ВИРУС КОСИ И ЛЕКАРЕ: Омикрон сој проредио медицинскe раднике, па су боловања све чешћа
ПОГОРШАНА епидемиолошка ситуација и убрзано ширење соја омикрон одразили су се и на медицинске установе у Српској, јер је међу оболелима велики број лекара, медицинских сестара и других радника, што додатно отежава рад установа.
Посебно тешка ситуација је у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, из којег тренутно због заразе одсуствује више од 250 медицинских радника, а број боловања је још и већи јер људи не могу да раде и због других дијагноза. Ипак, сви се труде да УКЦ функционише колико год је могуће неометано, да се обезбеди све што је потребно за лечење пацијената, али и да се створе додатни капацитети - у случају потребе за још већим бројем хоспитализованих услед короне.
- У оваквим околностима, изузетно је тешко остварити потпуну заштиту, тим пре што у ковид-систему радимо у две смене, а ту су и други пацијенти, и друга оболења. Наши запослени имају сву потребну опрему у додиру са пацијентима, али је пракса показала да понекад ни то није довољно - каже председик Синдиката у УКЦ РС Жељко Шукало.
Наводи и да је, у условима већег броја боловања, једно од решења прерасподела радника са других клиника, захваљујући чему још нема већих проблема.
Ситуација није боља ни у домовима здравља у Српској. Лекари породичне медицине су први на удару и често прегледају пацијенте за које не знају да су заражени.
У добојској болници "Свети апостол Лука" наводе да је тренутно је 50 радника на боловању због омикрона.
- Процењујемо да је заражено и до 40 одсто радиника у домовима здравља, а нагоре је у већим центрима попут Бањалуке или Требиња - истиче председник Удружења лекара породичне медицине РС Драшко Купрешак, наводећи да се његове колеге често суочавају са великим притиском и неразумевањем пацијената, који тешко прихватају да су и они само људи, једнако склони заражавању и боловањима.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)