НАПРАВИЛИ НАЈВЕЋЕ ГУСЛЕ НА СВЕТУ: Немају новца да их пријаве за Гиниса

Новости онлајн

13. 12. 2021. у 15:15

У СЛАВУ гусала у постојбини Филипа Вишњића дуборезац Душан Стевановић и гуслар Вукан Ђука направили су гусле за Гиниса, највеће на свету, високе чак три метра.

НАПРАВИЛИ НАЈВЕЋЕ ГУСЛЕ НА СВЕТУ: Немају новца да их пријаве за Гиниса

Фото: Принтсцреен

Међутим, због финансијских потешкоћа нису успели да их пријаве за славну књигу рекорда.

Овај инструмент, који се чува у Бијељини, красе портрети Филипа Вишњића и Косовке девојке, а како каже Стевановић, направљене су у тој величини да би подсећале народ на бурну српску историју, традицију и епску поезију.

– Ипак, нисмо имали довољно подршке да те гусле пријавимо за Гиниса. Требало је да се за ту пријаву уплати одређени износ новца, али, нажалост, када су улагања у културу у питању, нико није претерано заинтересован. Те гусле, у које смо ми уложили много труда и воље, сада стоје у етно-селу Станишићи – рекао је он.

Испричао је да су их излагали недавно на “Вишњићевим данима” у Бијељини с надом да ће се нешто променити, али, како је казао, и даље нема помака.

– Ми нећемо одустати, јер гусле су једини српски инструмент који је уврштен на списак Унеска као део нематеријалне културне баштине. Њих су својатали Албанци, Хрвати и други народи, али су се Срби за њих изборили јер српском народу истински припадају. Зато ми не можемо да одустанемо од идеје да буду у Гинисовој књизи – казао је Стевановић.

Додао је да би било добро да се и Министарство просвете и културе Републике Српске укљући и да помогне, јер је реч о импозантном предмету.

– Пре четири године, на крсну славу гусларског друштва Светог Димитрија, Вукан Ђука и ја пожелели смо да направимо те велике гусле како бисмо сачували од заборава оно што чини Србе и њихов идентитет – навео је Стевановић који је израдио и гусле које су поклоњене руском патријарху Алексеју.

Гусле за Гиниса израђене су ручно од црне липе, а како је рекао Ђука, један човек их не може носити, али их може померати.

Градоначелник Бијељине обећао помоћ

– Сваки детаљ је пажљиво рађен, а процес није био нимало лак. Много љубави смо уложили у њих са жељом да им се свет диви, али, ето, нисмо имали средстава да до краја остваримо нашу замисао. Градоначелник Бијељине је недавно обећао да ће нам помоћи у реализацији идеје да уђу у Гиниса, па ћемо видети – објаснио је Ђука.

Додао је да овај инструмент никада неће бити заборављен, те да му људи знају донети гусле старе 100 година да их поправи и оспособи.

– Верујте да баш оне имају најлепши звук. У мом селу се ништа није дешавало без гусала, свака кућа их је имала, а то је зато што су гусле утеха у невољи и радост у животу – закључио је Ђука.

Певање уз гусле као део нематеријалног културног наслеђа Србије уписано је на Унескову листу.

Интересовање омладине за гусле

Вукан Ђука је истакао да је 2002. године у Бијељини регистровано Удружење гуслара “Филип Вишњић”.

– Кад смо у рату избегли у Бијељину, одлучили смо да оформимо удружење, јер смо га имали и раније у Сарајеву.

Финансирамо се од чланарине, и понеко ко је љубитељ гусала понекад нешто донира. Одржавамо републичке и савезне фестивале, а имамо доста омладине коју поучавамо свирању гусала. Срећом, има младих који желе да науче свирати гусле како би сачували историју и преносили је с колена на колено – рекао је Ђука.

(Херцеговац.нет)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум