ДВОЈЕЗИЧНА ОБЕЛЕЖЈА: Топографске ознаке на језицима националних мањина у Српцу
ПРЕДСТАВНИЦИ Пројекта "Промоција различитости и једнакости у БиХ" Маја Лукић Шаде и Бети Чолак, и Савеза националних мањина РС, Фрањо Ровер и Маја Кременовић, разговарали су на радном састанку са члановима Општинске управе на челу са начелником Млађаном Драгосављевићем о постављању топографских знакова у општини Србац на језицима националних мањина.

Разговор у кабинету начелника општине, Фото Приватна архива
- Закључено је да локална управа што пре одреди културне и верске објекте, улице и насеља где тренутно живе или су некада живели припадници националних мањина као што су Пољаци, Чеси, Украјинци и Каравласи, како би се поставила двојезична обележја - каже Драгосављевић и додаје да је општина спремна да уз подршку европских фондова овај посао обави у кратком року.
У разговору се чуло да се из општине Србац, из насеља Нови Мартинац, Кунова и Ракоштак, након Другог светског рата одселило више од 3.000 Пољака који су овде дошли као колонисти од 1900. до 1905. за време аустроугарске власти, али су иза њих остали бројни трагови као што су гробља, бунари, путеви и слично које треба обележити.
У исто време, као колонисти у општину Србац стигли су Украјинци и Чеси, чији потомци и данас живе у Срђевићима, Ресавцу и Новој Веси који ће сигурно поздравити двојезична обележја.
ПОДРШКА ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ
ОВАЈ пројект реализује се уз подршку Европске уније и Већа Европе како би се заштитила права националних мањина, изјавила је Маја Лукић Шаде, која је изразила задовољство кооперативношћу представника Општинске управе у Српцу.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ТО ЈЕ ГЛАВНИ ИЗВОР ПРИХОДА: Ево чега Тони није хтео да се одрекне након развода од Драгане
ДРАГАНА је остала власница телевизије и дворца у Бечу.
03. 07. 2025. у 08:04
Коментари (0)