаришући изјаве појединих званичника који пореде статус Косова и Републике Српске.

- Не желим да спекулишем да босанскохерцеговачки ентитет РС треба да буде монета за уступак Србије Косову.

Према њеним речима, потребно нам је да се и КиМ и РС окрену својој демократизацији, мирном решавању унутрашњих питања и пуној имплементацији реформи везаних за Европску унију, а не сталном стварању тензија и национализма.

“СУСРЕТ ЏИНОВА”

МИЛОРАД Додик у понедељак је описао свој састанак са Ескобаром као "сусрет џинова". За одвојене састанке Шефика Џаферовића и Жељка Комшића са америчким званичником рекао је да су - "убод комарца".

ЕРДОГАН СА ДОДИКОМ И ВУЧИЋЕМ

СИТУАЦИЈА У БиХ биће тема разговора на одвојеним сусретима лидера Турске Реџепа Тајипа Ердогана са српским председником Александром Вучићем и српским чланом Председништва БиХ Милорадом Додиком. Ердоган је у понедељак изјавио да очекује да ће ускоро боравити у једнодневној посети Србији или ће позвати Вучића да посети Турску, док ће са Додиком разговарати већ данас у Анкари.

- Не желимо да се БиХ претвори у подручје утицаја, обрачуна. Озбиљно смо појачали наше дипломатске напоре након тензија којом се угрожава интегритет. Као држава која разговара са свим странама у БиХ, преузели смо иницијативу за решавање проблема - рекао је Ердоган у разговору са представницима дијаспоре БиХ у Турској.

Додик је после састанка са Ескобаром поручио да је убеђен да је турски председник досад добијао погрешне и једностране информације о стању у БиХ, као и да је човек који не жели да ради ништа на терет других народа у Босни. Подсетио је и на иницијативу о заједничком разговору представника три народа у БиХ са шефовима држава Турске, Србије и Хрватске, али је додао да на то не пристаје бошњачки лидер Бакир Изетбеговић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕСИ ДОНЕО ОДЛУКУ: Откривено где ће Аргентинац после Интера