СКУПЉИ ЖИВОТ ЗА 25 ОДСТО: Шта ће донети повећање цене електричне енергије за привреду, које следи од 1. јануара

С. МИШЉЕНОВИЋ

23. 12. 2021. у 07:13

ЦЕНА електричне енергија за привреду у Српској од 1. јануара биће виша за 25 одсто. Разлог повећања је скок цене енергената на међународним берзама и то није могло да заобиће ни Српску. Повећање цене струје значиће и увећане цене робе широке потрошње, a поготово тамо где електрична енергија игра велику улогу у формирању цене готовог производа, кажу саговорници "Новости". Ту истичу посебно хлеб и пекарске производе, затим месне производе. Уследиће и више цене производа у текстилној и металској индустрији, која је и велики потрошач електричне енергије.

СКУПЉИ ЖИВОТ  ЗА 25 ОДСТО: Шта ће донети повећање цене електричне енергије за привреду, које следи од 1. јануара

Фото: Независне Новине

Маринко Умичевић, директор фабирике "Бема", каже за "Новости" да ће фирме бити на великом удару поскупљењем струје, а тај новац мораће да компензују већом ценом финалног производа који се пласира грађанима.

- Ми плаћамо годишње око 450.000 марака струју. Са поскупљењем од 20 одсто то је додатних око 100.000 марака на годину дана. Ово је за "Бему" која има 1.200 радника много. Због тога ће фирма од наредне године просто морати повећати цену обуће коју пласирамо на домаће тржиште како бисмо надокнадили тај новац - каже Умичевић.

Економисти сматрају да је повећање цене струје за привреду директан удар на животни стандард грађана. Истичу и да се често грађани доводе у заблуду причом да је струја у Српској јефтинија у односу на Западну Европу и објашњавају да струја јесте јефтина, али су и плате грађана РС неколико пута ниже него у западним земљама.

- Већи рачуни за струју у привреди донеће и већи приход од ПДВ. Међутим, у трци са повећањем цене електричне енергије увек губи стандард грађана јер ће плаћати скупље намирнице потребне за живот - каже за наш лист Горан Радивојац, професор на Економском факултету у Бањалуци.

Економиста Зоран Павловић сматра да грађани могу очекивати велики удар на кућни буџет од наредне године јер тек следи талас поскупљења због пораста цена енергената.

- Поскупљење живота у РС не прати раст плата. И то је главни проблем. Док цене намирница расту по 100 одсто, попут уља, то не прати раст плата и то јесте највећи проблем. Раст цена значи и мршавију месечну корпу за живот грађана - каже Павловић.

УГОВОРИ

ИЗ "Електропривреде РС" поручили су да за купце који су уговоре о снабдевању са ЕРС потписали на две године у новембру 2020. године, цене електричне енергије остају исте и у 2022. години.

И ДАЉЕ НАЈЈЕФТИНИЈИ У РЕГИОНУ

ИЗ "Електропривреди РС" (ЕРС) су саопштили да ће цене струје за привреду упркос поскупљењу и даље бити најниже у региону и да ће и убудуће бити до пет пута нижа за потрошаче из ове категорије у односу на берзанске цене.

- Берзанске цене електричне енергије тренутно износе око 250 евра по мегават-часу и, у односу на њих, ЕРС својим купцима нуди попусте од 52 до 82 одсто, с тим што болнице, водоводи и јавна расвета имају повлашћен положај у односу на све остале категорије купаца који се снабдевају по тржишним условима и за њих ће цене струје бити чак пет пута ниже од тржишних - истакли су у ЕРС.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране